Driver: San Francisco
Gamereactorin brittitoimittaja Gillen heitti nahkarotsin niskaan ja vaihdetta silmään 1970-lukua huokuvassa San Franciscossa. Tällä kertaa Driver-sarja saa myös täysin uuden käänteen.
San Francisco ja ikoniset jenkkimuskelit eivät ole helppo yhdistelmä kahva edellä kulkevalle kytälle. Ajotuntuman hakeminen johti ensimmäisen pelitunnin aikana lukemattomiin pyörähdyksiin keskelle kuhisevaa katua sekä pikku pusuihin milloin puhelinkopin, sivullisen tai rakennuksen kanssa. Viimeisin yritykseni tehdä täydellinen sivuluisu päättyi tylysti vastaantulevan rekan nokkaan. Tervetuloa Driver: San Franciscon maailmaan.
Vaikka alku johdatteleekin pelin keskeisimpiin ominaisuuksiin ja luo pohjaa edessä häämöttävälle tarinalle, se samalla myös koulii pelaajaa ja tämän harjaantumattomia ajotaitoja terävin iskuin päin näköä. Kehittäjä Reflectionin mukaan kyseessä on peli, joka kaappaa klassisten kaahailuelokuvien legendaariset ajojahdit - jos raudan saa kesytettyä hyppysiinsä.
Turhautuminen ei ole kuitenkaan ongelma, sillä omat virheet tunnistaa ajon aikana helposti. Liian vauhdikkaiden käännösten ja turhan aikaisten jarrutusten väliin mahtuu myös täydellisiä onnistumisia, joita jopa Starsky ja Hutch voisivat seurata ylpeinä. Kyse onkin virheistä oppimisesta, kunnes käteen jää enemmän oikeita liikkeitä kuin erheitä.
Saman läksyn on joutunut käymään läpi myös itse Reflection, mutta soveltaen sitä Driver-sarjaan ylipäätään.
Sarja on 12-vuotisen historiansa aikana valinnut kasvavassa määrin vääriä käännöksiä. Vuonna 2006 julkaistun neljännen osan Parallel Linesin aikaan se muistutti enemmän ruostunutta romua kuin arvokkaasti kaduilla lipuvaa klassikkoa. Luova johtaja Martin Edmonson tunnustikin, että oli aika palata autokouluun. Viiden vuoden suunnittelun ja kehityksen jälkeen lopputulos on tässä: Driver siirtyy ajassa taaksepäin, takaisin juurilleen.
Sarjan faneille tuttu etsivä Tanner palaa pääosaan 1970-luvun San Franciscossa, joka on turhan pitkien välimatkojen eliminoimiseksi toteutettu todellista pienemmässä mutta silti kilpailukykyisessä mittakaavassa. Viimeisimmistä osista poiketen kilometrejä ei onneksi kartu jalkaisin; koko peli aina juonta myöten sijoittuu auton rattiin. Näin ainakin, mikäli kuviosta unohtaa yhden merkittävän käänteen.
Lukuun ottamatta pelin avausjaksoa - ja todennäköistä päätöstä - kaikki tapahtumat tapahtuvat Tannerin pään sisällä. Roistoja jahdataan kuvitelmassa, sillä Tanner joutuu vakavaan kolariin, joka heittää kytän koomaan.
Asetelma selittää muun muassa yhden pelin keskeisimmistä uusista ominaisuuksista: Shift-kyvyn. Se mahdollistaa minkä tahansa autonkuljettajan haltuunoton napinpainalluksella, vaikka kesken takaa-ajon. Näin pelaajalla on alati käytössään laaja skaala erilaisia menopelejä - Reflection lupaa mukaan yli 140 lisensoitua autoa eri aikakausilta - kuten myös lukuisia tehtäviä, jotka tulevat tiettyjen ajoneuvojen kyljessä.
Ajokkia vaihtaessa pelaajaa ei ole rajoitettu suoraan näköyhteyteen, vaan Shift-painikkeen painaminen siirtää kuvakulman lintuperspektiiviin, jota voi myös zoomailla. Kursorin ohjaaminen minkä tahansa ajoneuvon ylle tuo esiin listan statistiikkaa, joten pelaaja voi helposti etsiä juuri omiin tarkoituksiinsa soveltuvan menopelin.
- SIVULLE:
- 1
- 2
- Alusta:PC, PS3, Xbox 360
- Pelityyppi:Ajopeli
- Kehittäjä:Ubisoft Reflections
- Julkaisija:Ubisoft
- Pelaajia:1-2
- Pelaajia verkossa:1-8
- Ikäraja:12 alkaen
- Julkaisupäivä:01 syyskuu 2011
- Burnout Paradise Multi
- Driver 4: Parallel Lines Multi
- Split/Second: Velocity Multi
- Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony Xbox 360
- Test Drive Unlimited 2 Multi
- Just Cause 2 Multi
- Wheelman Multi

























































Gamereactor since 1998 - Published by Gamez Publishing A/S Toftebæksvej 6, 2800 Kongens Lyngby, Denmark +4545887600









