Medieval Moves: Deadmund's Quest
Viime vuoden Sports Championsista tuttu Zindagi Games hyödyntää urheilupelissä hyväksi havaittuja pelimekaniikoita pienimuotoisen toimintaseikkailun luomiseksi. Kuinka miekka viuhuu Movella?
Medieval Movesissa astutaan nuoren prinssi Edmundin tossuihin. Edmundin taisteluharjoitukset loppuvat äkkiarvaamatta, kun ilkeä Morgrimm luurankokätyreineen valtaa kuningaskunnan ja varastaa maagisen kiven. Rytäkässä myös Edmund muuttuu luurangoksi, Deadmundiksi, mutta maagisen amuletin ansiosta sankari säilyy edelleen hengissä. Pelaajan tehtäväksi lankeaa - varsin yllätyksettömästi - linnan valtaaminen takaisin ja Morgrimm karkottaminen kuningaskunnasta. Koko peli on toteutettu lapsia silmällä pitäen, ja niin hahmot kuin tarinankerrontakin muistuttavat lauantaiaamun piirrettyjä.
Deadmund taivaltaa kohti päämääräänsä linnan liepeillä ja sen sokkeloissa, ja samalla eteen tulee joukoittain vihollisia, kevyitä pulmia sekä myös pomotaisteluita. Pelimekaniikka ei ole kuitenkaan The Legend of Zeldan tavoin seikkailusävytteinen, vaan Medieval Moves muistuttaa toimintaperiaatteeltaan enemmän raideräiskintää. Deadmundin liikkuminen on nimittäin täysin automatisoitu, joten pelaajan tehtäväksi jää käytännössä vain torjua vihollisten hyökkäykset sekä iskeä takaisin.
Liikkumismahdollisuuden puuttuminen on selkeä pettymys pelissä, joka pintapuolisesti vaikuttaa zeldamaisemmalta kuin onkaan, mutta taistelumekaniikka onneksi toimii. Perusteiltaan mekaniikka muistuttaa paljonkin Sports Championsin miekkailua, jousiammuntaa ja firsbee golfia. Tässäkin pelissä miekka seuraa tarkasti Move-ohjaimen liikkeitä, jousipyssyn nuolet kaivetaan realistisesti olan takaa ennen tähtäämistä ja heittotähdet lähtevät kädestä napakalla ranneliikkeellä. Puolustautua voi kilvellä, ja riippuen siitä onko käytössä yksi vai kaksi Move-ohjainta, kilpikontrolli aktivoidaan joko Move-näppäintä pohjassa pitämällä tai yksinkertaisesti toista ohjainta liikuttamalla.
- SIVULLE:
- 1
- 2
- Alusta:PS3
- Pelityyppi:Toiminta
- Kehittäjä:Zindagi Games
- Julkaisija:Sony
- Julkaisupäivä:16 marraskuu 2011
- Eye Toy: Play PS2
- Rayman Raving Rabbids Multi
- Wii Play Wii
- Start the Party PS3





















































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600









