Suomi
Gamereactor
Urheilu

Amanda Serrano ja Katie Taylor osallistuvat kiihkeään lehdistötilaisuuteen ennen maamerkkiottelua

Katie Taylor vs. Amanda Serrano 3 on kolmen kuukauden kuluttua, mutta lehdistötilaisuus pidettiin jo New Yorkissa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Heinäkuun 11. päivänä New Yorkissa pelataan ensimmäinen kokonaan naisten ammattinyrkkeilykortti, kolmas ottelu Katie Taylorin ja Amanda Serranon välillä, ja Netflix lähettää sen suorana maailmanlaajuisesti. Keskiviikkona Madison Square Gardenissa järjestettiin mediatapahtuma kahden nyrkkeilijän kanssa. Irlantilainen Taylor, 38-vuotias, voitti kaksi viimeistä ottelua ja puolustaa kiistatonta superkevyen sarjan titteliään.

Serrano on kuitenkin edelleen vakuuttunut siitä, että Taylor voitti epäreilusti, mukaan lukien päähän kohdistuvien iskujen käyttäminen, jotka aiheuttivat hänelle syvän haavan kulmakarvoihinsa. Serrano myös kohtasi Taylorin siitä, että hän ei pitänyt lupaustaan tehdä 12 kolmen minuutin kierrosta, mikä vastaa miesten nyrkkeilyä. Sen sijaan taistelu kestää 10 erää, kukin kaksi minuuttia.

"Hän ei ollut samaa mieltä, kun menimme allekirjoittamaan sopimusta. Jos se on hänen valintansa, se on hänen valintansa, mutta uskon, että naisten pitäisi saada tunnustus ja tasa-arvo, jonka miehet saavat", Serrano valitti jännittyneessä lehdistötilaisuudessa ( BBC:n kautta).

"Amanda ei ole asemassa, jossa hän voisi sanella, eikä Amanda pysty muuttamaan naisten nyrkkeilyn muotoa", Taylor vastasi ja lisäsi, että haastajan ei pitäisi sanella ottelun ehtoja, koska hän on varma siitä, että hän on "kuskin paikalla", ja Amanda on se, joka tarvitsee ottelun.

Amanda Serrano ja Katie Taylor osallistuvat kiihkeään lehdistötilaisuuteen ennen maamerkkiottelua
Madison Square Garden @TheGarden

Liittyy aiheisiin:

UrheiluNyrkkeily


Ladataan seuraavaa sisältöä