Lips
Microsoft siirtyy Sonyn kaveriksi karaokekuppilan nurkkapöytään uunituoreen laulupelinsä avulla. Matkiminen on tunnetusti ihailun korkein muoto, mutta tekeekö naapurilta kopioiminen autuaaksi?
Piinkovien peliharrastajien suosima Xbox 360 -konsoli on viimeisen vuoden aikana ottanut monta askelta satunnaispelaajien suuntaan. Uusien pelityyppien, massiivisen käyttöjärjestelmäpäivityksen ja mittavien hinnanalennuksien tavoitteena on kosiskella konsolin pariin pelikonkareiden lisäksi myös tavallisia sukankuluttajia.
Singstar-replika Lips nyysii Sonyn huippusuositun Singstar-laulupelisarjan ideat, jalostaa niitä ja tunkee mukaan muutaman uuden kuin näön vuoksi. Lopputulos on runsaasta lainamateriaalistaan ja härskistä ideavarkaudestaan huolimatta kertakaikkisen onnistunut.
Jokainen Singstar-pelejä pelannut tietää kupletin juonen: Alkuperäisesittäjän tahdissa laulemalla saa pisteitä ja oikein laulamalla pisteitä saa luonnollisesti enemmän. Hyräilemälläkin pärjää ja suorittamisen sijaan pääpaino on hauskanpidolla. Lipsin pelinäkymä on tismalleen samanlainen kuin Singstarissa ja pelimekaniikkakin soljuu eteenpäin lähes rikollisen identtisesti. Tuttua kaavaa kuitenkin piristetään muutamalla uudistuksella.
Lipsin mikrofoneihin on asennettu liiketunnistimet ja ominaisuutta hyödynnetään varsin kattavasti. Oikein laulamalla ruudun ylälaidan palkkiin kertyy Guitar Hero -peleistä tuttua tähtivoimaa, joka laukaistaan ruutuun ilmestyvän siluetin mukaisella poseerauksella. Mikrofoneja voi käyttää biisien kitarasoolo-osuuksien aikana vaikkapa tamburiinina liiketunnistimien ansiosta. Mikkiä heiluttelemalla se päästelee ääniä. Lips houkuttelee pelaajansa liikkumaan laulamisen aikana, sillä sohvan syövereistä suoritetut poseeraukset eivät onnistu ja näin pistesaalis jää laihemmaksi kuin kodinkonemyyjän joulubonukset. Lakoninen laulusuoritus muuttuu jammailun avulla täysimittaiseksi tulkinnaksi.
Mikrofonit ovat järeää tekoa ja niiden alalaitaa koristaa ledirivistö, joka välkkyy musiikin tahtiin. Pimeässä huoneessa videotykin loisteessa suoritettu testisessio nousi ajoittain psykedeeliseksi diskoinfernoksi, kun ruudun lisäksi kädessä oleva mikrofonikin välkkyi kaikissa sateenkaaren väreissä. Välke auttaa myös rytmitajurajoitteisia pysymään tahdissa. Lipsin mikit ovat vahvasti ehdolla vuoden tyylikkäin lisälaite -palkinnolle.
Hyvänkin karaokepelin voi torpedoida onnettomalla biisilistalla. Lipsin mukana toimitettava kappalekattaus on runsas, ja lisää biisejä voi ladata pelin verkkokaupasta maksua vastaan. Biisejä voi lisätä peliin myös itse mp3-soittimesta tai muistitikulta. Olin skeptinen ominaisuuden suhteen, mutta joskus on mukavaa olla väärässä. Omien kappaleiden lauleskelu onnistuu hyvin, vaikka ruudulta puuttuvatkin sanat ja äänenkorkeutta kuvaavat viivastot. Seuraavissa bileissä testataan takuuvarmasti Matti Nykäsen tuotantoa.
Microsoft tunkee onnistuneesti kapuloita Sonyn rattaisiin lyömällä viihde-elektroniikkajätin sen omassa pelissä. Lips nostaa karaokepelien rimaa ja nyt odotellaankin vastustajan siirtoa. Onko kyseessä shakkimatti, vai vieläkö Sonylla on ässä hihassaan?
| Grafiikka: | 7 |
| Pelattavuus: | 9 |
| Äänet: | 9 |
| Pitkäikäisyys: | 9 |
| Arvosanamme: | 8/10 |
- Alusta:Xbox 360
- Pelityyppi:Musiikki
- Kehittäjä:Inis
- Julkaisija:Microsoft
- Pelaajia:1-2
- Ikäraja:3 alkaen
- Julkaisupäivä:21 marraskuu 2008
- Singstar Motown PS3
- Def Jam Rapstar Multi
- Lips: Deutsche Partyknaller Xbox 360
- Grease Nintendo DS/Wii
- Karaoke Revolution Glee Wii
- Disney Sing It: Family Hits PS3/Wii
- Karaoke Stage 2 PS2/Xbox
- Lips: Number One Hits Xbox 360
- Singstar 90's PS2
- Boogie Superstar Wii
- Disney: Sing It Multi
- Hannah Montana: The Movie Game PS3/Xbox 360
- Lips: I Love the '80s Xbox 360
- We Sing Wii
- Karaoke Revolution Multi











































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Strandvejen 72 st. mf, 2900 Hellerup, Denmark









Aika erikoinen ratkaisu vähentää omien laitteiden yhteensopivuutta, eli lisätä kolmannen osapuolen tarvikkeiden menekkiä. Yhteensopimattomuus johtuu lähinnä siitä, että sekä Rock Band ja Guitar Hero World Tour käyttävät USB-mikkejä, lisäksi Lipsin mikeissä on kiihtyvyyttä mittaava sensori, jota normaaleissa mikeissä ei ole. Lipsin kehittäjän mukaan ongelma olisi kuitenkin ratkaistavissa bändipelien ohjelmistopäivityksellä.
Taitaa olla ihan Mikkisoftan oma veto ettei sen kehittämiä mikkejä voi käyttää muissa peleissä kuin tässä yhdessä ainoassa. Tietysti olisi paljon parempi kuluttajille jos yhdet ja samat soittimet toimisivat samalla tavalla kaikkien pelien kanssa.
Rock bandin ja GH World tourin pelithän sisältävät myös tuon mikin,mutta on jäänyt kyllä aika vähälle tuo kailottelu.Yksi syy on että asun kerrostalossa
ei viitsisi kailottaa liian lujaa ettei tule valituksia.
Vielä kun tulisi sellainen musiikki peli missä saisi tehdä omia lauluja.Siis todellakin laulaa sanat ruudulle ja muistiin koneeseen.