DIRT SHOWDOWN
Codemastersin Dirt-sarja vaihtaa hetkeksi viihteelle ja jättää perinteisemmät erikoiskokeet syrjään. Showdownissa romuralli, pyrotekniikat ja kavereiden kanssa rellestäminen ovat pääosassa.
Viime joulun Flatout 3 oli täysin epäonnistunut räpellys, mutta toukokuun lopulla romurallin ystävät pääsevät vääntämään metallia Codemastersin Dirt-sarjan puitteissa. Tuleva Dirt Showdown niputtaa yhteen joukon jo Flatout-sarjasta tutuksi tulleita kilpailumuotoja, jotka on toteutettu visuaalisesti näyttävästi, mutta pelillisesti aavistuksen kevennettyyn tyyliin. Myös Dirt 3:n kikkapohjaisia ajohaasteita on mukana. Yhdessä nämä muodostavat ajopelin, jossa maaliin pääseminen on melkeinpä sivuseikka kuminkäryisen rymistelyn rinnalla.
Dirt Showdown on satoja tunteja sarjan parissa viettäneelle välittömästi tutuntuntuinen. Pelin ilme muistuttaa vahvasti kahta aiempaa Dirtiä, joskin pyrotekniikkaa ja valaistustehosteita hyödynnetään entistä aktiivisemmin. Tuttuus ei tietenkään sinällään ole yllätys, koska pelin alla hyrrää Ego-moottori, joka tuottaa tunnetusti prameaa joskaan ei kaikkein realistisinta jälkeä. Ennakkoversio oli joka tapauksessa teknisesti pätevä ja valmiin tuntuinen.
Uramuoto rakentuu muutamaan portaaseen, joihin jokaiseen sisältyy täysi ruudullinen erilaisia kilpailuja. Alussa valittavissa on vain pari hassua, mutta menestyksen myötä kilpailuja avautuu lisää ja kilpailumuotojen kirjo kasvaa. Samalla ansaitaan rahaa, jota voi käyttää uusien autojen ostamiseen. Ostettavat päivitykset on myös tuotu takaisin, joskin tehon, kestävyyden ja ajo-ominaisuuksien parantaminen on varsin pelkistettyä tasopisteiden kohottamista. Konepellin alle ei varsinaisesti päästä nikkaroimaan.
Ennakkoversiossa oli pelattavissa vain kourallinen kilpailuja, jotka edustivat pelin eri kilpailumuotoja. Ensimmäisenä haaviin tarttui rallikrossia muistuttava tapahtuma, jossa autot pakkaantuivat kapealle katuradalle Miamin auringossa ja kolmen kierroksen nopein kruunattiin voittajaksi. Virheettömät ajolinjat eivät silti ole kaikki kaikessa, vaan kavereita saa ja pitää ihan reilusti tuuppia, mikä puolestaan kartuttaa pisteitä ja nitroa. Tehokkaalla nitronpoltolla voi nousta useita sijoja kierroksen aikana, joten ensimmäisen mutkan sumassa kolhiintuminen ei vielä ole kohtalokasta.
Jo alkukierrosten jälkeen on selvää, että perinteisempien Dirt-rallien ajomallia on tuunattu anteeksiantavammaksi, mikä toisaalta myös sopii kontaktipainotteiseen vääntämiseen. Pyörähdyksiä sattuu silloin tällöin, mutta yleensä kaverin avustuksella. Näin ollen rattia ja kaasua saa käyttää melko huolettomasti, eikä hienostuneelle jarrunkäytölle jää sijaa. Flatoutiin tottuneet saattavat kaivata paunan raskaampaa tuntumaa. Kolaritkin kun tuntuivat vielä hivenen vaarattomilta.












