Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Ecuadorilainen pyöräilijä Jhonatan Narváez tekee hattutempun Giro d'Italiassa, kun Eulalio pysyy kärjessä

Jhonatan Narváez on voittanut Giro d'Italian yhdestätoista ensimmäisestä etapista kolme.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

UAE Team Emiratesin 29-vuotias ecuadorilainen pyöräilijä Jhonatan Narváez on saavuttanut hattutempun Giro d'Italiassa voittamalla kolme Grand Tourin yhdestätoista etapista, ohittaen loppusprintissä Movistar-kuljettaja Enric Masin, joka oli lähellä ensimmäistä etappivoittoaan sitten vuoden 2022, mutta todellisuudessa Narváez piti etapin hallussaan ja täytti lupauksensa voittaa kolme etappia Giro d'Italiassa.

Lempinimellä "Lagarto" (Lisko) tunnetulla Narváezilla on nyt viisi etappivoittoa Giro d'Italiassa voitettuaan vuosina 2020 ja 2024. Hän kuitenkin myönsi, että Mas "pelotti" häntä, "koska hän melkein yritti sulkea minut esteillä, ja olin rajoilla", uupunut "päivän jälkeen se oli täynnä kaasua kilpa-ajoa. Ei vain ylämäessä, vaan myös alamäessä" ja myönsi, että Mas on häntä vahvempi nousuissa, joten hän "päätti pelata hänen peliään" (Cycling Weeklyn kautta).

Kolmella voitollaan Narváez ohittaa Lidl-Trekin Jonathan Milanin 111 pisteellä ja lähestyy Paul Magnieria, joka on edelleen pistetaulukon kärjessä. Samaan aikaan Bahrain Victoriousin portugalilainen Afonso Eulálio puolustaa vaaleanpunaista paitaansa 27 sekuntia ennen Visman tanskalaista Jonas Vingegaardia ja 1 minuutti 57 sekuntia ennen Netcompany Ineosin hollantilaista Thymen Arensmania.

Ecuadorilainen pyöräilijä Jhonatan Narváez tekee hattutempun Giro d'Italiassa, kun Eulalio pysyy kärjessä
Rini Kools / Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

Urheilupyöräily


Ladataan seuraavaa sisältöä