Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Achraf Hakimi kiistää raiskaussyytökset ja sanoo, että häntä on syytetty väärin perustein

Hakimia syytettiin raiskauksesta helmikuussa 2023, mutta hän väittää joutuneensa kiristysyrityksen uhriksi.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Ballon d'Or -voiton kuudenneksi puolustustyöskentelystään Paris Saint-Germainissa sijoittunut Achraf Hakimi on puhunut sen jälkeen, kun syyttäjänvirasto on nostanut syytteen raiskauksesta. Häntä syytetään 24-vuotiaan naisen raiskauksesta helmikuussa 2023. Viime elokuussa Nanterren syyttäjänvirasto pyysi marokkolaisjalkapalloilijaa rikostuomioistuimeen. Jos todisteet riittävät rikosoikeudenkäyntiin, häntä voi odottaa 15 vuoden vankeusrangaistus.

Hiljattain julkaistussa Cliquen haastattelussa Hakimi kiistää jälleen kerran syytökset ja sanoo olevansa valheiden ja kiristysyrityksen uhri. Nainen kertoo tavattuaan Instagramissa Hakimin alkaneen suudella ja kosketella häntä ilman suostumusta ja pakottaneen hänet seksiin.

Hakimi, joka erosi näyttelijä Hiba Aboukista pian sen jälkeen, kun häntä syytettiin helmikuussa 2023, sanoi, että se on hänelle hyvin vaikeaa. "Se satuttaa perhettäni, lapsiani, jotka ovat nuoria eivätkä tiedä, mitä internet tai lukeminen on. Tiedän, että jossain vaiheessa elämäänsä he lukevat asioita, ja minulle ei ole hyvän maun mukaista nähdä, että heidän isästään on kirjoitettu jotain ja kaiken lisäksi se on valhe, ja totuus on, etten toivo sitä heille".

Hakimi sanoo luottavansa oikeuteen ja tehneensä yhteistyötä poliisin kanssa, toisin kuin syyttäjä, ja valittaa, kuinka lehdistö puhuu tietämättään ja vahingoittaa hänen ihmisarvoaan väittäen, että häntä syytetään väärin perustein. "Mielestäni jalkapallomaailmassa on paljon ihmisiä, jotka käyttävät meitä hyväkseen. Ja jos sinulla ei ole ihmisiä ympärilläsi, näitä asioita tapahtuu sinulle. Nyt lähipiirini on niin pieni, etten päästä sinne ketään."

Achraf Hakimi kiistää raiskaussyytökset ja sanoo, että häntä on syytetty väärin perustein
Victor Velter // ShutterStock


Ladataan seuraavaa sisältöä