OnePlayS-pelivuokraamo kokeilussa
OnePlayS on uusi pohjoismainen konsolipelien vuokrauspalvelu. Se aloitti Tanskassa vuonna 2010 ja laajeni mm. Suomeen tämän vuoden alussa. Testasimme palvelua kolmen kuukauden ajan.
Idealtaan ja toteutukseltaan OnePlayS on varsin suoraviivainen. Palvelun kotisivuille (www.oneplays.com) kirjauduttuaan käyttäjä voi valita muutamasta eri kuukausimaksuvaihtoehdosta mieleisensä, ja sen jälkeen valita 5000 nimikkeen listasta mieleisensä omalle listalleen. Palvelu lähettää sitten listan kärjessä olevista peleistä ensimmäisen saatavilla olevan ohuessa kirjekuoressa.
Itse kuori on fiksusti tehty. Oman osoitteen sisältävän etukannen pois repäisemällä alta paljastuu palautusosoite ja valmiiksi maksettu postileima. Peliä riittävästi pelattuaan levy laitetaan siis takaisin samaan kuoreen, kuori liimataan kiinni ja tiputetaan postilaatikkoon. Ohjekirjaa mukana ei luonnollisesti tule, mutta nykypelit opettavat jipponsa yleensä pelin alkuvaiheessa joka tapauksessa. Kun peli on vastaanotettu Tanskassa, se poistuu vuokralistalta ja palvelu lähettää seuraavan pelin kotiin. Helppoa ja vaivatonta.
Halvin kuukausimaksu (4,99€) oikeuttaa yhteen vuokrapeliin kerrallaan ja yhteen vaihtoon kuukauden aikana. Kympillä kuussa pelin voi vaihtaa niin monta kertaa kuin haluaa. Käytännössä pelien määrä riippuu postin vikkelyydestä. Testeissämme uusi peli tippui luukusta noin viikko edellisen palauttamisen jälkeen. Kalleimmalla, 18,99€ kuussa maksavalla tilillä pelejä saa olla kotona kaksi yhtä aikaa ja vaihtoja voi tehdä rajattomasti. Kavereita palveluun suosittamalla on mahdollista tienata krediittejä esimerkiksi kuukausimaksujen maksuun. Pelejä voi myös ostaa palvelun kautta. Maksu tapahtuu MasterCardilla tai Visalla. Mukavasti myös Visa Electron ja Debit -kortit on tuettujen joukossa.
Kokonaisuutena OnePlayS toimii hyvin. Asiakaspalvelu on ystävällistä ja etenkin netin livepalvelun kautta nopeaa. Myös hinnat kohtuullisia ja valikoima laaja, eikä vuokraamisen tai palauttamisen kanssa tarvitse harmitella hankaluutta. Suomenkielinen sivusto tosin on vasta tulossa, joten toistaiseksi joutuu pärjäämään kolmannella kotimaisella, eli englannilla. Lisäksi suosituimpia pelejä voi joskus joutua odottamaan kärsivällisesti ja postin hidastelu tiputtaa hieman kuukauden aikana pelattavien pelien määrää, mutta muutoin palvelua voi suositella hyvin vaikka pelien yleissivistystä paikkaamaan. Reilun pari euroa riskaabelista pelivalinnasta kärsii huoleti sen sijaan, että siihen olisi hassannut 60 euroa kaupassa.
KATSE TULEVAAN
Haastattelimme palvelun perustajaa ja toimistusjohtaja Lasse Jenseniä OnePlayS:n tausta-ajatuksesta ja tulevaisuudesta.
- SIVULLE:
- 1
- 2
- Alusta:Nintendo 3DS, Nintendo DS, PC, PS3, PSP, Wii, Xbox 360
















































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600









