BLAST Bounty -kesä 2026: Kahdeksan pudotuspelijoukkuetta on vahvistettu
Paikan päällä järjestettävä LAN-tapahtuma pidetään 30. heinäkuuta – 2. elokuuta Maltalla.
Vaikka keskustelu on viime aikoina keskittynyt pääasiassa Pariisissa järjestettävään Esports World Cupiin, ympäri maailmaa järjestetään myös muita turnauksia ja tapahtumia, kuten BLAST Bounty Summer 2026.
Tapahtuma on ollut käynnissä viime viikosta lähtien, jolloin järjestettiin suljettu karsintakilpailu, jossa 32 joukkuetta karsittiin kahdeksaan jatkoon päässeeseen joukkueeseen, joiden jokaisen on matkustettava Maltalle kilpailemaan LAN-tapahtumassa paikan päällä. Tämän vuoksi esittelemme nyt kahdeksan joukkuetta, vaikka pudotuspelien tarkka ottelukaavio ei ole vielä vahvistettu.
Pudotuspeleihin päässeet kahdeksan joukkuetta ovat seuraavat:
- Team Spirit
- Mouz
- The MongolZ
- Astralis
- 3DMax
- Team Liquid
- PaiN Gaming
- FaZe Clan
Koska kyseessä on Bounty-formaatti, turnauskaavion sijoitusta ei ole vielä vahvistettu, vaan se tehdään vaiheittain. Tämä tarkoittaa, että välierien otteluparit eivät välttämättä vastaa neljännesfinaalien vaiheessa voimassa ollutta kaaviota. Sijoitusten määrittämisen osalta Draft Show järjestetään lähipäivinä BLAST Arena Studiosissa Maltalla, ja pääkilpailu on tarkoitus järjestää 30. heinäkuuta – 2. elokuuta.






