
Malta on pitkään ollut tuttu pysähdyspaikka kaikelle kilpailulle Counter-Strike, sillä maa on jo vuosia toiminut valintakohteena ESL Pro League vuodenaikoina. Tämä on kuitenkin sittemmin laajentunut aurinkoisten rantojensa ulkopuolelle, ja nyt BLAST haluaa hyökätä sisään ja vallata Maltan omalleen.
Turnauksen järjestäjän ja Maltan hallituksen välillä on allekirjoitettu kolmivuotinen sopimus, jonka mukaan maasta tulee CS2-keskus lähitulevaisuudessa. Tällöin isännöidään vähintään yhdeksän kansainvälistä turnausta, mukaan lukien BLAST Premier ja Slam -piireistä, samalla kun BLAST perustaa ja perustaa maahan myös pysyvän esports-lähetyslaitoksen.
Tämä alkaa elokuussa BLAST Premier Bounty S2:lla, joka tuo maahan 32 parasta joukkuetta ympäri maailmaa taistelemaan siivusta 500 000 dollarin palkintopotista.
Puhuessaan tästä yhteistyöstä BLASTin toimitusjohtaja Robbie Douek totesi: "Kumppanuutemme GamingMaltan kanssa on merkittävä virstanpylväs BLASTille, joka on varmistanut monivuotisen kumppanuuden esportsin ja pelaamisen nostamiseksi Maltalla. Olemme innoissamme voidessamme tuoda saarelle live-tuotantoa, uuden studion ja kilpailukykyistä viihdettä."