Carlos Alcaraz tarvitsee vain tämän, jotta hän voi lopettaa vuoden maailmanlistan ykkösenä
Carlos Alcaraz voisi päättää toisen vuoden maailmanlistan ykkösenä vuoden 2022 jälkeen.
Kun Carlos Alcaraz ilmoitti jättävänsä Shanghai Mastersin väliin toipuakseen Tokiossa saamastaan nilkkavammasta, Jannik Sinner tajusi, että hänellä oli tilaisuus vallata maailmanlistan ykkössija takaisin. Sitä varten hänen olisi voitettava käytännössä jokainen turnaus, alkaen Shanghai Mastersista, jossa hän puolusti 1000 pistettä viime vuodelta.
Valitettavasti hän kärsi krampista oikeassa reidessään ja keskeytti ottelun Tallon Griekspooria vastaan yli kahden ja puolen tunnin jälkeen. Tämän seurauksena hän saa turnauksesta vain 50 pistettä, menettää 950 ja putoaa tasan 10 000 ATP-pisteeseen ensi maanantaihin 13. lokakuuta mennessä. Samaan aikaan Alcaraz menettää 200 pistettä ja hänellä on ensi maanantaina 11 340 pistettä.
Mitä tapahtuu seuraavaksi? Molemmat pelaajat ovat niiden kuuden joukossa, jotka on kutsuttu Saudi-Arabiaan turnaukseen Six Kings Slam, jota ei lasketa ATP-pisteisiin, vaan se on näytösturnaus... jossa on paljon rahaa mukana. Enemmän kuin Grand Slam -turnauksessa, peräti kolmesta ottelusta. Sitten Sinner on vahvistanut osallistumisensa Wienin avoimiin 20.-26. lokakuuta. Jos italialainen voittaa turnauksen, jonka hän jätti väliin vuonna 2024, mutta voitti vuonna 2023 (eikä Alcaraz lähde, kuten on odotettavissa), Sinner voi lyhentää etäisyyttä jopa 840 pisteeseen.
Kuinka monta pistettä Alcaraz ja Sinner puolustavat Wienin jälkeen?
Carlos Alcaraz puolustaa vain 300 pistettä, 100 Pariisin Mastersista marraskuun alussa ja 200 Nitto ATP Finalsista joulukuun lopulla.
Jannik Sinner puolustaa 1 500 pistettä, ei yhtään Pariisista, ja kaikki viime vuoden Nitto ATP Finalsin voitosta.
Siinä tapauksessa, että Jannik Sinner voittaa Wienissä ja sen jälkeen voittaa Paris Mastersin ja Nitto ATP Finalsin, kaikki kolme kilpailua, Alcaraz varmistaisi silti maailmanlistan ykköstilan vuoden lopussa, jos hän pääsee Pariisin finaaliin jo ennen ATP Finalsia.
Vaikka Sinner onnistuisikin voittamaan ATP-finaalit (jotka järjestetään jälleen hänen kotikentällään Torinossa), Alcaraz voisi tietysti varmistaa maailmanlistan ykköstilan, jos hän voittaisi joitakin finaalien otteluita.
Tapauksessa, jossa Sinner voittaa Wienissä ja Pariisissa, ja Alcaraz pääsisi Pariisissa välieriin, yksi ainoa voitto finaalien lohkovaiheessa (ennen välieriä on kolme ottelua) riittäisi Alcarazille maailmanlistan ykköstittelin säilyttämiseen vuoden lopussa.
