Cate Blanchett jättää Oscarit orkideoiden vuoksi ja yrittää pelastaa siemeniä
Blanchett avustaa suojeluhanketta, jossa säilytetään yli 2 miljardia siementä Sussexissa, Englannissa.
Monet pitävät Cate Blanchettia Hollywoodin kuninkaallisena, ja nyt hän tekee yhteistyötä brittiläisten kuninkaallisten kanssa suojellakseen siemeniä osana suojeluhanketta, johon hän sanoo "törmänneensä" hieman äskettäin.
Blanchett, joka on ottanut hieman aikaa erilaisten hahmojen esittämisestä, toivoo nyt auttavansa suojelemaan miljardeja siemeniä, joita säilytetään Kew's Millennium Seed Bankissa Wakehurstin kasvitieteellisessä puutarhassa Sussexissa. Blanchett asuu lähellä puutarhaa, joka viettää tänä vuonna 25-vuotisjuhliaan.
"Törmäsin Wakehurstiin. Olin vain ihmeissäni maisemasta, ja tunnen aina uudistuvani luonnossa ollessani", hän kertoi BBC:lle. "Sitten löysin siemenpankin, ja sain kirjaimellisesti tajuntani räjähtämään siitä työstä, jota täällä tehdään... ja ajattelin, että mitä tahansa voin tehdä ollakseni yhteydessä siihen - se oli niin inspiroivaa."
Suojeluhankkeen aloitti vuonna 2000 silloinen Walesin prinssi ja nykyinen kuningas Kaarle III. Hän tekee yhdessä Blanchettin kanssa uutta podcastia siemenistä ja niiden merkityksestä nimeltä Unearthed: The Need For Seeds with Cate Blanchett.
