Final Fantasy XIII-2
Final Fantasy XIII:n tarina jatkuu aiempaa hiotummissa merkeissä, mutta juoni ja dialogi aiheuttavat edelleen päänsärkyä.
Minä en yleensä japanilaisille roolipeleille lämpene, mutta arvostelijan risti ja kunnia on tutustua monenlaisiin peleihin genrestä huolimatta. Mieltymyksestäni tai sen puutteesta johtuen en kuitenkaan ole aiemmin pelannut ensimmäistäkään Final Fantasyä. Onneksi XIII-2 tekee elämän helpoksi minunlaisilleni sivistymättömille, ja sisältää bonuksena kattavan tiivistelmän Final Fantasy XIII:n tapahtumista.
Final Fantasy XIII-2 alkaa siitä mihin edeltäjä päättyi. Dysonin kehää muistuttava asuinkeskus Cocoon on vaipunut lähes Gran Pulsen pinnalle, ja vain suuri kristallipilari estää sitä rysähtämästä maahan. Paha on voitettu ja kaikilla on kivaa, mutta Serah Farron on sitä mieltä, että myös hänen siskonsa, XIII:n sankarin Lightningin pitäisi olla maisemissa. Uskoa vahvistaa taivaalta tippunut Noel, joka väittää olevansa ihmiskunnan kaukaisesta tulevaisuudesta, ja tuntevansa Lightningin. Yhdessä Serah ja Noel lähtevät matkalle ajan halki, etsimään kadonnutta siskoa.
Vaikka tässä onkin ainekset mielenkiintoiseen asetelmaan, jossa samoissa paikoissa pyöritään historian eri vaiheissa ja muutetaan tulevaisuutta omien tekojen kautta, on sen toteutus jäänyt puolitiehen, tai lähtenyt verrattain sekaville raiteille. Juonenkuljetus tuntuu lähinnä sattumanvaraiselta, eikä aina ole täyttä selvyyttä siitä, miksi nyt ollaan jonnekin päädytty ja miten siellä pitäisi maailmaa parantaa.
En nyt tällä tarkoita, etteikö pelissä tietäisi mitä seuraavaksi pitäisi tehdä. Tavoitteet kyllä ilmestyvät kuuliaisesti kartalle, ja ovat yleensä alkeellisen yksinkertaisia, mutta se miten ne liittyvät juoneen on usein mysteeri. Pelin karmea dialogi ei myöskään auta tässä pätkääkään. Siinä sekoittuu joukko filosofisiksi tarkoitettuja kömpelöitä paradokseja ja runolauseita varhaisteinien käsitykseen ihmissuhteista. Lopputulos ei kelpaisi edes Kauniisiin ja Rohkeisiin.
Squarella on selvästi yritetty ottaa mallia länsimaisista roolipeleistä, erityisesti Biowaren julkaisemista sellaisista, koska aika-ajoin keskusteluissa pääsee valitsemaan neljästä eri lähestymistavasta. Toisin kuin Biowaren roolipeleissä, Final Fantasy XIII-2:ssa Live Triggeriksi nimetyt vaihtoehdot ilmestyvät kilpailuohjelmasta repäistyn musiikin säestäminä, ja ovat usein joko turhia tai hölmöjä. Sen sijaan, että niiden kautta saisi tarinalle olennaista tietoa, ovat ne enemmänkin arvauspelejä, joista voi "voittaa" pienen välianimaation valitsemalla "oikean" vaihtoehdon. Usein ne kuitenkin vastaavat seuraavaa kuvitteellista tilannetta:
Maanviljelijä Jalmari-san seisoo risteyksessä limppu yhdessä kainalossa ja possu toisessa. Pelaaja voi valita neljästä keskusteluvaihtoehdosta, ja päättää kysyä Jalmari-sanin elämästä kylässä, toivoen että tämä on nähnyt jotain epätavallista. Jalmari-san vastaa: "Minä oon Jalmari, minä tykkään leivästä ja minulla on possu."
Paljon siitä, minkä olisi voinut upottaa nimenomaan näihin keskusteluihin, on tylysti heitetty tietopaketeiksi, jotka pelaaja saa lukea valikoista. Tämä luonnollisesti katkaisee pelin kulun, ja on muutenkin melko kömpelö tapa kuljettaa tarinaa.
Kömpelöitä ovat pelin hahmotkin. Toki Japanissa sukupuoliroolit ovat vielä kovin erilaisia kuin täällä viime vuosiin asti progressiivisessa Suomessa, mutta kyllä aikuista ihmistä korpeaa, kun pelin kaikki hahmot ovat ilmeisesti teini-ikäisiä, mutta käyttäytyvät kuin olisivat vielä ala-asteella. Serah on tyystin hirveä päähenkilönä. Hän on passiivinen, epävarma, ja käytännössä täysin Noelin vietävänä. Tämä omiikin pian tarinan pääosan olemalla ainoa puoliksikaan täyspäinen kaveri koko planeetalla.
Tätä samaa "laadukasta" näkemystä naissukupuolesta nähdään muuallakin pelissä, muun muassa tiedenaisen muodossa joka käyttäytyy kuin lipastonnurkkaan päänsä lyönyt, kikatteleva ja uppiniskainen 10-vuotias. Tällaista vuonna 2012? Oikeasti?
- SIVULLE:
- 1
- 2
- Alusta:PS3, Xbox 360
- Pelityyppi:Roolipeli
- Kehittäjä:Square Enix
- Julkaisija:Square Enix
- Pelaajia:1
- Julkaisupäivä:03 helmikuu 2012
- Final Fantasy XIII-3
- Ni no Kuni: Wrath of the White Witch PS3
- Rift PC
- Final Fantasy XIV PC/PS3
- World of Warcraft PC
- Final Fantasy XIII PS3/Xbox 360






































































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600









