Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Alexander Zverev selviytyi uransa toiseksi pisimmästä Grand Slam -ottelusta US Openin ensimmäisellä kierroksella

Lorenzo Sonego vei Zverevin viiden erän otteluun, joka kesti lähes viisi tuntia.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Alexander Zverev tietää, että hänellä on jälleen hyvät mahdollisuudet menestykseen US Openissa, nyt kun kaksi tavanomaista Grand Slam -voittajaa, Jannik Sinner ja Novak Djokovic, ovat poissa; Sinner loukkaantumisen vuoksi ja Djokovic ensimmäisellä kierroksella kärsittyään tappion. Hallitseva mestari Carlos Alcaraz palaa kentille neljän kuukauden tauon jälkeen, joten hän ei välttämättä ole vielä 100-prosenttisessa kunnossa, ja saksalainen hyödynsi vastaavanlaista tilannetta Roland Garrosissa voittaessaan ensimmäisen suurturnauksensa.

Zverev oli kuitenkin vähällä pudota ensimmäisellä kierroksella kuten Djokovic, ja selvisi lähes viisi tuntia kestäneestä viisieräisestä taistelusta Lorenzo Sonegoa vastaan: 6-4, 3-6, 6-7(7) 7-5 6-4, neljässä tunnissa ja 53 minuutissa, mikä oli hänen uransa toiseksi pisin Grand Slam -ottelu. Ottelu päättyi keskiviikkona kello 1.55 paikallista aikaa New Yorkissa, ja Zverev totesi yksinkertaisesti olevansa ”vain iloinen, että voitin, siinä kaikki”.

Zverev paransi voittosaldoaan Sonegoa vastaan lukemiin 7–0, mutta nykyinen maailmanlistalla 89. sijalla oleva pelaaja vei Zverevin äärirajoilleen, ja se saattaa tuntua vielä pitkään tämän kahden viikon turnauksen aikana. Maailmanlistalla toisena oleva Zverev kohtaa toisella kierroksella Quentin Halysin.

Alexander Zverev selviytyi uransa toiseksi pisimmästä Grand Slam -ottelusta US Openin ensimmäisellä kierroksella
OSCAR GONZALEZ FUENTES / Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä