Gamereactor Network Suomi / Dansk / Svenska / Norsk / English / Deutsch / Italiano / Español
Kirjaudu sisään
amigo






Unohditko salasanan?
Et ole jäsen, Haluan rekisteröityä

Kirjaudu käyttäen Facebook-tiliä
FacebookFacebook
Arvio

Unstoppable Gorg

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila

Suomalaisen Futuremarkin viimeisin uutuus on vahvoja 1950-luvun scifi-vaikutteita itseensä imenyt torninpuolustuspeli Unstoppable Gorg. Sisältö jaksaa viehättää myös vähemmän tornissa viihtyvää taktikkoa.

Unstoppable Gorgin juuret ovat erottamattomasti elokuvissa. Vaikka peli ei mihinkään tiettyyn elokuvaan pohjaudukaan, tulevat vaikutteet nopeasti selväksi, kuva- ja äänimaailman suorastaan tihkuessa viime vuosisadan puolivälin b-scifi-tyyliä. Kaikki alkaa kun ihmiskunta huomaa, ettei se olekaan yksin maailmankaikkeudessa. Kaukaa aurinkokunnan susirajoilta paljastuu enigmaattinen Planeetta X, mutta tervehdys uudelle tuttavuudelle menee poskelleen, ja planeetalla asustelevat gorgit aloittavat lentävillä lautasilla massiivisen hyökkäyksen maata vastaan.

Pelimekaniikkaa voisi yksinkertaisimmillaan kuvailla kiertoratojen kääntelyksi planeetan tai tukikohdan ympärillä. Asettamalla kiertoradalle ensin generaattorin tuotetaan rahaa, jota voi käyttää muiden tukisatelliittien sekä monenlaisten automaattiaseiden hankintaan. Viholliset hyökkäävät aina pelialueen reunoilta, kiemurrellen kohti ruudun keskellä olevaa tukikohtaa, joten pelaajan haasteena on asetella puolustuskalustonsa järkevästi ja kääntää se kulloisenkin tilanteen vaatimaan suuntaan.

Unstoppable Gorg

Koska kiertoradat pyörivät käytännössä kaksiulotteisella tasolla, on pelimekaniikka varsin helppo sisäistää, mutta harva kenttä antaa sijaa velttoilulle. Niukahkot resurssit sekä kiertoratojen rajalliset satelliittipaikat estävät vedenpitävien puolustuslinjojen rakentamisen, ja usein kenttien alussa joutuu pyörittelemään vaatimatonta konekivääriä puolelta toiselle, ennen kuin lisävahvistuksille liikenee varoja. Kun vihollisia alkaa vyöryä parilta kolmelta suunnalta samanaikaisesti, onkin linjojen sitten parempi olla valmiina. Yksinkertainen käyttöliittymä on hektisimmissä tilanteissa käytännöllinen, mutta paikoin yksittäisille aseille toivoisi voivan määritellä sen, minkä tyyppisiin viholliseen ne tulensa keskittävät. Kaikki vihollistyypit kun eivät samoja aseita säikähdä.

Pelisuunnittelussa on selvästi otettu enemmän huomioon satunnaispelaajat kuin syvällisten strategioiden ystävät, mutta kevyen humoristinen tunnelma tempaa helposti mukaansa paatuneemmankin pelaajan. Kenttien välillä esitettävät videopätkät kuvataan hykerryttävästi 1950-luvun parodiana, klassisia teemoja kuten damsel in distress ja femme fatale unohtamatta. Videot auttavat linkittämään sinänsä irrallisia kenttiä toisiinsa uutisfilmin keinoin. Välillä kuullaan propagandaa uusimmista asekeksinnöistä, välillä katsahdetaan muukalaisten puoleen. Gorgien lisäksi ihmiskuntaa vastaan liittoutuvat myös telepaattiset aivo-oliot sekä auringosta porhaltavat robottimaiset sunbotit. Hahmoja tarinaan ei mahdu montaa, mutta ne vähäiset jäävätkin sitten taatusti mieleen.

Unstoppable Gorgin koukku on juuri charmikkaassa tyylissä, mutta pelkän kiertoradanpyörittelyn oheen on saatu hieman myös syvyyttä asepäivitysten kautta. Tutkimussatelliitteja pitämällä voi ansaita päivityspisteitä, joiden avulla esimerkiksi tavallisesta raketinheittimestä voi tulla kolme rakettia samanaikaisesti ampuva tappokone. Pulma vain on siinä, että tutkimusasemakin maksaa rahaa ja yhden paikan kiertoradalla, joten pelaaja joutuu joka kentän kohdalla puntaroimaan onko sen pitäminen kannattavaa. Vaihtoehtoisesti voi yrittää panostaa vain aseiden määrään, ilman päivityksiä, joskin tällöin varsinkin viimeiset kentät voivat käydä vaikeiksi.

Unstoppable Gorg

Harmi, etteivät tehtävät itsessään muutu suuremmin kuin vasta kampanjan loppupuolella. Kampanjan alkupuolisko tuntuu enemmän perusasioiden opettelulta ja kolmen eri osapuolen esittelyltä, minkä rinnalla loppu taas tuntuu vähän liiankin ripeältä rummutukselta. Kliimaksi on toki oleellinen osa kerrontaa, mutta aivan viime metreillä ilmestyviä, pelaamiseen vaihtelua luovia yllätyksiä olisi voitu käyttää pitkäjänteisemmin ja tasaisemmin pelin aikana.

Kampanja ei myöskään ole kaikista pisin kestäen arviolta noin nelisen tuntia, mutta täydellisten suoritusten saaminen kaikista kentistä ei onneksi ole läpihuutojuttu. Lisäksi mukana on joka tehtävästä myös Challenge-versio, joissa haasteruuvia kiristetään esimerkiksi vähäisemmän alkupääoman, kiertoratojen rajallisemman liikuttelun tai muiden rajoitteiden muodossa. Arcade-tilassa koetetaan puolestaan selviytyä loputtomia vihollisaaltoja vastaan mahdollisimman pitkään, mutta aaltojen vaikeusaste tuntui nousevan aavistuksen liian hitaasti, joten pikaisiin sessioihin se ei sovi.

Kenties jotain lisuketta peliin olisi vielä kaivannut, jotta sisältö tuntuisi vielä monipuolisemmalta, mutta toisaalta alle 10 euron hintaisena Unstoppable Gorg ei kuulu kalleimpiin latauspeleihin. Sen vahvuus on lopulta siinä, että jopa kaltaiseni harvemmin torninpuolustuspeleistä intoutuva pystyy täysipainoisesti tempautumaan peliin muutamaksi illaksi ja viihtymään sen maailmassa. Vaikka pelimekaniikkakin on funktionaalinen, suurin kiitos tästä kuuluu mainioille välivideoille, hauskalle musiikille ja yleiselle tunnelmalle. Nämä antavat pelille persoonallisuutta, jota kaikista suuremmistakaan peleistä ei löydy.

Unstoppable GorgUnstoppable GorgUnstoppable GorgUnstoppable Gorg
Aiheeseen liittyviä linkkejä:
Kommentti

Sinun täytyy olla kirjautuneena kommentoidaksesi. Jos et ole vielä jäsen - liity jäseneksi nyt.!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Haluatko julkaista tämän aktiviteetin Facebookissa?
Kommentteja
 
Grafiikka:8
Pelattavuus:7
Äänet:8
Pitkäikäisyys:7
Arvosanamme:8/10
Hyvää:
Hykerryttävä kerronta, hyvin toteutettu 1950-luvun tyyli, nopeasti sisäistettävä pelimekaniikka, tarjoaa myös haastetta
Huonoa:
Voisi olla sisällöllisesti monipuolisempi, paikoin kenties turhankin simppeli
Pelin tiedot
Unstoppable Gorg
Pelikokoelmasi
Samantyyppisiä pelejä

20 uusinta ohjelmaa:
(Haastatteluja, reportaaseja, arvioita yms.)

GDC: Dreamfall Chapters -haastattelu
2013-05-18

Red Thread Gamesin Dag Scheve (käsikirjoittaja) ja Martin Bruusgaard (pääsuunnittelija) kertovat potkustartin saaneesta Dreamfall Chapters -pelistään.

Call of Duty Championships Special - Celebrities
2013-05-17

Are the top COD players turning into superstars? We asked the players at the Call of Duty Championships in Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - iDÉAME interview & live demo
2013-05-17

KnapNok Games' Lau and Dajana share their vision about motion controls and no-TV games. They also define their imminent Wii U party game Spin the Bott..

GDC: Anomaly 2 -haastattelu
2013-05-17

Jututimme 11 Bit Studiosin vanhempaa käsikirjoittajaa Pawel Miechowskia tuoreeltaan julkaisusta tornihyökkäyspelistä Anomaly 2:sta.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Kaappasimme puolisen tuntia Sanctum 2:n alkumetreiltä perjantain ratoksi. Tornipuolustus toimii edelleen, vaikka näin takaperinkin.

GDC: Wargaming - Victor Kislyin haastattelu
2013-05-16

GRTV istui haastattelemaan Wargaming.netin johtajaa Victor Kislyitä yhtiön globaalista laajentumisesta, Gas Powered ja Day 1 -studioiden hankinnasta s..

GDC: Big Bite Soccer -haastattelu
2013-05-16

GRTV ei esittele ihan joka päivä Facebook-pelejä, mutta Big Bite Soccer on jotain hieman erilaista, ja sen luulisi vetoavan klassikoiden kuten Kick-Of..

GDC: Nvidia Shield -haastattelu
2013-05-16

Tuotemarkkinoinnin johtaja Jason Paul Nvidialta kertoi GRTV:lle Shieldistä, joka tarjoaa niin Android-pohjaista pelaamista kuin PC-pelejäkin.

PAX: Wildstar - Mike Donatellin haastattelu
2013-05-15

GRTV haastatteli Carbinen sisältöpäällikkö Mike Donatelliä PAX Eastissä lisää mielenkiintoisesta uudesta MMORPG:stä Wildstarista.

Trailershow - 15. toukokuuta
2013-05-15

On taas trailershown aika. Nauti trailerisadon parhaimmistosta yhdessä kätevässä paketissa.

PAX: Dungeon Defenders II -haastattelu
2013-05-15

Trendy Entertainmentin Josh Isom kertoi uudesta kilpailu- tai MOBA-moodista Dungeon Defenders II:ssa, sekä joistakin muutoksista pelin co-op -moodiin.

GDC: Age of Wulin -haastattelu
2013-05-15

Lähdimme limusiinikyydille Gala Networksin Claas Wollterin kanssa selvittääksemme lisää yksityiskohtia muinaiseen Kiinaan sijoittuvasta ilmaisesta MMO..

GRTV: Indiepub -haastattelu
2013-05-15

Gillen haastatteli Indie Pubin sisältöpäällikköä sekä kalkkunanmatkijaa PJ Hruschakia Namco Bandain Global Gamers Dayn yhteydessä. Indie Pub esitteli ..

PAX: Sanctum 2 - pääsuunnittelijan haastattelu
2013-05-15

GRTV haastatteli Pax Eastissä Sanctum 2:n pääsuunnittelijaa Oscar Jilséniä innovatiivisen tornipuolustus/räiskinnän jatko-osasta.

Full Mojo Rampage - haastattelu ja pelikuvaa yksinoikeudella
2013-05-14

Hiippailimme Mojo Gamesin toimistoon napataksemme yksinoikeudella pelikuvaa Full Mojo Rampagesta, jonka on studion ensimmäinen toimintaroolipeli. Tutu..

RuneScape 3:n suunnittelupäällikön haastattelu
2013-05-14

GRTV jututti Jagexin suunnittelupäällikköä Mark Ogilvietä siitä mihin suuntaan suosittu ilmainen MMORPG RuneScape 3 on menossa seuraavaksi.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios -haastattelu (iDÉAME)
2013-05-14

Kanssaperustaja ja ohjelmoija Jordan Fisher kertoi GRTV:lle yhdestä vaikeimmasta tasoloikasta johon olemme koskaan törmänneet. Matematiikasta pitävä F..

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Pelaamme Metro: Last Lightia ensimmäisen tunnin. Videolla nähdään pelin Xbox 360 -painos.

PAX: Luftrausers-haastattelu
2013-05-14

Tapasimme PAX Eastissä indie-kehittäjä Vlambeerin Rami Ismailin, joka kertoo 2D-lentely Luftrausersista.

Watch Dogs - Lars Bonden haastattelu
2013-05-13

Watch Dogsin cinematic lead Lars Bonde kertoi ennakkotapahtumassa GRTV:lle panostuksestaan pelin kehitysprosessiin, ja siitä mitä seuraava sukupolvi t..

GDC: Expeditions: Conquistador -haastattelu
2013-05-13

Tapasimme creative director Jonas Weaverin Logic Artists -studiolta GDC:ssä, ja haastattelimme häntä ovelasta vuoropohjaisesta strategiaroolipelistä E..

The Bureau: Xcom Declassifiedin vanhemman tuottajan haastattelu
2013-05-13

Mike Holmes haastatteli The Bureau: Xcom Declassifiedin vanhempaa tuottajaa Nico Biharyä taktisen räiskinnän näkymistä, ja siitä kuinka peli on kehitt..

Call of Duty Championships -tapahtuma, osa 2
2013-05-10

Call of Dutyn mestaruuskisoja esittelevän sarjamme toisessa osassa haastatellaan paikalle päätyneitä pelaajia, ja kysytään näiltä kuinka he ovat pääty..

Runner 2 - Alex Neusen haastattelu (iDÉAME)
2013-05-10

Runner 2 juoksee jo riemukkaasti monilla eri alustoilla. Gaijin Gamesin kanssaperustaja kertoo tulevasta lisäsisällöstä, pelin vastaanotosta sekä hien..

Young Justice: Legacy -haastattelu
2013-05-09

Little Orbitin markkinointipäällikkö Doug Panter kertoi GRTV:lle Young Justicen muuttamisesta videopelin muotoon.

GDC: The Drowning -haastattelu
2013-05-08

Ben Cousinsin mittava ura ulottuu Lionheadilta Sonylle ja sieltä aina Dicelle asti. Nyt tämä keskittyy kuitenkin DeNA:n omistamaan Scattered Entertain..

Toukokuun kuumottavat pelit
2013-05-08

GRTV esittelee toukokuun tärkeimmät julkaisut, joihin kuuluu niin postapokalyptistä synkistelyä, nelinpelattavaa räimintää, kuminkäryistä kaahailua ku..

GDC: Ubisoft - Haastattelussa Yannis Mallat
2013-05-08

Pääsimme haastattelemaan Ubisoft Montrealin ja Toronton toimitusjohtajaa Yannis Mallatia GDC:ssä pelialan uusista tuulista.

PAX: Neverwinter - Haastattelussa Jack Emmert
2013-05-08

Cryptic Studiosin toimitusjohtaja Jack Emmert kertoi GRTV:lle studionsa seuraavasta MMORPG:stä, joka on luonnollisesti Neverwinter. Tällä oli myös ker..

GDC: Infinite Crisis - Tuottajan haastattelu
2013-05-07

Haastattelimme Turbinen Jeffrey Steefeliä näiden tulevasta supersankarikeskeisestä MOBA:sta Infinite Crisisista, jossa DC Comicsin sankarit ja pahikse..

GDC: Cloudbuilt -haastattelu
2013-05-07

Haastattelimme ruotsalaisen Coilworksin Johannes Smidelöviä näiden lupaavasta ja vauhdikkaasta tasoloikasta Cloudbuiltista.

GDC: Auto Club Revolution -haastattelu
2013-05-07

Auto Club Revolution on uusi ilmainen rallikokemus PC:lle ralliveteraani Eutechnyxiltä. Haastattelimme Simon Jonesia tästä kunnianhimoisesta projektis..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilsonin haastattelu
2013-05-07

Haastattelimme Johann Sebastian Joustin luojaa Douglas Wilsonia PAX Eastissä. Tämä kertoi mm. pelistä itsestään, julkaisijan etsimisestä sekä Sportsfr..

Pixel Toys - Perustajan ja johtajan haastattelu (iDÉAME)
2013-05-07

Pixel Toysin toimitusjohtaja Andrew Wafer ja perustaja Alex Zoro kertoivat studion retrohenkisestä visiosta. Mukana on myös muisteluita Nintendo 64 -k..

PAX: R.A. Salvatoren haastattelu - Neverwinter ja 38 Studios
2013-05-06

Tunnettu fantasiakirjailija R.A. Salvatore kertoi tuoreimmista Forgotten Realms -kirjoistaan, näiden yhteyksistä Neverwinteriin, sekä 38 Studiosin val..

RuneScape 3 -tapahtumapäivitys
2013-05-06

Gillen McAllister kävi kokemassa RuneScape 3:n paljastuksen Peckfortonin linnamaisessa maalaiskartanossa. Tässä videossa hän kertoo mitä kaikkea aihee..

PAX: AbleGamers-haastattelu
2013-05-06

AbleGamers-säätiö pyrkii parantamaan pelien saatavuutta vammautuneille pelaajille. Haastattelimme koordinaattori Steve Spohnia tämän työstä PAX Eastis..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Haastattelimme PAX Eastissä Artemis Spaceship Bridge Simulatorin luojaa Thomas Robertsonia tämän ainutlaatuisesta pelistä, joka pistää pelaajan kavere..

Call of Duty Championships -tapahtuma, osa 1
2013-05-03

GRTV vieraili Los Angelesissa järjestetyissä Call of Dutyn mestaruuskisoissa ja tapasi siellä pelaajia, kehittäjiä, kuuluisuuksia ja MLG:n edustajia. ..

PAX: Might & Magic - Erwan Le Bretonin haastattelu
2013-05-03

Tapasimme PAX Eastissä Ubisoftin creative directorin Erwan Le Bretonin, ja haastattelimme tätä sekä Might & Magic: Heroes VI Shade of Darknessista ett..

Äänestykset Ostaisitko konsolin, joka vaatii jatkuvan nettiyhteyden?
  • 28% Kyllä
  • 72% En
Tulokset
BETA +