Arvio

Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots

Julkaistu 2008-06-19
Kirjoittaja: Heikki Takala
Tämä on mainos:

Metal Gear Solid -sarjan pelit ovat aina kuuluneet aikakautensa parhaimpiin peleihin, ja sarjan neljäs osa yksi parhaista. Solid Snaken tarinan loppu on jäätävän hyvä peli.

Suurin ongelma Metal Gear Solid -sarjan pelien arvioinnissa on se, miten suuren painoarvon ja antaa pelin (tai kaikkien neljän pelin) tarinalle vai keskittyykö vain niihin kohtiin, missä pelaaja painelee nappeja ja kääntelee ohjausvipuja. Muut pelintekijät käyttävät tarinaa lähinnä tekosyynä pelaajan kuljettamiselle kentästä seuraavaan, mutta Metal Gear Solidien ykkösmies Hideo Kojima on varannut käsikirjoitukselle hemmetisti tilaa antaen sen olla ja hengittää. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että tarinankerrontajaksot saattavat kestää yhtä kauan kuin pelattavat jaksot. Jotkut inhoavat, minä rakastan.

Tästä syystä en kerro tarinasta juuri mitään, vaikka se muodostaakin leijonanosan kokemuksen kokonaisuudesta. Lynkkauspartio olisi kolkuttelemassa oveani jo ensimmäisen spoilerin jälkeen.

Guns of the Patriots tapahtuu maailmassa, jossa sota ei ole enää olemassa sellaisena kuin me sen tunnemme. Taistelukentät kuuluvat palkka-armeijoille, ja ainaiset konfliktit ruokkivat maailmantaloutta pyörittävää aseteollisuutta. Pelin sankari, veteraaniagentti Solid Snake saa selville erään konfliktin olevan hänen veljensä, Liquid Snaken, tekosia. On aika selvittää asiat perheen mustan lampaan kanssa viimeisen kerran.

Jo alkumetreillä tehdään täysin selväksi, ettei Solid Snake kuulu enää taistelukentille. Mystinen virus kalvaa hänen ruumistaan aiheuttaen ennenaikaista vanhenemista, ja nuoruuden vetreys on muisto vain. Silti, velvollisuus kutsuu, ja raihnaisuutta kompensoidaan käppänän yhden miehen armeijaksi pönkittävällä arsenaalilla.

Pelaaja heitetään suoraan kahden keskenään taistelevan sotilasjoukon keskelle hoitamaan tehtäväänsä. Tilanne tuntuu tuoreelta, sillä osapuolten kahinointiin ei tarvitse puuttua millään tavalla, jos ei halua. Solid Snake on taistelukentän kolmas pyörä, ja usein pelaajan on käytettävä hyväkseen tappelupukarin kahakoita päästäkseen tavoitteeseensa. Pelaaja voi esimerkiksi avittaa hieman toista puolta päästäkseen muuten mahdottoman paikan läpi. Tai vain odottaa, kunnes sotilaat ovat tappaneet toisensa, tai ryömiä heidän selustaansa heinikkoa pitkin.

Mahdotonta tehtävää helpottamaan Solid Snakelle on annettu Octocamo-kameleonttipuku, joka hetken paikallaolon jälkeen sulautuu senhetkiseen ympäristöön. Pelaajan ollessa paikoillaan sotilaat saattavat kävellä ohi aivan vierestä huomaamatta mitään. Piilottelu ja hiippailu ovat tärkeässä roolissa, ja pelin alaotsikko onkin osuvasti Tactical Espionage Action, taktista vakoilutoimintaa. Jokaisessa kentässä on vähintään kaksi tapaa tehdä asiat, joista hiippailu on yleensä se vaikeampi, mutta palkitsevampi vaihtoehto. Useimmat pelin apuvälineistä kannustavat pelaajaa hiippailemaan vihollisten ohi räiskimisen sijaan. Myös pelaajan adrenaliinitaso nousee jännityksen kihelmöidessä, kun vihollispartio kävelee ohi kymmenen sentin päästä. Sarjalle perinteiset pahvilaatikot ja muut omituiset piilottelukikat ovat tallella. Tynnyri ja roskikset toimivat yhtä hyvin, ja antavat samalla humoristista kepeyttä muuten raskaaksi virittäytyneeseen tunnelmaan.

Hiippailu on suotavaa, muttei pakollista. Ensimmäisessä kentässä pelaaja kohtaa Drebinin, asekauppiaan, jonka valikoimista löytyy kaikkea puukosta lähitorjuntaohjukseen. Hänen varastoihinsa pääsee käsiksi milloin tahansa. Se on hyvä ratkaisu, sillä taistelukentällä ei ammuksia jaeta kovinkaan avokätisesti.

Drebinin aseita ostetaan pisteillä, joita saa keräämällä kaatuneiden vihollisten aseita. Eri aseista irtoaa erilaisia pisteitä, joita kuluu rutkasti Solid Snaken ruudissa pitämiseen. Aseita ei tarvitse erikseen myydä mihinkään, vaan ne siirtyvät pistetilin saldoon automaattisesti. Metal Gear Solid on siitä hieno sarja, että kaikki on aina ollut perusteltua. Drebin pistetileineen ei täysin sovi kuvioihin ja syö täten hieman peliin uppotumista, mutta pelattavuuden kannalta ratkaisu on täysin perusteltu ja toimiva. Kukaan ei jaksaisi myydä jokaista pistoolia erikseen. Uutuutena peliä voi pelata nyt myös pelihahmon silmistä kuvattuna, jolloin ollaan lähempänä Call of Duty -pelejä kuin Metal Gear Solideja. Toiminto on tervetullut, sillä edellisosien tähtäyksessä oli usein parannettavaa.

Guns of the Patriotsin kentät on jaoteltu tiukasti eri teemoihin ja tavoitteisiin. Yhdessä on tarkoitus varjostaa jäämättä kiinni, toisessa tehdään jäljitystä eteläamerikkalaisissa sademetsissä. Kenttiä yhdistää täysin huippuunsa hiottu pelimekaniikka. Jäljittäessä nössömpi voisi turvautua infrapunaan, mutta tosimies tai -nainen katsoo tarkkaan ruohoja, puita sekä eläinten liikkeitä ja seuraa polkua niiden perusteella. Tässä on osa pelin nerokkuudesta. Pelaajan ei koskaan tarvitse turvautua vain yhteen jippoon, sillä asioita voi hoitaa aina usealla tavalla. Haluatko häiritä katua vartioivaa sotilasta? Mitäs jos et nukuttaisi häntä, vaan tiputtaisit Playboy-lehden hänen reitilleen? Vartija tulee eikä pakopaikkaa näy? Esitä patsasta!

Peli ohjaa taitavasti pelaajan ajattelemaan itsenäisesti antamalla vihjeitä eri mahdollisuuksista ympäristön kautta. Hämmennys ja onnistumisen ilo on suuri, kun aavistus oikeasti toimiikin. Kaikkea kannattaa kokeilla. Täysin oma lukunsa ovat pelin pääsiäismunat eli piilotetut ominaisuudet ja pikkuvitsit, joita on miltei jokaisessa ruudussa. Kokeilkaapa esimerkiksi painaa R2-nappia kohdatessanne jonkin hahmon ensimmäistä kertaa.

Metal Gear Solid ei olisi Metal Gear Solid ilman massiivisia pomomatseja. Tämä lienee ainoa osa-alue, jolla Guns of the Patriots tietyssä mielessä häviää edeltäjilleen. Yhtä lukuun ottamatta pomotaistelut ovat jotenkin kadottaneet eeppisen tunnelmansa. Tämä selittyy osittain sillä, että Solid Snake on jo hoidellut vanhat arkkivihollisensa. Neljäs osa lupaa vastata jokaiseen avoimeksi jääneeseen kysymykseen, joten uusien, "suurien" hahmojen esittely ei tullut enää kysymykseen. Yhtä kaikki, tällaisen asia haukkuminen on puoliturhaa pilkun viilausta. Taistelut ovat edelleen viihdyttäviä, vaikka eivät tarjoakaan yhtä suurta kliimaksia kuin ennen.

Grafiikka on parasta, mitä Playstation 3:lla on nähty. Tai oikeastaan parasta, mitä konsolipelissä on koskaan nähty. Hahmojen kasvot kuvastavat heidän tunnetilojaan aidon näköisesti ja toiminta on liioittelematta elokuvallista. Myös Dolbyn insinöörien kanssa toteutettu äänimaailma loistaa laadullaan. Nyt jos koskaan on hyvä syy päivittää kotiteatteri nykyaikaan.

Rakkaus, jota Hideo Kojima on osoittanut pelisarjalleen ja Solid Snaken tarinan viimeiseen osaan, nostaa sen muiden yläpuolelle. Tarina lunastaa kaikki odotukset. Kysymyksiä ei jää avoimeksi, ja ensimmäisestä Metal Gear Solidista lähtenyt tarina, joka tuntui aivan liian monimutkaiselta videopeliin, on vastoin kaikkia todennäköisyyksiä saatu arvoiseensa päätökseen. Jokainen yksityiskohta on tarkkaan mietitty ja punnittu. Joitakin kauneusvirheitä näkyy toki siellä täällä, mutta... Ketä kiinnostaa?

Metal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Metal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Metal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Metal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the PatriotsMetal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Aiheeseen liittyviä linkkejä:
Kommentti

Sinun täytyy olla kirjautuneena kommentoidaksesi. Jos et ole vielä jäsen - liity jäseneksi nyt.!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Paksu teksti</b> <i>Kursivoitu teksti</i> <u>Alleviivattu teksti</u>


Grafiikka:10
Pelattavuus:10
Äänet:10
Pitkäikäisyys:8
Arvosanamme:10/10
Hyvää:
pelattavuus, äänet, grafiikka, juoni
Huonoa:
joitakin voi harmittaa pitkät tarinankerrontajaksot
Pelin tiedot
  • Alusta:
    PS3
  • Pelityyppi:
    Toiminta, Stealth
  • Kehittäjä:
    Konami
  • Julkaisija:
    Konami
  • Pelaajia:
    1
  • Ikäraja:
    18 alkaen
  • Julkaisupäivä:
    12 kesäkuu 2008
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
Pelikokoelmasi
Arvosanasi:10/10
Samantyyppisiä pelejä

20 uusimmat ohjelmat ohjelmaa:
(Haastatteluja, reportaaseja, arvioita yms.)

Bioshock 2 - First 5 minutes
2010-02-08

We recorded the first five minutes of gameplay from Bioshock 2. Have a look at what the return to Rapture looks like...

Presentation: Lionheart: King's Crusade
2010-02-08

Neocore games gives us a presentation of their upcoming real time strategy game based on the crusades of Richard Lionheart.

Interview: Crayon Physics
2010-02-08

We met with Petri Purho the maker of Crayon Physics, the physics based doodling game for PC and Iphone, to talk about game development and how the ide..

GRTV News February 5
2010-02-05

Here is Petter once again with gaming news from this week and a very special guest.

Interview with Peter Molyneux
2010-02-05

We met up with Peter Molyneux at Game Jam in Copenhagen last weekend and asked him about indie games and the future of Natal. As a bonus, we got a tea..

Interview: Majesty 2: Kingmaker
2010-02-04

Bengt has a chat with associate producer Mattias Lilja about the upcoming Majesty 2 expansion Kingmaker.

Preview: Battlefield: Bad Company 2
2010-02-04

Jonas Elfving from Sweden has played the second game in the Bad Company series, wich features more multiplayer, more weapons and of course, more destr..

Review: Mass Effect 2
2010-02-03

One of the biggest games of the year is already here. Thomas and Petter take a closer look at the second chapter of Commander Shepards galaxy saving e..

Review: Dark Void
2010-02-03

Petter has been playing the rocketeer inspired game, and has the final verdict here at GRTV.

Presentation: Majesty 2: Kingmaker
2010-02-02

Mattias Lilja, associate producer at Paradox Interactive, gives us a presentation of the Majesty 2 expansion "Kingmaker"...

Preview: ModNation Racers
2010-02-02

What do Jonas Elfving and Bengt Lemne think about ModNation Racers - the PS3 exclusive "Mario Kart meets Little Big Planet"?

INTERVIEW: Mount and Blade Warband
2010-02-01

Ride the horses again in the expansion for Mount and Blade, with better graphics, support for more players and a new faction.

Presentation: Achtung Panzer: Kharkov 1943
2010-02-01

Graviteam shows of their new game where you control 87 different unit types in historically accurate tank battles from WWII.

GRTV News February 1
2010-02-01

Petter has collected this weeks hottest news from the world of gaming

SPECIAL: Games to look for in February 2010
2010-01-29

Bengt gives us the list of the titles to look for in February

Presentation: Rise of Prussia
2010-01-29

French developer AGEOD shows us how their new strategygame Rise of Prussia works

Interview: Just Cause 2
2010-01-28

Bengt met the Creative Director for the upcoming and crazy sandbox game Just Cause 2, to hear how the development is coming.

REVIEW: Vancouver 2010
2010-01-27

Bengt has hit the snowy slopes with Sega's Vancouver 2010. Is it deserving of a gold medal or is it simply the next crappy Olympic title?

Presentation: Sword of the Stars 2
2010-01-27

The announcement presentation of Sword of the Stars 2, the 4X space game from Kerberos.

INTERVIEW: Battlefield: Bad Company 2
2010-01-26

We caught up with producer Gordon van Dyke at EA DICE in Stockholm to talk about the single player campaign among other things.

Äänestykset Haluaisitko töihin pelialalle?
  • 66% Kyllä, unelmaduuni!
  • 29% Miksi ei, mutta mieluiten tekisin jotain muuta.
  • 5% En, mieluummin vain nautin tuloksista.
Tulokset
Uutiset | Ennakot | Arviot | Artikkelit | Laitteet | Teema | Lehti | Tilaa | Lataa PDF-lehti | Keskustelualue | Blogit | Kirjeet | Käyttäjäarviot | Kilpailut | Game Servers | Liity jäseneksi | Yhteystiedot | Mainosta | Toimitus | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark