Rise of Nightmares
Kinect-kameran pelikirjasto on täynnä kaikenkarvaisia illanistujaisten piristimiä, mutta onpa joukossa muutama tosissaankin yrittävä nimike. Segan Rise of Nightmares liittyy tähän seuraan tarjoamalla kameran edessä temppuilijoille ihka aitoa B-luokan kauhua.
Kirvestä päähän ja suolta seinälle, meiltähän tämä käy! Rise of Nightmares on sitä mitä Sega parhaiten osaa: ehtaa yliammuttua litsläts-kauhua ilman liikaa vakavuutta menoa haittaamassa. Jo pelkkä pelin tarina niputtaa yhteen tusinan verran hölmöimpiä kauhukliseitä, kuten mystisiä kulttimassamurhaajia, kidnapattuja tyttöystäviä ja tutkimusretkeksi muuttuneen haaksirikon. Tarina etenee tiukassa putkessa, mikä johtaa muutamiin varsin hupaisiin yhteensattumiin: kukapa olisikaan arvannut että junaonnettomuus pysäyttää liikennevälineen tismalleen kummallisen okkultistikartanon etupihalle?
Mutta tarina sikseen, ainakin SEGAn mukaan pelin varsinainen pihvi on kokonaan Kinectillä hoidettava ohjaus. Voi pojat. Todellakin, hartioita pyörittämällä sankari pyörii ruudulla, ottamalla askel eteenpäin liikutaan ja ette ikinä muuten arvaa miten taistelu on hoidettu. Aina välillä eteen tulee kohtauksia, joissa pelaaja pistetään vaikka juoksemaan, hyppimään ja ryömimään. Kaikeksi kummatukseksi systeemi toimii. Liikkeissä on toki pieni viive, mutta kaikki toimii ja niinpä peli todellakin onnistuu tarjoamaan varsin epätavallisen pelikokemuksen. Jopa sekavaksi huitomiseksi äityvä taistelu jotenkin vain sopii pelin ilmapiiriin mainiosti.
- SIVULLE:
- 1
- 2
- Alusta:Xbox 360
- Pelityyppi:Kauhu
- Kehittäjä:Sega
- Julkaisija:Sega
- Pelaajia:1
- Ikäraja:18 alkaen
- Julkaisupäivä:09 syyskuu 2011
- Silent Hill 2 PS2
- Haunt XBLA/Xbox 360
- Deadly Premonition Xbox 360
- Dead Space 2 Multi
- Silent Hill: Homecoming Multi
- Alan Wake PC/Xbox 360
- Alone in the Dark Multi
- Resident Evil 5 Multi

























































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600










