Gamereactor Network Suomi / Dansk / Svenska / Norsk / English / Deutsch / Italiano / Español
Kirjaudu sisään
amigo






Unohditko salasanan?
Et ole jäsen, Haluan rekisteröityä

Kirjaudu käyttäen Facebook-tiliä
FacebookFacebook
Ennakko

Wildstar

Kirjoittaja: Petter Mårtensson

Matkustimme Kaliforniaan tekemään tuttavuutta Carbine Studiosin ja NCsoftin uuteen verkkoroolipeliin sekä kuulemaan heidän vastauksensa miljoonan taalan kysymykseen: mitä vaaditaan seuraavan suuren nettiroolipelin luomiseen?

Monet yhtiöt ovat jo vuosien ajan hakeneet vastausta tähän kysymykseen. Jotkut ovat yrittäneet ja epäonnistuneet, kun taas toiset työstävät projektejaan pitkään ja hartaasti toivoen valtavien tuotantoarvojen saavan aikaan pelin, jota miljoonat haluavat pelata. Bioware ja EA ovat pumpanneet niin paljon rahaa Star Wars: The Old Repub-lickiin, että pahaa tekee. Arenanet puolestaan yrittää keksiä uudestaan koko genren peruspilareita Guild Wars 2:ssa. Paikka seuraavalle suurelle nettiroolipelille on jaossa, mutta jää kehittäjien ja pelaajien tehtäväksi ratkaista, kuka sen lopulta vie.

Carbine Studiosilla uskotaan, että markkinoilla on tilaa uusille nousijoille. Tuottaja Jeremy Gaffney esitteli meille Kaliforniassa yhtiön Wildstar-projektia. Hänellä on aiheesta vankka näkemys ja kokemus. Hän ollut alalla genren alkuajoista asti ja työskennellyt muun muassa sellaisten pelien parissa kuin Asheron's Call ja (peruttu) Ultima Online 2.

Wildstar

Saadakseen Wildstarin menestymään Carbine keskittyy tuottaja Gaffneyn mukaan kolmeen avainnäkökulmaan. Ensimmäisenä ja ilmeisimpänä on pelin visuaalinen puoli. Studio on työskennellyt tiukasti luodakseen ainutlaatuisen graafisen tyylin, ja sen myös huomaa katsoessaan artikkelin kuvia. Wildstarin mystinen planeetta Nexus on mielenkiintoinen sekoitus villiä länttä, steampunkkia ja fantasiaa - Joss Whedonin Firefly-sarja sekoitettuna World of Warcraftiin. Sarjakuvamaiseen tyylin on myös käytännöllisiä syitä. Se ei vain näytä hyvältä, vaan vanhenee fotorealismia arvokkaammin.

Toinen seikka on pelin maailma. Nexus on mysteerejä pullollaan oleva planeetta. Se oli ennen koti eldaneina tunnetuille mahtaville olennoille, jotka katosivat yllättäen jättäen jälkeensä maailman täynnä teknologiaa ja taikuutta. Mikä sitten aiheuttikin eldaneiden kataklysmin odottelee edelleen varjoissa, ja sen todellinen luonne jää pelaajien selvitettäväksi. Minuun pelin ulkoasu ja se, miten rodut ynnä muut toimivat yhdessä, iskivät välittömästi. Kun viimein istuuduimme pelaamaan Wildstaria, halusin heti sännätä tutkimaan ja näkemään Nexuksen ihmeet henkilökohtaisesti. Carbine on pyrkinyt tekemään alueista mahdollisimman erilaisia varmistaakseen, ettei samoja maisemia joutuisi tuijottamaan tuntikaupalla. Jos on koskaan vääntänyt läpi Stranglehorn Valen World of Warcraftista, tietää tasan, miltä maisemaväsymys tuntuu.

Wildstar

Gaffneyn kolmas avainaspekti on innovaatio, mutta ainakaan taistelussa se ei tullut esille. Wildstar tuntuu monella tapaa tutunoloiselta peliltä. Nettiroolipelejä aiemmin pelanneelta ei mene montaa minuuttia ennen kuin loitsuja ja erikoishyökkäyksiä nakkelee kuin ammattilainen. Taistelu on nopeatempoista, animaatiot sulautuvat toisiinsa nätisti ja fiilis on kohdallaan. Punaiset ympyrät maassa varoittavat vihollisten hyökkäyksistä ja antavat tilaisuuden väistää samaan tapaan kuin Star Trek Onlinessa väistellään kranaatteja tai Age of Conanissa pysytään poissa vaaran tieltä.

Carbine kuitenkin korostaa, että innovaatiot on pyritty tuomaan esiin eri tavalla. Kehittäjät, jotka ovat itsekin pelaajia, tietävät ihmisten haluavan lähestyä pelejä eri tavoin. Jotkut haluavat taistella, toiset rakentaa, jotkut hengaavat kavereidensa kanssa tai keskittyvät puhtaaseen roolipelaamiseen. Tästä on otettu oppia. Rodun ja hahmoluokan voi valita kuten missä tahansa muussa nettiroolipelissä, mutta näiden lisäksi valitaan hahmolle polku. Mikä toi hahmon Nexukselle? Tämä valinta avaa erinäisiä pelimuotoja planeetalla itsellään.

Sotilas tykkää räjäytellä paikkoja. Hän voi osallistua julkisiin tehtäviin, joissa hirviölaumat pyrkivät valtaamaan tietyn paikan kartalta. Tutkimusmatkailija puolestaan saa palkintoja löytäessään piilotettuja paikkoja ja aarteita. Ainoastaan hän pääsee nauttimaan osasta maisemia, ja hän löytää reittejä, joita muut eivät voi käyttää. Tiedemies kerää tietoa Nexuksesta ja kasvaa vahvemmaksi sitä mukaa, kun dataa kertyy. Uudisraivaaja puolestaan keskittyy sosiaalisempiin aspekteihin ja auttaa uudelleenrakentamaan asutuskeskuksia, saaden bonuksia itselleen ja muille pelaajille.

Wildstar

Satunnaisuus oli termi, joka putkahti jatkuvasti esiin. Kehittäjät ovat yrittäneet kasata mahdollisimman paljon pelillisiä kerroksia toistensa päälle hämmentämättä pelaajaa liikaa. Tavallisen seikkailemisen lomassa voi milloin tahansa yhtäkkiä kohdata lisähaasteita. Peli ikään kuin toteaa pelaajalle, että hei, hienoa, sait tapettua nuo kissapedot, mutta saatkos niitä kymmenen hengiltä viiteen minuuttiin? Onnistumiset tietävät ylimääräisiä palkintoja. Samaan aikaan saattaa huomata, kuinka salametsästäjät ovat pystyttämässä leiriä lähimaastoon. Pystytkö hoitelemaan vielä heidätkin petojen lisäksi, vai eikö kumpikaan näistä nappaa? Jeremy Gaffney piirsi taululle kerroksia toisensa perään, ja hänen keskeinen pointtinsa oli, että peli on juuri niin monimutkainen kuin pelaaja haluaa. Unohda haaste, jätä salametsästäjät rauhaan ja keskity seikkailuun... tai ketjuta ne kaikki mahdollisimman suurten palkintojen toivossa.

Taisteluun on otettu samanlaisia vaikutteita. Pelissä voi toki vain seisoa paikallaan ja kerätä peruspalkinnot, mutta luova pelitapa tietää suurempaa kokemuspottia. Kehittäjien ohjenuorana toiminut "tunnista, reagoi, tienaa" on mukana yksinkertaisimmissakin taisteluissa. Isoon punaiseen ympyrään ei ole pakko reagoida, ja taistelut voi silti voittaa. Toisaalta pelaaja voi myös tunnistaa uhan, reagoida väistämällä ja tienata ylimääräisiä kokemuspisteitä vaivoistaan. Kun tähän lisätään aiemmin mainitut haasteet, voi nähdä, kuinka kaikki kasautuu päällekkäin. Peli on kuitenkin monimutkainen vain teoriassa, käytännössä se toimii ilman sen kummempaa pähkäilyä.

Wildstar

Voiko Wildstarista sitten olla seuraavaksi suureksi nettiroolipeliksi? Paremmatkin miehet ovat myyneet maineensa ennustuksilla, joten en lähde siihen leikkiin. Fakta kuitenkin on, että Wildstarista löytyy pari aivan mahtavaa ideaa, joiden ansiosta siitä voi muodostua todella hauska peli. Rakastuin esimerkiksi spellslinger-hahmoon, joka on eräänlainen kahta revolveria kantava taistelumaagi. Haluan ehdottomasti pelata sillä lisää. Valittavina olevat hahmopolut saattavat päätyä olemaan vain kikkailua. Jos valinnat kuitenkin onnistuvat kuten Carbine toivoo, voivat ne auttaa pelaajia muokkaamaan pelikokemustaan mielenkiintoisilla tavoilla. Wildstarin ulkoasu on myös järjettömän viehättävä ja mielikuvitusta kutkuttava. Tarinapuolellakin potentiaalia tuntuu riittävän mainiosti.

Toisaalta samaan aikaa Wildstar tuntuu kovin perinteiseltä nettiroolipeliltä. Se on vielä kehitysvaiheen alkupäässä, ja monia muutoksia ja lisäyksiä on odotettavissa. Siltikin mietin voiko tämä peli, oli se kuinka hiottu tahansa, kaapata riittävän suuren pelaajakunnan huomion. Monitasoisuus on hyvä asia, mutta tasoja ei pääse näkemään, ellei saa tilaisuutta kuoria niitä yksi kerrallaan. Se seuraava iso nettiroolipeli joutuu joko myymään ison läjän laatikoita tai houkuttelemaan pelaajia tasaisesti pidemmällä aikavälillä. Tuottaja Gaffney totesi nauraen, että hänelle kelpaisi näistä kumpi tahansa - tai vaikka molemmat.

Tiedän itse vielä palaavani tuplareukkujeni kahvoihin, mutta mitä sanoo muu pelaajakunta, kun markkinoilla on Vanhan tasavallan ja Kiltasotien sankaritantereita? Kuten aina nettiroolipelien kanssa, mikään ei ole varmaa ennen julkaisupäivää, ja Wildstarille tähän päivään on vielä pitkästi, pitkästi matkaa.

Play movie

WildstarWildstarWildstar
WildstarWildstarWildstar
WildstarWildstarWildstar
WildstarWildstarWildstar
Aiheeseen liittyviä linkkejä:
Kommentti

Sinun täytyy olla kirjautuneena kommentoidaksesi. Jos et ole vielä jäsen - liity jäseneksi nyt.!

:D :) :( :-o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;-) :idea: :arrow: :| :mrgreen: :clap: :dance: #-o =; :^o [-X :pray: 8-[ :sick: :-# [-( :-k :--


Haluatko julkaista tämän aktiviteetin Facebookissa?
Kommentteja
  • Kirjoittaja: Pitnik
    2011-08-17 19:54
    omasta mielestä tuo graaffinen tyyli on hyvä koska nyt ihmiset jotka ei voi panostaa tuhansia euroja koneeseen voi silti pelata ja kuten artikkelissa sanotaan niin se vanhenee paremmin näiden syiden takia old republic käyttää samanlaista tyyliä vaikkakin vähän aikuisempana
     
 

20 uusinta ohjelmaa:
(Haastatteluja, reportaaseja, arvioita yms.)

GDC: Dreamfall Chapters -haastattelu
2013-05-18

Red Thread Gamesin Dag Scheve (käsikirjoittaja) ja Martin Bruusgaard (pääsuunnittelija) kertovat potkustartin saaneesta Dreamfall Chapters -pelistään.

Call of Duty Championships Special - Celebrities
2013-05-17

Are the top COD players turning into superstars? We asked the players at the Call of Duty Championships in Hollywood.

Spin the Bottle: Bumpie's Party - iDÉAME interview & live demo
2013-05-17

KnapNok Games' Lau and Dajana share their vision about motion controls and no-TV games. They also define their imminent Wii U party game Spin the Bott..

GDC: Anomaly 2 -haastattelu
2013-05-17

Jututimme 11 Bit Studiosin vanhempaa käsikirjoittajaa Pawel Miechowskia tuoreeltaan julkaisusta tornihyökkäyspelistä Anomaly 2:sta.

Press Start: Sanctum 2
2013-05-17

Kaappasimme puolisen tuntia Sanctum 2:n alkumetreiltä perjantain ratoksi. Tornipuolustus toimii edelleen, vaikka näin takaperinkin.

GDC: Wargaming - Victor Kislyin haastattelu
2013-05-16

GRTV istui haastattelemaan Wargaming.netin johtajaa Victor Kislyitä yhtiön globaalista laajentumisesta, Gas Powered ja Day 1 -studioiden hankinnasta s..

GDC: Big Bite Soccer -haastattelu
2013-05-16

GRTV ei esittele ihan joka päivä Facebook-pelejä, mutta Big Bite Soccer on jotain hieman erilaista, ja sen luulisi vetoavan klassikoiden kuten Kick-Of..

GDC: Nvidia Shield -haastattelu
2013-05-16

Tuotemarkkinoinnin johtaja Jason Paul Nvidialta kertoi GRTV:lle Shieldistä, joka tarjoaa niin Android-pohjaista pelaamista kuin PC-pelejäkin.

PAX: Wildstar - Mike Donatellin haastattelu
2013-05-15

GRTV haastatteli Carbinen sisältöpäällikkö Mike Donatelliä PAX Eastissä lisää mielenkiintoisesta uudesta MMORPG:stä Wildstarista.

Trailershow - 15. toukokuuta
2013-05-15

On taas trailershown aika. Nauti trailerisadon parhaimmistosta yhdessä kätevässä paketissa.

PAX: Dungeon Defenders II -haastattelu
2013-05-15

Trendy Entertainmentin Josh Isom kertoi uudesta kilpailu- tai MOBA-moodista Dungeon Defenders II:ssa, sekä joistakin muutoksista pelin co-op -moodiin.

GDC: Age of Wulin -haastattelu
2013-05-15

Lähdimme limusiinikyydille Gala Networksin Claas Wollterin kanssa selvittääksemme lisää yksityiskohtia muinaiseen Kiinaan sijoittuvasta ilmaisesta MMO..

GRTV: Indiepub -haastattelu
2013-05-15

Gillen haastatteli Indie Pubin sisältöpäällikköä sekä kalkkunanmatkijaa PJ Hruschakia Namco Bandain Global Gamers Dayn yhteydessä. Indie Pub esitteli ..

PAX: Sanctum 2 - pääsuunnittelijan haastattelu
2013-05-15

GRTV haastatteli Pax Eastissä Sanctum 2:n pääsuunnittelijaa Oscar Jilséniä innovatiivisen tornipuolustus/räiskinnän jatko-osasta.

Full Mojo Rampage - haastattelu ja pelikuvaa yksinoikeudella
2013-05-14

Hiippailimme Mojo Gamesin toimistoon napataksemme yksinoikeudella pelikuvaa Full Mojo Rampagesta, jonka on studion ensimmäinen toimintaroolipeli. Tutu..

RuneScape 3:n suunnittelupäällikön haastattelu
2013-05-14

GRTV jututti Jagexin suunnittelupäällikköä Mark Ogilvietä siitä mihin suuntaan suosittu ilmainen MMORPG RuneScape 3 on menossa seuraavaksi.

Cloudberry Kingdom - Pwnee Studios -haastattelu (iDÉAME)
2013-05-14

Kanssaperustaja ja ohjelmoija Jordan Fisher kertoi GRTV:lle yhdestä vaikeimmasta tasoloikasta johon olemme koskaan törmänneet. Matematiikasta pitävä F..

Press Start: Metro: Last Light
2013-05-14

Pelaamme Metro: Last Lightia ensimmäisen tunnin. Videolla nähdään pelin Xbox 360 -painos.

PAX: Luftrausers-haastattelu
2013-05-14

Tapasimme PAX Eastissä indie-kehittäjä Vlambeerin Rami Ismailin, joka kertoo 2D-lentely Luftrausersista.

Watch Dogs - Lars Bonden haastattelu
2013-05-13

Watch Dogsin cinematic lead Lars Bonde kertoi ennakkotapahtumassa GRTV:lle panostuksestaan pelin kehitysprosessiin, ja siitä mitä seuraava sukupolvi t..

GDC: Expeditions: Conquistador -haastattelu
2013-05-13

Tapasimme creative director Jonas Weaverin Logic Artists -studiolta GDC:ssä, ja haastattelimme häntä ovelasta vuoropohjaisesta strategiaroolipelistä E..

The Bureau: Xcom Declassifiedin vanhemman tuottajan haastattelu
2013-05-13

Mike Holmes haastatteli The Bureau: Xcom Declassifiedin vanhempaa tuottajaa Nico Biharyä taktisen räiskinnän näkymistä, ja siitä kuinka peli on kehitt..

Call of Duty Championships -tapahtuma, osa 2
2013-05-10

Call of Dutyn mestaruuskisoja esittelevän sarjamme toisessa osassa haastatellaan paikalle päätyneitä pelaajia, ja kysytään näiltä kuinka he ovat pääty..

Runner 2 - Alex Neusen haastattelu (iDÉAME)
2013-05-10

Runner 2 juoksee jo riemukkaasti monilla eri alustoilla. Gaijin Gamesin kanssaperustaja kertoo tulevasta lisäsisällöstä, pelin vastaanotosta sekä hien..

Young Justice: Legacy -haastattelu
2013-05-09

Little Orbitin markkinointipäällikkö Doug Panter kertoi GRTV:lle Young Justicen muuttamisesta videopelin muotoon.

GDC: The Drowning -haastattelu
2013-05-08

Ben Cousinsin mittava ura ulottuu Lionheadilta Sonylle ja sieltä aina Dicelle asti. Nyt tämä keskittyy kuitenkin DeNA:n omistamaan Scattered Entertain..

Toukokuun kuumottavat pelit
2013-05-08

GRTV esittelee toukokuun tärkeimmät julkaisut, joihin kuuluu niin postapokalyptistä synkistelyä, nelinpelattavaa räimintää, kuminkäryistä kaahailua ku..

GDC: Ubisoft - Haastattelussa Yannis Mallat
2013-05-08

Pääsimme haastattelemaan Ubisoft Montrealin ja Toronton toimitusjohtajaa Yannis Mallatia GDC:ssä pelialan uusista tuulista.

PAX: Neverwinter - Haastattelussa Jack Emmert
2013-05-08

Cryptic Studiosin toimitusjohtaja Jack Emmert kertoi GRTV:lle studionsa seuraavasta MMORPG:stä, joka on luonnollisesti Neverwinter. Tällä oli myös ker..

GDC: Infinite Crisis - Tuottajan haastattelu
2013-05-07

Haastattelimme Turbinen Jeffrey Steefeliä näiden tulevasta supersankarikeskeisestä MOBA:sta Infinite Crisisista, jossa DC Comicsin sankarit ja pahikse..

GDC: Cloudbuilt -haastattelu
2013-05-07

Haastattelimme ruotsalaisen Coilworksin Johannes Smidelöviä näiden lupaavasta ja vauhdikkaasta tasoloikasta Cloudbuiltista.

GDC: Auto Club Revolution -haastattelu
2013-05-07

Auto Club Revolution on uusi ilmainen rallikokemus PC:lle ralliveteraani Eutechnyxiltä. Haastattelimme Simon Jonesia tästä kunnianhimoisesta projektis..

PAX: J.S. Joust - Douglas Wilsonin haastattelu
2013-05-07

Haastattelimme Johann Sebastian Joustin luojaa Douglas Wilsonia PAX Eastissä. Tämä kertoi mm. pelistä itsestään, julkaisijan etsimisestä sekä Sportsfr..

Pixel Toys - Perustajan ja johtajan haastattelu (iDÉAME)
2013-05-07

Pixel Toysin toimitusjohtaja Andrew Wafer ja perustaja Alex Zoro kertoivat studion retrohenkisestä visiosta. Mukana on myös muisteluita Nintendo 64 -k..

PAX: R.A. Salvatoren haastattelu - Neverwinter ja 38 Studios
2013-05-06

Tunnettu fantasiakirjailija R.A. Salvatore kertoi tuoreimmista Forgotten Realms -kirjoistaan, näiden yhteyksistä Neverwinteriin, sekä 38 Studiosin val..

RuneScape 3 -tapahtumapäivitys
2013-05-06

Gillen McAllister kävi kokemassa RuneScape 3:n paljastuksen Peckfortonin linnamaisessa maalaiskartanossa. Tässä videossa hän kertoo mitä kaikkea aihee..

PAX: AbleGamers-haastattelu
2013-05-06

AbleGamers-säätiö pyrkii parantamaan pelien saatavuutta vammautuneille pelaajille. Haastattelimme koordinaattori Steve Spohnia tämän työstä PAX Eastis..

PAX: Artemis Spaceship Bridge Simulator
2013-05-06

Haastattelimme PAX Eastissä Artemis Spaceship Bridge Simulatorin luojaa Thomas Robertsonia tämän ainutlaatuisesta pelistä, joka pistää pelaajan kavere..

Call of Duty Championships -tapahtuma, osa 1
2013-05-03

GRTV vieraili Los Angelesissa järjestetyissä Call of Dutyn mestaruuskisoissa ja tapasi siellä pelaajia, kehittäjiä, kuuluisuuksia ja MLG:n edustajia. ..

PAX: Might & Magic - Erwan Le Bretonin haastattelu
2013-05-03

Tapasimme PAX Eastissä Ubisoftin creative directorin Erwan Le Bretonin, ja haastattelimme tätä sekä Might & Magic: Heroes VI Shade of Darknessista ett..

Äänestykset Ostaisitko konsolin, joka vaatii jatkuvan nettiyhteyden?
  • 28% Kyllä
  • 72% En
Tulokset
BETA +