
Pelien tiedostokoot vain jatkavat kasvuaan, joten nopeasti Playstation 5:n ja Xbox Series X:n (ja varsinkin S:n) tallennustila loppuu. Lisätallennustila on puolestaan varsin kallista. Onneksi lisätallennustilaa saa myös halvemmalla perinteisillä ulkoisilla USB-muistitikuilla. Näin pääsee pelaamaan aiempien sukupolvien pelejä joko suoraan ulkoiselta levyltä tai jos ei muuta niin ainakin voi tallentaa pelin odottamaan. Nykypolven pelejä voi sitten varastoida ulkoiselle levylle, ettei joka kerralla tarvitse imuttaa samaa peliä verkosta.
Ongelmaksi tulee se, että ulkoisen lisätallennustilan raja on Playstation 5:llä 8 teraa, ja Xbox Series X:llä (ja S:llä) 16 teraa. Microsoftilla on kuitenkin nyt hyviä uutisia Xboxille.
Xboxin insider-jäsenille on lanseerattu päivitys, joka mahdollistaa ulkoisen tallennustilan käytön, joka on suurempi kuin 16 teraa. Tavallisesti insider-jäsenten päivitykset tulevat kaikille muillekin muutamaa kuukautta myöhemmin. Toisin sanoen lähitulevaisuudessa on mitä ilmeisimmin mahdollista tallentaa koko Xbox-kirjastonsa yhteen ja samaan paikkaan.