Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset
Gears of War: E-Day

Cliff Bleszinski: "Mahdollisuudet elokuvallisiin hetkiin ovat valtavat Gears of War: E-Dayssa"

Koko pelisarjan luoja ei ole ollut mukana sarjan parissa Gears of War 3:n jälkeen, mutta hän uskoo, että The Coalition saattaa olla seuraavassa osassa oikeilla jäljillä.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Siitä on pitkä aika, kun Cliff Bleszinski on ollut tekemisissä Gears of War -sarjan kanssa kolmen ensimmäisen osan luomisen jälkeen, mutta hän on edelleen suosittu yhteisössä - mikä ei ehkä ole kovinkaan yllättävää, kun otetaan huomioon, että hän on kuitenkin sarjan luoja ja henkilö, joka ei ole koskaan pelännyt sanoa mielipiteensä.

Ja nyt hän on puhunut jälleen, tällä kertaa Gears of War: E-Day. The Expansion Passin haastattelussa hän kertoo ajatuksiaan tästä esiosasta , joka sijoittuu ennen hänen omia pelejään ja jossa esiintyy hänen luomiensa hahmojen nuorempia versioita, mutta Bleszinski on hyvin positiivinen

"Luulen, että he tekevät koko paluun antaakseen ihmisille sen, mitä he haluavat. Olemme puhuneet paljon E-Daysta. Siitä on kirjoitettu tarinoita, mutta sen kokeminen... Luulen, että elokuvallisten hetkien mahdollisuudet ovat valtavat siinä mitä he tekevät.

"Minulle tuli kananlihalle, kun näin Marcuksen putoavan käteen, menevän alas, päätyvän Domiksi, ja kaikki kommentit... ihmiset netissä rakastivat sitä, koska heillä oli äärimmäinen pelikaveruus. Palatakseni siihen, toisin kuin vain Zombie Domin asettaminen moninpelivaihtoehdoksi. Älä viitsi."

Hän uskoo, että tämä johtaa parempaan ja eloisampaan peliin, ja hän käyttää tilaisuutta hyväkseen kritisoidakseen vihollisia erityisesti Gears of War 4:ssä :

"Minusta he ovat todella ratsastamassa laivalla. Et tule taistelemaan niitä typeriä robotteja tai hulluja Lamantteja vastaan, vaan se tekee Locustista taas pelottavan. Marcuksen taistelu vain yhden Locustin kanssa siinä trailerissa oli mielestäni loistava. Ja elämän toivottomuuden näyttäminen Seralla - tervetuliaisbanderolli seinällä, jossa luki "hei, onnittelut, heilurisodat ovat ohi". Mutta psyyke, nyt sinulla on suurempi, pelottavampi uhka, jota vastaan taistella. Näin käy, kun ihmiset taistelevat liikaa: kolmas osapuoli tulee paikalle ja sotkee kaiken."

Näyttää siis siltä, että tiedämme, mitä Cliffy B tekee, kun peli lopulta julkaistaan, mutta hän sanoo, ettei ole päättänyt etukäteen, mitä mieltä on, ja jos peli ei vastaa hänen mielipiteitään, hän sanoo mielipiteensä:

"Minulla on suuria toiveita sen suhteen, enkä malta odottaa, mitä he julkaisevat". Jos pidän siitä, aion olla rehellinen siitä. Ja jos en pidä siitä, minulla ei ole mitään menetettävää, rehellisesti sanottuna."

Kesäkuun 7. päivänä Microsoft järjestää vuosittaisen Xbox Games Showcase -esittelytilaisuutensa , jota seuraa oma striimi osoitteessa Gears of War: E-Day. Pelin on määrä ilmestyä myöhemmin tänä vuonna, vaikka tarkkaa ajankohtaa ei tiedetä, eikä sitä ole vielä julkistettu PlayStation 5:lle. Toivottavasti saamme tietää tästä kaikesta enemmän vajaan kahden kuukauden kuluttua.

Gears of War: E-Day

Aiheeseen liittyviä tekstejä



Ladataan seuraavaa sisältöä