Rage
Legendaarisen Id Softwaren kauan odotettu Rage on viimein täällä. Tapahtumat käynnistyvät maailmanlopunjälkeisessä aavikkomaisemassa, jossa punertava kallio ja hiekkadyynit ulottuvat silmänkantamattomiin.
Eipä kestänyt montaakaan sekuntia, ennen kuin pääsin huijaamaan kuolemaa ensimmäistä kertaa. Eksistentiaaliset pohdiskelut omasta identiteetistä ja sijainnista saivat jäädä tylysti tiensyrjään, kun hyppäsin pelastajani ja uuden ystäväni autoon. Eloonjääminen ei ole koskaan itsestäänselvyys tässä maailmassa. Ensimmäinen pysäkki oli pienessä yhteisössä, kivoine ja vähemmän kivoine kavereineen. Muutama suoritettu tehtävä myöhemmin taskussa oli pieni kokoelma aseita, jotka puhuivat kaikkia tarpeellisia kieliä, ja ajoneuvo, joka vei minut minne vain halusinkin mennä.
Ensin keskityin kuitenkin etsimään uusia jännittäviä tapoja ampua mutantteja päähän, ja niinpä aseenpiippu kuumeni alussa moottoria enemmän. Bandiitteja ja öykkäreitä löytyy sieltä sun täältä, mutta pelin kampanjatehtävät tarjoavat tätä samaa hupia hieman mielenkiintoisemmassa muodossa. Pääjuoni koostuu melko tavanomaisista toimintatasoista, jotka on siroteltu kohtuullisen avoimeen maailmaan. Uusien alueiden avautuessa, etenkin kahden keskuskaupungin tapauksessa, pelaajan huomiosta käydään koko ajan kasvavaa kilpailua sivutehtävien ja minipelien muodossa.
Yhtenä eniten huomiota herättäneenä sivuaktiviteettina toimivat ajokilpailut. Järjestelmällä ajoja ja peittoamalla haastajia voi voittaa erityistä valuuttaa, jolla hankitaan päivityksiä pelin ajokkeihin, kuten mönkijään, rantakirppuun tai raskaampaan rallirautaan. Ajaminen itsessään ei tosin lukeudu kaikkein maagisimpiin elämyksiin, mutta kontrollit ovat funktionaaliset ja lopulta en enempää toimintapeliltä vaatisikaan - erityisesti, kun myös power-uppeja ja aseita on pidettävä silmällä.
Pelimaailmassa samoillessa voi törmätä myös moniin erikoisempiin haasteisiin, mikä motivoi maailman tutkimiseen. Haasteisiin lukeutuvat esimerkiksi kuolemaa ja painovoimaa uhmaavat hypyt kallioiden, dyynien ja kanjoneiden lomassa. Osaksi haasteet liittyvät siihen, että pelimaailmassa on paljon aseistautunutta väkeä, joka haluaa vain pahaa. Tekemällä kiusankappaleista selvää, pelaaja palkitaan rahalla, kun taas hypyt tuottavat mitä erilaisimpia vimpaimia.
Harmillisesti tällä on yksi pieni sivuvaikutus: aseiden ja muiden varusteiden nopea ja helppo hankinta sotii pelin pohjana toimivaa köyhää autiomaata vastaan. Tämä ei vain haavoita designia sinänsä, vaan tekee pelistä helpohkon niille, jotka ovat valmiita uhraamaa sille aikaa. Fiksut selviytymisstrategiat vaihtuvatkin ennen pitkää herkän pelitasapainon hyväksikäyttöön, mikä heijastuu myös varusteiden nikkarointiin.
Sekä puodeista että vähemmän vieraanvaraisista paikoista voi löytää piirustuksia uusille ammuksille, kranaateille, hyökkäysroboteille ynnä muulle, mitä koti-MacGyver voi toivoa. Ideassa ei sinänsä ole mitään vikaa. Kun tiukan tulitaistelun jälkeen löytää puuttuvan pellinpalan, jonka avulla haulikon voi varustaa räjähtävillä ammuksilla, systeemi tuntuu palkitsevalta. Mutta kun käsittää, että hippusella suunnittelua ja ovelaa kaupankäyntiä saa haltuunsa ylenpalttisesti tapporautaa, esiin nousee karvas valinta sen suhteen, pelaako hyvin vai niin kuin on ajateltu.
- SIVULLE:
- 1
- 2
- Alusta:PC, PS3, Xbox 360
- Pelityyppi:Toiminta
- Kehittäjä:id Software
- Julkaisija:Bethesda Softworks
- Pelaajia:1
- Pelaajia verkossa:1-4
- Ikäraja:18 alkaen
- Julkaisupäivä:07 lokakuu 2011
- Crysis 3 Multi
- Crysis Multi
- Warface PC
- The Last of Us PS3
- Doom 4 Multi
- Hard Reset PC
- Halo 4 Xbox 360
- Bulletstorm Multi
- Killzone 3 PS3
- Crysis 2 Multi


























































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600









