Arvio

Final Fantasy Tactics A2

Julkaistu 2008-07-28
Kirjoittaja: Leevi Rantala
Tämä on mainos:

Taktista taistelua painottavat roolipelit sopivat käsikonsolille kuin nenä päähän. Passeli pelityyppi laadukkaana tunnettuun Final Fantasy -sarjaan yhdistettynä on varma yhdistelmä.

Kesäloma on koittanut jälleen kaikille koululaisille... Tai ei aivan kaikille, sillä Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Riftin sankari Luso on määrätty siivoamaan koulun kirjasto. Luso löytää kirjastosta muinaisen kirjan, joka kirjaimellisesti tempaisee hänet mukaansa. Nuori sankari tipahtaa suoraan keskelle taistelua. Onneksi paikalle saapuu Gully-klaanin johtaja Cid, joka ottaa Luson klaaninsa suojelukseen. Alkaa pitkä ja taisteluiden täyttämä matka halki Ivalicen.

Grimoire of the Riftin sisällön voi kiteyttää kokoelmaksi erilaisia taktisia taisteluja. Tylsistymään ei taatusti pääse, sillä taistelut ovat viihdyttäviä ja monipuolisia. Kaiken lisäksi niitä on aivan järkyttävä määrä, yli 300 kappaletta. Pelin täydelliseen läpäisemiseen kuluukin tunti poikineen. Välillä pelaajan harteille sysätään erilaisia haasteita, kuten esimerkiksi huutokaupan voittaminen, mutta haasteiden osuus on pelissä hyvin vähäinen.

Peli sielu on taistelut, joten niihin on panostettu kunnolla. Yhteenotot kuvataan isometrisesti yläviistosta ja DS:n kahta ruutua hyödynnetään hyvin. Alaruudulla esitetään vuoropohjainen taistelu ja yläruudulla näytetään hahmojen toimintajärjestys ja muuta informaatiota. Jako toimii loistavasti, sillä vihollisten vahvuudet ja heikkoudet ovat helposti nähtävissä ja omia toimenpiteitä voi suunnitella hyvin. Itse pelaaminen onnistuu joko näppäimillä tai kosketuskynällä. Itse koin näppäimet luontevammaksi vaihtoehdoksi, sillä kosketuskynällä liikkuminen oli tehty turhan hankalaksi. Hahmon liikuttaminen vaatii useita näpäytyksiä, ja koska kynällä pelaaminen toimii muuten hyvin, harmittaa liikkumisen kankeus oikeasti.

Taisteleminen on jaettu shakkimaisesti vuoroihin, joiden aikana hahmot voivat liikkua, tehdä toimintoja tai vain odottaa otollisempaa hetkeä. Toiminnot jaetaan perushyökkäyksiin ja hahmon ammatin määräämiin erikoiskykyihin. Jokaisella hahmolla voi olla yhtä aikaa käytössään kahden eri ammatin kyvyt. Ammatteja yhdistelemällä voi saada aikaan erittäin voimakkaita ja monipuolisia hahmoja. Miltä kuulostavat esimerkiksi mustaa magiaa käyttävä ninja, pappistaidot omaava gladiaattori tai aikaa ja luonnonvoimia hallitseva velho? Ammatteja on yli 50 erilaista, joten yhdistelmiä löytyy varmasti jokaisen makuun.

Jokaisessa taistelussa on päämäärä. Ne vaihtelevat esimerkiksi henkilöiden suojelemista kaikkien tai yhden vihollisen rökittämiseen tai vain tietyn aikaa hengissä säilymiseen. Itse pidin erityisesti "voita tietty vastustaja"- tyyppisistä rähinöistä. Niissä on huomioitava maaston lisäksi myös muut kentällä kirmaavat viholliset, mikä tuo taisteluihin mukavia jännitteitä. Ehtisinkö juosta kaikilla hahmoillani kohteen kimppuun ja kukistaa sen ennen kuin muut viholliset ehtivät apuun? Keskitänkö voimani ensin vihollista suojaaviin velhoihin? Hakkaanko kaikki viholliset yksitellen maan rakoon? Vaihtoehtoja on siis miellyttävän monia, joten samaa taktiikkaa ei voi, eikä kannata, käyttää koko ajan.

Oman mausteensa soppaan tuovat taisteluja valvovat tuomarit, jotka asettavat rajoituksia käytettäville taktiikoille. Mikäli tuomarin lakia kunnioittaa, palkitaan pelaaja taistelun jälkeen lisäpalkinnoilla, kuten harvinaisella esineellä ja vaikka ylimääräisillä kokemuspisteillä. Välinpitämättömyydestä tuomarin lakia kohtaan rangaistaan kovaa: Lainrikkurit eivät saa herättää kuolleita tovereitaan henkiin eikä lisäpalkintoja tipu. Osassa tehtävistä tuomareiden vaatimukset tuntuivat mahdottomilta. Esimerkiksi eräässä tehtävässä tuli suojella kahta hahmoa, mutta tuomari antoi todella rajun rajoituksen: Kaikkien hahmojen täytyi liikkua yksi ja vain yksi askel joka vuoro. Suojeltavien hahmojen luokse ei voinut ehtiä ajoissa hiljaa taapertamalla, joten käskyä oli pakko rikkoa. Lisäksi ensimmäinen vuorossa ollut hahmoni sattui lisäksi seisomaan sotajoukon keskellä, eikä siten edes päässyt liikkumaan. Säännön rikkomiseen ei mennyt kauaa. Tämän jälkeen sai taistelussa olla kieli keskellä suuta, sillä kuolema uhkasi korjata sankarini useaan otteeseen.

Pelissä on mukavasti haastetta, vaikka tekoäly tuntuu astetta helpommalta kuin aikaisemmassa Final Fantasy Tactics: The War of the Lions -pelissä. Hutilointiin ei silti ole varaa, sillä tekoäly rokottaa varomattomasta pelaamisesta välittömästi. Vihollinen osaa hakeutua järkeviin hyökkäyspaikkoihin ja teilaa suojattomat hahmot välittömästi. Omat muodostelmat täytyy onnistua pitämään kasassa ja heikot hahmot kannattaa suosiolla jättää kauemmaksi selustaan.

Ulkoisilta ominaisuuksiltaan peli on hyvin viimeistelty. Grafiikka on kaunista, värikästä ja selkeää, erilaisten taitojen ja loitsujen osalta jopa henkeäsalpaavaa. Musiikki hivelee korvia ja taisteluäänissä on riittävää jämäkkyyttä. Vuorossa oleva hahmo kuvataan yläruudulla peligrafiikan hahmomallia suurentamalla, joka toisen silmään näyttää kököltä pikselimössöltä ja toisen silmään hellyttävän retrohenkiseltä.

Final Fantasy Tactics A2: Grimoire of the Rift on kevyt strategiapeli, joka seuraa uskollisesti edeltäjiensä jalanjälkiä. Uutukaisen juoni on War of the Lionsin tarinaan tottuneille hyvin kevyttä tavaraa, mutta minua se ei haitannut. Vakavahenkisiä pelejä ovat markkinat jo pullollaan. Mikäli kevyt strategia kiinnostaa, tai aikaisemmista osista ei ole saanut tarpeekseen, ei peliä voi olla suosittelematta. Ei muuta kuin Ivalicen saloihin tutustumaan mars!

Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2
Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2
Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2Final Fantasy Tactics A2
Kommentti

Sinun täytyy olla kirjautuneena kommentoidaksesi. Jos et ole vielä jäsen - liity jäseneksi nyt.!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :-- <b>Paksu teksti</b> <i>Kursivoitu teksti</i> <u>Alleviivattu teksti</u>


Kommentteja
  • Kirjoittaja: Gibernau
    2008-08-02 17:34

    Osallistuin ja omistan DS:än. Veinasin jo ostaa pelin alkuviikosta mutta ei tarttunut mukaan. Olisi kyllä oikein kiva voittaa.

     
  • Kirjoittaja: metal8585
    2008-07-31 04:29

    Sama täällä.Osallistuin myös,vaikka ei ole edes ds:sää.

     
  • Kirjoittaja: Maitopurkki
    2008-07-31 02:54

    osallistuin kilpailuun jos vaikka voittaisi..
    tosin en omista DS:ssää joten mitä tekisin palkinnolla =)
    no saisinpa syyn ostaa DS:än.

    itse omistan aikaisemman osan ja kyllä on mahtava peli.
    299 tehtävää 300:ta tehty ja ottaa päähän

     
  • Kirjoittaja: Tsantti
    2008-07-28 20:20

    Tällaista viihdettä siis tarjolla kilpailun palkintoina. Kyllä nousi voittamispaineet hetkessä, kun tuon numeron perustelut näki.

     
 
Grafiikka:9
Pelattavuus:8
Äänet:9
Pitkäikäisyys:10
Arvosanamme:9/10
Hyvää:
paljon pelattavaa, kaunis katsella ja kuunnella, haastava tekoäly, vaihtelevat kentät, hyvä taistelu- ja hahmonkehitysjärjestelmä
Huonoa:
kosketuskynällä liikkuminen hankalaa, tuomarisäännöissä ongelmia
Pelin tiedot
Final Fantasy Tactics A2
Pelikokoelmasi
Samantyyppisiä pelejä

20 uusimmat ohjelmat ohjelmaa:
(Haastatteluja, reportaaseja, arvioita yms.)

GDC 2010: 2010 FIFA World Cup South Africa interview
2010-03-13

Directly from GDC 2010 - here's producer Matthew Prior on 2010 FIFA World Cup South Africa.

GDC 2010: Fable III Presentation
2010-03-12

Peter Molyneux was at GDC (or rather a fancy hotel room close by) to show off Fable III. Listen to what he has to say about the third game in the seri..

Ship Simulator Extremes interview
2010-03-12

We had a interview with Frank Dolmans about the game Ship Simulator Extremes. Watch it right here...

Review: Sonic & Sega All-Stars Racing
2010-03-12

Petter has been playing one of the best Sonic games in a while, and a worthy contender to Mario's pole position in the Kart series. But can it live up..

GDC 2010 Blog: Playstation Move
2010-03-12

We were at the Playstation Move event in San Francisco and give you our impressions of Sony's new motion controller...

GDC 2010: EA Sports MMA Interview
2010-03-11

Bengt got to talk to the developer of the upcoming MMA game from EA Sports about the different fighters and rule sets.

Preview: Splinter Cell: Conviction
2010-03-11

Bengt has been trying out the long awaited new Splinter Cell game from Ubisoft. Bengt has the latest on what to expect.

GDC 2010: Civilization V interview
2010-03-10

We caught up with Dennis Shirk, producer on the upcoming Civilization V in San Francisco. How does hexes and the elimination of unit stacks change the..

GDC 2010 Blog: EA Sports
2010-03-10

Bengt and the camera crew visited the EA Sports event at GDC and took a minute to give us this video blog and a bit of a preview of the upcoming EA MM..

Review: BF: Bad Company 2
2010-03-10

More destruction, more action and more multiplayer from the multiplayer-oldtimers DICE. Not much more to say than, bring the verdict Petter.

God of War III review
2010-03-09

God of War III has been running hot at Gamereactor, and Rasmus delivers the GRTV verdict. As usual, lots of gameplay footage!

Trailershow - Week 10
2010-03-08

The GRTV team is back to show off some of the greatest trailers from last week.

GRTV News - 5 March
2010-03-05

Petter Mårtensson is back in the studio to give us all the latest news... lots of Activision news this week. Modern Warfare - corporate style!

Alan Wake interview
2010-03-05

We visited Remedy and sat down with them to talk about their upcoming thriller adventure Alan Wake...

Pre GDC show
2010-03-04

Game Developers Conference is next week. Petter and Andreas gives us a quick update on what's to be expected.

Blur interview
2010-03-03

Steaming hot interview on the upcoming Activision racing game created by British studio Bizarre Creations.

The Monthly Fee
2010-03-03

Here's the first episode of the new GRTV MMO-show, The Monthly Fee, where we let Petter ramble about his favorite subject...

SPECIAL: Games to look for in March 2010
2010-03-02

Bengt gives us the list of the titles to look for in March

Review: Napoleon: Total War
2010-03-02

Petter has been playing as the ultimate strategist that ever lived, Napoleon Bonaparte, in the latest game in the Total War series. Petter has the ver..

Trailershow - Week 9
2010-03-01

Another week has gone by, and as always that results in a lot of trailers. Sometimes it can be hard to keep track of them all, so we collect the best ..

Äänestykset Onko peliväkivallasta koskaan tullut oikeasti inha olo?
  • 9% Kyllä, useinkin.
  • 21% Joskus, kun tekijät oikein yrittävät.
  • 21% Vain kerran tai kahdesti.
  • 50% Ei, se on vain peliä.
Tulokset
Uutiset | Ennakot | Arviot | Artikkelit | Laitteet | Teema | Teema | Lehti | Tilaa | Lataa PDF-lehti | Keskustelualue | Blogit | Kirjeet | Käyttäjäarviot | Kilpailut | Game Servers | Liity jäseneksi | Ryhmät | Ryhmät | Yhteystiedot | Mainosta | Toimitus | Cookies | Copyright |
Gamereactor Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark