Fanit ovat alkaneet buuata kiistanalaisia juomataukoja jalkapallon MM-kisoissa
Ne katkaisevat usein pelin sujuvuuden, ja normaaleissa sääolosuhteissa ne ovat turhia... paitsi televisio-mainosten kannalta.
Pakolliset juomatauot ovat nousseet yhdeksi vuoden 2026 MM-kisojen eniten keskustelua herättäneistä aiheista. Kesällä Pohjois-Amerikassa pelattaessa, toisinaan jo varhain iltapäivällä, lämpötilat ovat erittäin korkeat, toisinaan jopa äärimmäiset, joten FIFA on ottanut käyttöön säännön, jonka mukaan ottelun kummassakin puoliajassa pidetään tauko, jotta pelaajat voivat juoda vettä ja levätä. Televisiolähetystoiminnan harjoittajat käyttävät näitä kolmen minuutin taukoja mainosten näyttämiseen.
Vaikka kukaan ei epäile nesteytymisen tärkeyttä kuumissa ja kosteissa olosuhteissa, nämä viilentävät tauot ovat pakollisia kaikissa otteluissa, myös niissä, jotka pelataan leudommissa lämpötiloissa (jotkut ottelut on jopa pelattu sisätiloissa, ilmastoiduissa stadioneissa). Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että ottelut koostuvat nyt neljästä noin 22–25 minuutin erästä, mikä tappaa ottelun vauhdin. Eikä fanit pidä siitä.
Reutersin mukaan keskiviikon (torstain Euroopan aikaa) otteluissa katsojat buuasivat näiden nesteytystaukojen aikana. Näin tapahtui sekä Englannin ja Kroatian välisessä ottelussa että Panaman ja Ghanan välisessä ottelussa. Buuausta kuultiin myös tiistain Norjan ja Irakin välisessä ottelussa, joka pelattiin Bostonissa 23 °C:n lämpötilassa.
