Carlos Alcaraz pyytää lääketieteellistä aikalisää, mutta voitti Barcelona Open -debyytissään
Alcarazilla on yksi päivä aikaa levätä ennen kuin hän kohtaa puolivälierissä Tomas Machacin.
Carlos Alcaraz on aloittanut pyrkimyksensä maailmanlistan ykköstittelin palauttamiseen Barcelona Openissa voittamalla suorassa erässä 6-4, 6-2 suomalaisen karsintalohkon Otto Virtasen. Alcarazilla kesti hetken virittäytyä ja hän pyysi erien välissä lääkärin aikalisää, koska hän kärsi vaivoista ranteessaan.
Alcaraz oli toisessa erässä hallitsevampi, joten näyttää siltä, että kipu kädessä ei ole vakava, vaan lihasvaiva johtuu pelien ylikuormituksesta: hän pelasi Sinneriä vastaan vain 48 tuntia sitten. Ottelun jälkeisessä haastattelussa hän selitti, että hän tarvitsi aikaa sopeutuakseen kentälle, erilaisiin olosuhteisiin kuin Monte-Carlossa.
Alcarazilla on nyt yksi päivä aikaa levätä ja toipua ennen kuin hän kohtaa Tomas Machacin 16. kierroksella torstaina aikaisintaan kello 19.00 MESTA, kun taas Corentin Moutet kohtaa kakkossijoitetun Lorenzo Musettin. Kyseessä on ensimmäinen espanjalaisen ja tshekin välinen ottelu sitten vuoden 2024, kun keskinäiset ottelut ovat tasan 1-1. Jos Alcaraz voittaa, hän voi kohdata puolivälierissä Andrey Rublevin, välierissä Alex de Miñaurin ja finaalissa Musettin.

