Fernando Verdasco, 41-vuotias espanjalainen tennispelaaja, pelasi viimeisen kerran Novak Djokovicin rinnalla nelinpelin puolivälierässä Dohassa. Kaksikko kaatui 7-5, 6-4 Heliovaaralle ja Pattenille. Djokovic oli jo pudonnut kaksinpeliturnauksesta.
Verdasco oli vahvistanut, että Qatar Open olisi hänen viimeinen turnauksensa (hän asuu siellä). Madrilenialainen ei ollut pelannut kaksinpeliä syyskuun 2023 jälkeen. Hän aloitti ammattilaisuransa vuonna 2001, hänen uransa paras sijoitus oli 7 vuonna 2009 ja hän voitti seitsemän ATP-titteliä. Hänen paras suorituksensa Grand Slam -turnauksessa oli Australian avoimet 2009, jolloin hän kaatui Rafa Nadalille viiden erän välierässä. Hän auttoi myös Espanjaa voittamaan kolme Davis Cup -mestaruutta, vuosina 2008, 2009 (jolloin hän teki ratkaisevat pisteet) ja 2011.
Puhuessaan As:lle Verdasco muistelee, että oli "hieman ärsyttävää" joutua pelaamaan maailman parhaita, kuten Nadalia, Murrayta tai Federeriä vastaan, mikä esti häneltä mahdollisuuden voittaa Grand Slam -turnausta, mutta "olen ylpeä urastani ja siitä, että olen jakanut sukupolven heidän kanssaan. Tänään sanoin Novakille, kiitos, että pelasit kanssani, valitsit minut viimeiseen turnaukseeni."
Hän kuului Nadalin, David Ferrerin, Feliciano Lópezin, Tommy Robredon ja Juan Carlos Ferreron ohella espanjalaisten tennispelaajien kultaiseen sukupolveen, jota seuraa nyt Carlos Alcaraz. "Alcaraz ja Sinner ovat kuin Roger, Novak ja Rafa, he ovat kaksi parasta muiden yläpuolella. He ovat nuoria, he voivat hävitä muita pelaajia vastaan, mutta heitä pidetään muiden yläpuolella."