Clair Obscur: Expedition 33 -kehittäjä ei suunnittele laajentumista lähiaikoina
Pelin johtaja Guillaume Broche uskoo, että tiimi on juuri oikean kokoinen juuri nyt.
Clair Obscur: Expedition 33 on monella tapaa hieno peli, mutta eniten ihmiset yllättyvät, kun he kuulevat, että sen on tehnyt noin 30 hengen tiimi. Usein oletetaan, että Clair Obscurin kokoinen peli tarvitsee satoja ihmisiä, mutta pelin johtaja Guillaume Broche ei juuri nyt aio laajentaa.
Automatonille puhuessaan Broche paljasti olevansa sitä mieltä, että Sandfallin tiimi on melko täydellinen sen tavoitteisiin nähden. "Luulen, että toistaiseksi työskentelisin mieluummin pienessä tiimissä", hän sanoi. "En ole varma, kuinka suuri 'ihanteellinen tiimi' olisi (nauraa). Mutta kun on kyse täysihintaisen vuoropohjaisen roolipelin tekemisestä, uskon, että nykyinen tiimimme on juuri sopivan kokoinen."
Broche kertoi myös, että he seuloivat yli 200 ihmistä haastatteluissa ennen kuin päättivät oikeista työntekijöistä. Sen sijaan, että Broche olisi napannut kokeneita veteraaneja, hän oli enemmän huolissaan oikean ajattelutavan ehdokkaista.
"Tuolloin VFX-taiteilijamme ja hahmosuunnittelijamme olivat molemmat juuri valmistuneet yliopistosta, ja tämä peli oli heidän ensimmäinen työpaikkansa ikinä. Koska heillä oli hyvin vähän työkokemusta, heillä ei myöskään ollut paljonkaan olemassa olevia käsityksiä siitä, millaista työn pitäisi olla - mikä oli mielestäni hyvä asia, koska he onnistuivat sopeutumaan omalaatuiseen työskentelytyyliimme" hän sanoi.
Kun budjetit paisuvat ja kehitystiimien koot kasvavat, ehkä näemme ajan myötä lisää Sandfall Interactiven kaltaisia studioita. Yksi asia on varma: riippumatta siitä, kuinka monta ihmistä Sandfallissa on, miljoonat silmät seuraavat, mitä he tekevät seuraavaksi.








