LIVE
HQ
logo hd live | Warhammer Classics
See in hd icon

Chat

X
      😁 😂 😃 😄 😅 😆 😇 😈 😉 😊 😋 😌 😍 😏 😐 😑 😒 😓 😔 😕 😖 😗 😘 😙 😚 😛 😜 😝 😞 😟 😠 😡 😢 😣 😤 😥 😦 😧 😨 😩 😪 😫 😬 😭 😮 😯 😰 😱 😲 😳 😴 😵 😶 😷 😸 😹 😺 😻 😼 😽 😾 😿 🙀 🙁 🙂 🙃 🙄
      Gamereactor



      •   Suomi

      Kirjaudu sisään
      Gamereactor
      ennakot
      Ashes of the Singularity II

      Ashes of the Singularity II, pelattavuus ennakossa: laserit, robotit, tankit!

      Patrik on yrittänyt koota riittävästi joukkoja valloittaakseen laajan aavikon. Hänen robottinsa, pommikoneensa ja kokeelliset joukkonsa yrittävät voittaa ovelan vastustajan, joka tekee mitä tahansa voittaakseen tässä innolla odotetussa jatko-osassa...

      Tilaa uutiskirjeemme tästä!

      * Pakollinen tieto

      Tuhannet panssarivaunut, ajoneuvot ja hyökkäyslentokoneet liikkuvat kuivassa aavikkomaisemassa. Ne ovat valloittamassa alueita ja sitten kukistamassa todella haastavaa pelaajaa. Hänellä on kuitenkin jättiläisrobotteja ja laseraseita. Se antaa minulle tunteen, jota minulla ei ole ollut sitten alkuperäisen ja viimeisimmän Supreme Commanderin pelaamisen. Ei ole mikään salaisuus, että pidän tämän nimikkeen konseptista. Voin heti sanoa, että suorituskyky on parempi kuin alkuperäisessä ja että pelaaminen tuntuu paremmalta. Aivan kuten edeltäjässään, pelaat toisella kahdesta ryhmittymästä ja rakennat massiivisia joukkoja. Näitä joukkoja käytetään sitten vihollisen kukistamiseen jättimäisillä kartoilla. Mitä pidempään ottelut kestävät, sitä suurempia ja vaarallisempia joukkotyyppejä sinulla on käytettävissäsi. Sama pätee myös toiseen osaan. Tällä kertaa meillä on kuitenkin useita uusia ominaisuuksia ja jopa täysin uusi ryhmittymä, joista yksi on lukittu ennakkoversioon.

      HQ

      Yksi uusi ominaisuus on, että kartat on jaettu pieniin alueisiin, jotka sinun on valloitettava, ennen kuin voit louhia niiden resursseja ja rakentaa rakennuksia kyseiselle alueelle. Tämä on tietysti rohkea valinta, sillä edeltäjää ei suunniteltu näin. Ashes of the Singularityssä: Escalationissa taisteltiin kartalla olevista pisteistä, ja ymmärrän silti muutoksen. Uskon, että pelattavuuden kannalta se luo paremman flow'n kahakoihin. Voin myös olla väärässä, ja tämä aiheuttaa enemmän ongelmia kuin mitä se kannattaa. Demossa sain sen vaikutelman, että jokainen ottelu alkaa sillä, että rakennat tukikohdan omalle alueellesi. Rakennuspaikkoja on kuitenkin rajoitetusti, mikä pakottaa sinut valloittamaan ympäröiviä vyöhykkeitä, jotta voit louhia resursseja ja rakentaa lisää rakennuksia. Tämä tarkoittaa, että et voi rakentaa kaikkea yhteen paikkaan, mikä luo uusia strategisia valintoja. Se myös pakottaa sinut ulos taistelukentälle ja vähentää riskiä siitä, että jäät yhteen paikkaan koko ottelun ajaksi.

      Ashes of the Singularity II
      Räjähdykset ja rajut yhteenotot odottavat.

      Uskon, että tässä uudessa järjestelmässä on etuja. Niihin kuuluu tarve suunnitella enemmän etukäteen ja hyödyntää enemmän maailmaa. On myös haittoja, nimittäin se, että menetät vapautta pelaamisessa. Rakastin Supreme Commanderissa ja sen laajennuksessa Forged Alliance siinä, ettei sinun tarvinnut miettiä mitään tällaista. Voit lähettää työntekijöitä ja rakentaa tukikohdan minne tahansa. Toisaalta tämä johti melko hitaaseen tahtiin. Epäilen, että kehittäjät pyrkivät löytämään tässä suhteessa hyvän tasapainon ja pitämään sinut, pelaaja, kiireisenä, jotta sinulla olisi koko ajan jotain tekemistä. Se, että molemmat ryhmittymät tuntuvat vähintään yhtä erilaisilta kuin ensimmäisessä pelissä, on mielestäni plussaa. Niillä on erilaiset taustatarinat, rakennukset, strategiat ja joukkojen tyypit. Se ei ole aivan samalla tasolla kuin Starcraftissa, mutta hieman erilaisempia kuin Supreme Commanderin fraktiot.

      Kaksi sotaa käyvää ryhmittymää ovat United Earth Forces ja Post-Human Coalition. Kolmas fraktio, Substrate, ilmestyy julkaisun yhteydessä, mukaan lukien yksinpelikampanja. Minulla oli mahdollisuus testata vain rajoitettua skirmish-tilaa. Tämä jatko-osa tuntuu hieman Supreme Commanderin ja Supreme Commander 2:n tilanteelta. On useita suuria muutoksia, jotka muuttavat pelaamista. Useat näistä ovat rajoituksia, joita sinulla ei ollut ensimmäisessä pelissä. Mukaan on otettu myös teknologiapuu. Minusta oli hieman nopeaa päästä tämän puun läpi ennen kuin kohtasi oikeita vastustajia. Tämä on kuitenkin helppo korjata, jos kehittäjät ja pelaajat pitävät sitä ongelmana. Jopa sellaiset seikat, kuten se, että puolustusrakennukset ovat melko heikkoja, antavat osaltaan tunteen siitä, että aggressiivisuus on oikea tapa toimia. Se on rakennettu nopeampaa, nopeampaa ja intensiivisempää pelaamista varten. Uskon, että jotkut arvostavat tätä, kun taas toiset saattavat pitää edeltäjäänsä parempana sen vuoksi.

      Tämä on mainos:
      Ashes of the Singularity II
      Visuaalinen ilme näyttää hyvältä.

      Pidin siitä, että pelissä oli päivä- ja yökierto ja että joukkojen oli hyvä liikkua maailmassa. Grafiikka on suhteellisen hyvä ja sitä on helppo zoomata ja pienentää tarpeen mukaan. Aivan kuten edeltäjässään, ideana on, että makro-hallitset suuria armeijoita ja rakennat tukikohtia sen sijaan, että mikro-hallitset kaikkea yksityiskohtaisesti. Tämä toimii hyvin myös toisessa pelissä. Pidän myös tällä kertaa näkemästäni aseiden prototyypeistä. Ne näyttävät vaarallisemmilta ja näyttävät tekevän enemmän vahinkoa. Tämä oli suuri ongelma Supreme Commander 2:ssa, jossa kokeelliset joukkotyypit oli suunniteltu kuolemaan melko nopeasti ensimmäiseen peliin verrattuna. Mittakaava on myös hyvä yksinkertaisempien joukkotyyppien ja vahvempien sotakoneiden välillä. Tällä kertaa on selkeämpää, mikä on mikä, ja grafiikka on kaiken kaikkiaan saanut uutta potkua. Suuret, hirviömäiset sotakoneet kohoavat pienempien yläpuolelle. Myös äänimaailma on hyvä, ja joukkojen väliset erot voi kuulla, mikä on aina hyödyllistä strategiapeleissä.

      Ymmärrän, mitä Oxide Games haluaa tehdä tällä jatko-osalla, ja uskon, että se voisi olla ristiriitainen. Olen kuitenkin utelias näkemään, millainen lopputuote tulee olemaan. Tämäntyyppisiä pelejä ei saada kovin usein, vaikka pidänkin näistä isommista ja vähemmän rajatuista reaaliaikastrategiapeleistä. On myös varsin hauskaa maalata karttaa joukoilla ja valloitetuilla alueilla. Se on vähän kuin kilpajuoksu maailman maalaamisesta omiin väreihin. Olen aina pitänyt sitä viihdyttävänä 4X-peleissä. Jos pidät suurista taistelukentistä, tukikohtien rakentamisesta ja vastustajien tuhoamisesta yhä suuremmilla joukoilla, tämä voi olla jotain sinulle. Fraktiot ovat riittävän erilaisia keskenään, ja tällä kertaa saamme julkaisun yhteydessä kolme.

      Ashes of the Singularity II
      Teknologiapuu tuntuu hieman irralliselta. Olisin toivonut parempaa toteutusta suoraan rakennuksiin.
      Tämä on mainos:

      On kuitenkin ymmärrettävä, että kyseessä ei ole sama peli kuin ensimmäinen, vaan jotain erilaista. Jää nähtäväksi, onko tilanne sama kuin Dawn of War 2:n kanssa, joka löysi yleisön, vai Supreme Commander 2:n kanssa, jota kritisoitiin. Minusta se vaikuttaa kuitenkin harkitulta ja pätevältä, vaikka se onkin erilainen ja tarjoaa useita kiistanalaisia muutoksia. Yksi ongelma, joka heidän on ratkaistava, on se, miten yksittäisten pelaajien pitäisi käsitellä roskapostia, jossa joukkojen tyyppi tyrmää oman päämajan, esimerkiksi pommikoneet. Jopa tiedustelun ja muiden toimenpiteiden avulla voi olla vaikeaa vastata tällaisiin lukemiin, jos rakennat laajasti useita eri joukkojen tyyppejä joukkoihisi. Tilanne on kuitenkin sellainen, että aika näyttää, onnistuvatko innovaatiot ja muutokset peruskonseptiin vai eivät. Olen kuitenkin toiveikas ja ajattelin, että se toimi jossain määrin hyvin. Minua vaivaa myös huoli siitä, että nämä ovat liian suuria muutoksia peruskonseptiin sen sijaan, että ne olisivat sen kunnollista kehittämistä ja parantamista.

      Ashes of the Singularity II
      Kartta on erinomainen, ja sitä voi zoomata suoraan maanpinnan tasolle tietokoneen hiirellä.
      Ashes of the Singularity II
      Radan alueiden valloittaminen on helppo nakki, ja se on uusi ominaisuus tässä jatko-osassa.
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II
      Ashes of the Singularity II

      Aiheeseen liittyviä tekstejä



      Ladataan seuraavaa sisältöä