Batman #1 on vuoden 2025 myydyin sarjakuva vain kahdessa viikossa
Yksittäisnumero, joka antaa Lepakkomiehelle uuden alun, on ollut suuri hitti sarjakuvafaneille.
Tätä kirjoitettaessa huomenna on 20. syyskuuta. Aika tavallinen päivä kaikille, jotka eivät kyttää Gothamin katuja öisin, sillä kyseisenä päivänä vietetään myös Batman-päivää. Mikä olisikaan parempi tapa juhlistaa tätä kuin paljastaa, että uutta Batman #1 -sarjakuvaa on myyty yli 500 000 kappaletta.
Sarjakuvan kustantaja ilmoitti asiasta, ja The Hollywood Reporter uutisoi siitä. Batman #1 on Batman-tarinan uudelleenjulkaisu, jossa kirjailija Matt Fraction ja taiteilija Jorge Jiménez esittävät klassisen sankarin ja hänen pahiksensa uudella tavalla. Se ilmestyi 3. syyskuuta ja on sittemmin myyty loppuun.
Toinen painoserä on tulossa, ja sen odotetaan saapuvan kauppoihin 15. lokakuuta. 500 000 kappaleen myynti ei ehkä kuulosta paljolta ihmisille, jotka katsovat miljoonia pelejä, joita myydään viikoittain, mutta sarjakuvamaailmassa se riittää Batman #1:n sarjakuvamyynnin ykköspaikalle vuodeksi 2025, ja on epätodennäköistä, että mikään pudottaisi sitä kärkipaikalta.
