Arvio

Battlefield: Bad Company

Julkaistu 2008-06-20
Kirjoittaja: Juho Kuorikoski
Tämä on mainos:

Sota ei tunnetusti ole kaunista saatikaan hauskaa, paitsi Battlefield: Bad Companyn tapauksessa. Veijarimainen räiskintäpaketti on vastustamaton ja tarkkaan mietitty kokonaisuus, joka saa paatuneimmankin pasifistin tarttumaan peliohjaimeen.

'On villiä melskettä, rätinää räiskettä pienten pyssyjen. On rynkkyjä, miinoja, haulikonpaukkuja, panssarintorjuntaa. Ja pislarit roiskivat sarjalla kilpaa vihollispesäkkeeseen, kun kaikki nyt juhlahan kulkunsa suuntaa, arvannet kai sen! Kas, nythän on sota, ja nythän on sota, ja nythän on sota taas. Ja metsän pikkuväki juhlii kun ei oo rauha maass'.

Tietokonemiehille tutuksi tullut Battlefield-sarja tulee toistamiseen konsoleille, ja pelkästään moninpeliin keskittyvien isoveljiensä sijaan tämä peli sisältää myös varsin maittavan yksinpelikampanjan. Rehtiin korkkarihenkeen rakennettu ruudinkatkuinen tarina on ehdottomasti pelin suurimpia valtteja ja tätä tukee todella upeasti kirjoitettu dialogi, josta ei puutu huumoria.

Pelaaja omaksuu märkäkorvan roolin, joka heitetään pelin alussa pahamaineisen B-komppanian riveihin. Kyseessä ei niinkään ole komppania, vaan kolmesta kaveruksesta koostuva partio, joka saa aina kaikista surkeimmat nakkihommat. Pelin alussa Jenkit ottavat mittaa venäläisistä, ja B-komppania saa erään kommandokeikan päätteeksi vihiä legendaarisesta kulta-aarteesta. Kaverukset lähtevät silmät kiiluen rikkauksien perään, mutta kaikki ei etene suunnitelmien mukaan. Pian sankarinelikko on korviaan myöden keltanesteessä.

Monia sotapelejä on helppo kuvata otteeltaan dokumentaarisiksi, mutta Bad Company muistuttaa ennenminkin suuren budjetin toimintaelokuvaa. Juoni ei tarjoa mitään syvällisiä merkityksiä, mutta räiskintää se tukee huomattavasti paremmin kuin kulmat kurtussa kasattu, vakavahenkinen teurastaminen. Vielä kun hurttia huumoria viljellään kuin ohraa Pohjanmaalla, ei lopputulokselle voi kuin hymyillä.

Nasevaa tarinaa on tukemassa todella mahtava graafinen toteutus. Kentät ovat valtavan kokoisia ja väärällään yksityiskohtia. Itäblokkiin sijoittuvat sotanäyttämöt ovat uskomattoman hienoja ja usein sotimisen lomassa pysähtyy ihailemaan digitaalisen luonnon kauneutta. Auringossa kylpevät viljapellot ja aamun sarastaessa suoritettu sataman siivous ovat todella kaunista katseltavaa.

Vaikka kyseessä onkin perinteinen räiskintä, on kenttäputkilo harvinaisen leveä. Taistelutantereiden koko mahdollistaa erilaisten ratkaisumallien kokeilemisen ja tavoitteen saavuttamiseen on enemmän kuin yksi tie. Usein koukkaaminen vihollisen selustaan toimii paremmin kuin rynniminen päälle täydellä höyryllä.

Koska välimatkat ovat kenttien suuren koon vuoksi usein pitkiä, ovat ajoneuvot tärkeässä roolissa. Kulkineita löytyy laidasta laitaan ja kaikkia yhdistää mallikkaasti toteutettu ohjaustuntuma. Tankki on raskas ajettava, kun taas piskuinen jeeppi kääntyy vaikka kolikon päällä. Kulkuneuvojen puikoissa sotiminen on hauskaa, ainoastaan helikopterin kanssa en päässyt sinuiksi.

Bad Companyn suurin ennakkoläähätystä aiheuttanut ominaisuus on tarinan ja kenttien koon sijaan tuhoutuvat ympäristöt. Lähes kaiken saa hävitettyä atomeiksi ja hävitys kieltämättä tuo lisää pontta sotimiseen. Jos edessä on betoniseinä, ovea ei kannata lähteä etsimään. Uuden kulkureitin saa puhkaistua kätevästi kranaatilla. Rakennuksia ei saa sortumaan, mutta muun irtaimiston tuhoaminen saa lähes poikkeuksetta hymyn huulille. Muiden räiskintöjen staattiset kulissit lähinnä naurattavat Bad Companyn jälkeen, eikä tästä ole paluuta entiseen. Reikiintyvillä rakennuksilla on myös taktista painoarvoa, sillä esimerkiksi panssarivaunut ovat tässä pelissä todella vaarallisia vihollisia. Mikään soppi ei ole turvallinen pelikenttien teräspantterin saapuessa paikalle.

Bittivihollisilla on kutakuinkin kaikki inkkarit kanootissa, mutta omilta kanssataistelijoilta on Hiawatha tippunut paatista. Tiimikaverit hiimailevat pääasiassa pelaajan vanavedessä tarkkailemassa tilannetta. Kamuja tekisi mieli välillä potkia persauksille digitaalisella maihinnousukengällä, sillä oma-alotteisuutta tehokolmikolta löytyy saman verran kuin huoltokomppanian sotilaskeittäjiltä. Taistelutoverit ovat mukana pääasiassa nostattamassa tunnelmaa.

Valtavirrasta poiketen oman mosurin taisteluhaavojen parantaminen hoidetaan autoomaation sijaan omakätisesti. Pelissä ei myöskään ole kentältä kerättäviä ensiapulaukkuja. Kun kuolo uhkaa korjata, napataan kätösiin morfiinipiikki. Neula tuikataan mahaan ja hetken päästä jaksaa taas taistella. Piikin kanssa suhaaminen tuo oman pikantin lisänsä taisteluun, sillä piikittämisen aikana pelihahmo on muutaman sekunnin täysin suojaton. Jos vihollinen päättää roiskaista kuulasuihkun pelaajan niskaan kesken parantelun, elinvoima ei nouse. Piikittämisestä tulee nopeasti osa taistelemista ja se on todella hyvä kompromissi automaattisesti palautuvan terveyden ja lääkintäpakkauksien välillä.

Räiskintäpeli ei olisi mitään ilman kunnollista aseistusta, ja tässäkin suhteessa Bad Company osoittaa erinomaisuutensa. Torrakoita on tarjolla tuhti valikoima ja jokaiselle on olemassa oma käyttökohteensa. Kranaateilla ja singoilla pääsee sisustamaan asuinsijoja reikämuodin mukaan, kun taas rynnäkkö- ja konekiväärit ovat omiaan vihollislaumojen lanaamiseen. Erikoisempia tuhon välikappaleita ovat tilattavat ilmaiskut ja panssarintorjuntaohjukset, jotka saavat ympäristön näyttämään hetkessä sveitsiläiseltä juustolta.

Tutun Battlefield-hengen mukaisesti myös uutukaista on höystetty moninpelillä. Kahteen joukkueeseen jaetut pelaajat pyrkivät vuorotellen puolustamaan tai tuhoamaan maastosta löytyviä kulta-arkkuja. Hyökkääjät saavat kullasta valuuttaa, joka lihallistuu täydennysjoukoiksi. Jos puolustajat saavat pidettyä kulta-aarteensa, loppuvat hyökkääjiltä resurssit ja erä päättyy puolustajien voittoon. Jos taas hyökkääjät onnistuvat arkkujen tuhoamisessa, voittavat he kamppailun. Kuten yksinpelissäkin, myös moninpelissä kentät ovat valtavan kokoisia, joten sota ei juuri koskaan etene samalla tavalla erästä toiseen. Voiton avaimet ovat molempien osapuolten tavoiteltavissa. Puolustajien ja hyökkääjien tasapainotuksessa on onnistuttu hienosti.

Moninpelissä on yksinpelistä poiketen käytössä neljä hahmoluokkaa: rynnäkkömies, tiedustelija, panssarintorjuja ja lääkintämies. Jokaiselle luokalle on omat käyttökohteensa ja voittamisen edellytyksenä on monipuolisen hahmokatraan hyödyntäminen. Esimerkiksi jääkärijoukkue on lirissä, ellei taustalla hääri lääkintämies. Panssareita vastaan on sinkomies omiaan, muuten nämä valurautajärkäleet jyräävät allensa isonkin pelaajamassan.

Kimppakiva toimii hyvin ja on ennenkaikkea hauskaa. Pisteytettävät pelit aiheuttavat kroonista riippuvuutta, sillä oman sotilasarvon nostamisesta tulee nopeasti elämää suurempi periaatekysymys. Seitsemän kenttää saattaa kuulostaa vähältä, mutta niiden suuri koko ja arvaamattomuus kompensoivat määrän vähyyttä. Oikealla porukalla kyseessä on hauskinta verkkoräiskintää miesmuistiin.

Taidolla viimeistelty kokonaisuus on puhdasta digitaalista euforiaa, josta on vaikea saada tarpeekseen. Pelistä hohkaa tekijöiden rakkaus tuotteeseensa ja vaikka kyseessä onkin tappamiseen keskittyvä pelikokemus, on lopputulos harvinaisen lämminhenkinen veijaritarina. Hajoavat ympäristöt, sekä loistavasti kirjoitettu ja huumorilla höystetty tarina nostavat Bad Companyn minun kirjoissani erääksi parhaimmista koskaan pelaamistani räiskintäpeleistä. Sotiminen ei ole koskaan ollut näin hauskaa.

Battlefield: Bad CompanyBattlefield: Bad CompanyBattlefield: Bad CompanyBattlefield: Bad Company
Battlefield: Bad CompanyBattlefield: Bad CompanyBattlefield: Bad CompanyBattlefield: Bad Company
Aiheeseen liittyviä linkkejä:
Kommentti

Sinun täytyy olla kirjautuneena kommentoidaksesi. Jos et ole vielä jäsen - liity jäseneksi nyt.!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Paksu teksti</b> <i>Kursivoitu teksti</i> <u>Alleviivattu teksti</u>


Kommentteja
  • Kirjoittaja: Dalen
    2009-04-04 17:17

    Lainasi Taff3l:
    IHan paras peli, mää omistan toin gold version ja plajon ollaa pelattu netissä vaikka on vaa mokkula netti vähän lägää samanlaisesti ku metallilla mutta vain joskus. PARAS PELI


    Niin paras sotapeli mitä minä olen pelannut ja sitä jaksoi pelata(siis netissä) pelasin yli puol vuotta vaan tota netissä en muuta

    Ja nyt on taas ruvennu koukuttaan toi peli...

     
  • Kirjoittaja: Taff3l
    2009-04-02 15:14

    IHan paras peli, mää omistan toin gold version ja plajon ollaa pelattu netissä vaikka on vaa mokkula netti vähän lägää samanlaisesti ku metallilla mutta vain joskus. PARAS PELI

     
  • Kirjoittaja: S1LAKKA
    2009-02-14 19:30

    On ostettu.Mutta nyt huomasin että kun tein accountin niin se valittaa vain että xbox asetukset ovat jotenkin väärin, ja että silloin peliä eui voi pelata livessä, tai jotain.

     
  • Kirjoittaja: metal8585
    2009-02-14 14:48

    Lainasi S1LAKKA:
    missä tuo ea aacount pitäisi tehdä, kun en saa mitenkää peliä toimimaan livessä xbox 360:llä, kun see koko ajan valittaa ea accountista?Laittakaapa linkki sille sivustolle, kiitos.


    Kyllä minulla on ainakin toiminut ihan ilman sitäkin?

    Onkos sulla ostettuna sitä Gold live aikaa?Kun boxihan tarvii sitä,että voi pelata netin kautta.

     
  • Kirjoittaja: S1LAKKA
    2009-02-14 09:36

    missä tuo ea aacount pitäisi tehdä, kun en saa mitenkää peliä toimimaan livessä xbox 360:llä, kun see koko ajan valittaa ea accountista?Laittakaapa linkki sille sivustolle, kiitos.

     
  • Kirjoittaja: metal8585
    2009-01-18 00:26

    Lainasi Dalen:
    lainaus Maitopurkki:
    voisi vaikka taas alkaa pelailemaan tätäkin peliä vaihteeksi


    Samat sanat, mua ainakin rupes yhtäkkiä koukuttamaan tuo peli, kuukauden tauon jälkeen...


    Hyvä peli netissä.Mutta silloin ei paljoa naurata kun lagi pistää tuulemaan.Yritän mennä eteenpäin,niin tuntuu että juoksisi tyhjää.Yht äkkiä olenkin jo enemmän mennyt eteenpäin mitä olisi pitänyt...argh!

    Onneks ei tapahdu liian usein.

     
  • Kirjoittaja: Dalen
    2009-01-17 23:33

    Lainasi Maitopurkki:
    voisi vaikka taas alkaa pelailemaan tätäkin peliä vaihteeksi


    Samat sanat, mua ainakin rupes yhtäkkiä koukuttamaan tuo peli, kuukauden tauon jälkeen...

     
  • Kirjoittaja: Maitopurkki
    2009-01-17 19:58

    voisi vaikka taas alkaa pelailemaan tätäkin peliä vaihteeksi

     
  • Kirjoittaja: palli
    2009-01-17 15:47

     
  • Kirjoittaja: B-Co
    2008-09-23 19:22

    Tosi hieno peli! Tekis mieli ostaa koko peli, varsinkin kultaversion mutta rahat ei riitä joten on vain demo.

     
  • Kirjoittaja: Jukka Moilanen / GR®
    2008-06-24 15:07

    Lainasi metal8585:
    Onkos näin jokaisessa gamestopissa.


    Taitaa olla ennakkovarausten yhteydessä ainakin tuo 20% -lisähyvitys joka paikassa, pitää käydä kysäisemässä tuota kultaversiota vielä paikallisesta liikkeestä.

    Liitetty 2008-06-24 15:58:
    Ja kyllähän tuo tarjous löytyi täältäkin päin.

     
  • Kirjoittaja: metal8585
    2008-06-24 14:59

    Onkos näin jokaisessa gamestopissa.

     
  • Kirjoittaja: Heikki Takala / GR®
    2008-06-24 09:37

    Vinkki: Pistin ennakkotilaukseen Gamestopin kautta pelin. Ennakkotilaajille on luvassa kultaversio normaalin hinnalla, ja jos jättää pelejä vaihtoon tehdessä ennakkotilausta saa niistä 20 % enemmän hyvitystä.

    Tulipas vähän Gamestopin agentin maku suuhun. No mutta kuitenkin.

     
  • Kirjoittaja: JOHN-117
    2008-06-23 23:18

    Nice.

     
  • Kirjoittaja: seppari
    2008-06-23 10:59

    Minä odotan enemmän Battlefield: Bad companya, enkä Mercenaries 2 peliä, mutta tämähän on hyvä esimerkki siitä, että jokainen pitää erillaisista peleistä.

     
  • Kirjoittaja: metal8585
    2008-06-21 13:59

    Joo,tiedän kyllä että se on parempi.

    Sitähän tässä on odoteltu jo siitä asti kun ensimmäisen kerran kuulin siitä.Toivottavasti tulee se 4.syyskuuta,eikä taas myöhästy.

     
  • Kirjoittaja: Maitopurkki
    2008-06-20 19:50

    Lainasi metal8585:
    Kuulostaa hyvältä.Elikkä,menee hankintaan kun tulee.
    Vihdoinkin jotain menee myös rikki.


    odotappas ku tulee Mercenaries 2

     
  • Kirjoittaja: metal8585
    2008-06-20 13:13

    Kuulostaa hyvältä.Elikkä,menee hankintaan kun tulee.
    Vihdoinkin jotain menee myös rikki.

     
 
Grafiikka:10
Pelattavuus:9
Äänet:9
Pitkäikäisyys:9
Arvosanamme:10/10
Hyvää:
kautta linjan laadukas toteutus, huumori, kenttien laajuus, tuhoutuvuus, moninpeli
Huonoa:
tiimikavereiden tekoäly
Pelin tiedot
  • Alusta:
    PS3, Xbox 360
  • Pelityyppi:
    Toiminta
  • Kehittäjä:
    Digital Illusions
  • Julkaisija:
    EA
  • Pelaajia:
    1
  • Pelaajia verkossa:
    1-24
  • Ikäraja:
    16 alkaen
  • Julkaisupäivä:
    26 kesäkuu 2008
Battlefield: Bad Company
Pelikokoelmasi
Arvosanasi:8/10
  • 8/10 seppari
    Kun esinmäisen kerran kuulin ja pääsin kastomaan...
  • 8/10 Jarhead82
    Bad company on loistava fps peli joka toimii niin...
Samantyyppisiä pelejä

20 uusimmat ohjelmat ohjelmaa:
(Haastatteluja, reportaaseja, arvioita yms.)

Bioshock 2 - First 5 minutes
2010-02-08

We recorded the first five minutes of gameplay from Bioshock 2. Have a look at what the return to Rapture looks like...

Presentation: Lionheart: King's Crusade
2010-02-08

Neocore games gives us a presentation of their upcoming real time strategy game based on the crusades of Richard Lionheart.

Interview: Crayon Physics
2010-02-08

We met with Petri Purho the maker of Crayon Physics, the physics based doodling game for PC and Iphone, to talk about game development and how the ide..

GRTV News February 5
2010-02-05

Here is Petter once again with gaming news from this week and a very special guest.

Interview with Peter Molyneux
2010-02-05

We met up with Peter Molyneux at Game Jam in Copenhagen last weekend and asked him about indie games and the future of Natal. As a bonus, we got a tea..

Interview: Majesty 2: Kingmaker
2010-02-04

Bengt has a chat with associate producer Mattias Lilja about the upcoming Majesty 2 expansion Kingmaker.

Preview: Battlefield: Bad Company 2
2010-02-04

Jonas Elfving from Sweden has played the second game in the Bad Company series, wich features more multiplayer, more weapons and of course, more destr..

Review: Mass Effect 2
2010-02-03

One of the biggest games of the year is already here. Thomas and Petter take a closer look at the second chapter of Commander Shepards galaxy saving e..

Review: Dark Void
2010-02-03

Petter has been playing the rocketeer inspired game, and has the final verdict here at GRTV.

Presentation: Majesty 2: Kingmaker
2010-02-02

Mattias Lilja, associate producer at Paradox Interactive, gives us a presentation of the Majesty 2 expansion "Kingmaker"...

Preview: ModNation Racers
2010-02-02

What do Jonas Elfving and Bengt Lemne think about ModNation Racers - the PS3 exclusive "Mario Kart meets Little Big Planet"?

INTERVIEW: Mount and Blade Warband
2010-02-01

Ride the horses again in the expansion for Mount and Blade, with better graphics, support for more players and a new faction.

Presentation: Achtung Panzer: Kharkov 1943
2010-02-01

Graviteam shows of their new game where you control 87 different unit types in historically accurate tank battles from WWII.

GRTV News February 1
2010-02-01

Petter has collected this weeks hottest news from the world of gaming

SPECIAL: Games to look for in February 2010
2010-01-29

Bengt gives us the list of the titles to look for in February

Presentation: Rise of Prussia
2010-01-29

French developer AGEOD shows us how their new strategygame Rise of Prussia works

Interview: Just Cause 2
2010-01-28

Bengt met the Creative Director for the upcoming and crazy sandbox game Just Cause 2, to hear how the development is coming.

REVIEW: Vancouver 2010
2010-01-27

Bengt has hit the snowy slopes with Sega's Vancouver 2010. Is it deserving of a gold medal or is it simply the next crappy Olympic title?

Presentation: Sword of the Stars 2
2010-01-27

The announcement presentation of Sword of the Stars 2, the 4X space game from Kerberos.

INTERVIEW: Battlefield: Bad Company 2
2010-01-26

We caught up with producer Gordon van Dyke at EA DICE in Stockholm to talk about the single player campaign among other things.

Äänestykset Haluaisitko töihin pelialalle?
  • 66% Kyllä, unelmaduuni!
  • 29% Miksi ei, mutta mieluiten tekisin jotain muuta.
  • 5% En, mieluummin vain nautin tuloksista.
Tulokset
Uutiset | Ennakot | Arviot | Artikkelit | Laitteet | Teema | Lehti | Tilaa | Lataa PDF-lehti | Keskustelualue | Blogit | Kirjeet | Käyttäjäarviot | Kilpailut | Game Servers | Liity jäseneksi | Yhteystiedot | Mainosta | Toimitus | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark