Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Teknologia

Apple pyrkii luomaan kilpailua Metan tekoälyä hyödyntäville älylaseille

Applen kerrotaan keskeyttäneen Vision Pro -kuulokkeidensa seuraajan kehityksen tavoitellakseen tätä uutta markkinasegmenttiä.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Apple on ilmeisesti keskeyttämässä Vision Pro -kuulokkeidensa tehokkaamman version kehittämisen tavoitellakseen uutta tuotetta, jolla se pääsisi tekoälyä hyödyntävien älylasien markkinoille. Tämä uusi tuote tarjoaisi kilpailua Metalle, joka esitteli hiljattain omat tekoälyä hyödyntävät älylasinsa.

Tämä käy ilmi Bloombergin Mark Gurmanin raportista, joka uskoo tämän olevan osa Applen laajempaa strategiaa tuoda markkinoille tekoälytuotteita, jotka vetoavat massamarkkinoihin. Tarkoituksena on myös estää Metaa valtaamasta tekoälylasien markkinoita.

Kaikki työt uuden Vision Pro -kuulokkeen parissa on lopetettu, ja sen oli määrä tulla markkinoille joskus vuonna 2027. Halvempi versio kuulokkeista on kuitenkin edelleen työn alla, ja se voisi tulla markkinoille jo aiemmin. Toistaiseksi Apple näyttää kuitenkin olevan valmis tekoälyä hyödyntäviin älylaseihin, ja se saattaa saada ensimmäisen parinsa valmiiksi vuoteen 2026 mennessä.

Apple pyrkii luomaan kilpailua Metan tekoälyä hyödyntäville älylaseille
Apple ottaa Zuckin tähtäimeen.

Liittyy aiheisiin:

Teknologia


Ladataan seuraavaa sisältöä