Egyptiläinen maalivahtiveteraani pelikiellossa neljäksi otteluksi erotuomarin lyömisestä päähän
Mohamed El Shenawy löi erotuomaria takaraivoon riidan aikana.
Egyptin Valioliigassa pelaavan Al Ahlyn 37-vuotias maalivahti Mohamed El Shenawy sai ankaran rangaistuksen lyötyään erotuomaria päähän 4. huhtikuuta 1-1 päättyneessä ottelussa Ceramicaa vastaan. Tapaus sattui riidan aikana, joka johtui kiistanalaisesta rangaistuspäätöksestä ottelun lopussa: El Shenawy löi tuomaria kädellään takaraivoon.
Tämän seurauksena El Shenawy sai neljän ottelun pelikiellon Egyptin Valioliigassa, ja Egyptin ammattilaisseurojen liitto määräsi hänelle 50 000 Egyptin punnan (noin 700, 800 euron) sakon, minkä lisäksi hänelle määrättiin 2500 Egyptin puntaa kahden keltaisen kortin saamisesta.
El Shenawy, kapteeni egyptiläisessä seurassa, johon hän liittyi vuonna 2016, on pelannut myös Egyptin maajoukkueessa vuodesta 2018 lähtien: hän oli ykkösmaalivahti Afrikan kansojen cupissa aiemmin tänä vuonna, ja häntä odotetaan kutsuttavaksi kesän MM-kisoihin. Al Ahly on Egyptin Valioliigassa kolmantena - Ceramica on neljäntenä - ja putosi hiljattain CAF:n Mestarien liigasta.
