EA sanoo säilyttävänsä luovan määräysvallan Saudi-Arabian sopimuksen jälkeen
Sopimus ei ole vielä kiveen hakattu, mutta jos se toteutuu, EA on ilmoittanut, että sillä on edelleen määräysvalta tekemiinsä peleihin ja niiden sisältöön.
Microsoftin Activision Blizzardin oston jälkeen 2020-luvun toinen merkittävä pelikauppa näyttää siltä, että EA on myymässä yhtiön saudiarabialaiselle PIF:lle, Silver Lakelle ja Affinity Partnersille huikealla 55 miljardin dollarin kauppahinnalla. Tämä vie yhtiön yksityisomistukseen, ja työntekijät ovat huolissaan siitä, miten tämä vaikuttaa EA:n tuotteisiin.
Kuten Game File -lehden Stephen Totilo huomasi, EA:n hiljattain päivitetyssä työntekijöille suunnatussa FAQ-osiossa kustantaja toteaa, että sen tekemät pelit pysyvät edelleen sen hallinnassa. "EA säilyttää luovan määräysvallan, ja saavutuksemme luovasta vapaudesta ja pelaaja ensin -arvoista pysyvät ennallaan", lausunnossa lukee.
Ostajien luonteen vuoksi on oltu huolissaan siitä, että tietyillä EA:n julkaisemilla peleillä ei ole tulevaisuutta yhtiössä. Erityisesti moraalista sanomaa sisältävät pelit, kuten Mass Effect ja muut BioWaren roolipelit, pelätään olevan vaarassa. Vain aika näyttää, kuinka paljon tämä yritysosto vaikuttaa EA:n peleihin, vai säilyttääkö yhtiö omien sanojensa mukaan täyden kontrollin luovaan osaamiseensa.
