Far Cry 3 on pian pelattavissa 60 fps:n nopeudella PS5:llä ja Xbox Series X/S:llä
Vihjailtu päivitys ilmestyy parin päivän päästä.
Ubisoft alkoi hiljattain kiusoitella, että sillä on jotain luvassa Far Cry -faneille. Se ei koskaan maininnut erikseen, mitä oli tulossa, mutta faneilta ei kestänyt kauan arvata, että odotetut 60 fps:n suorituskykypäivitykset joillekin vanhemmille osille julkaistaisiin, jotta niistä tulisi entistäkin nautittavampia nykysukupolven laitteilla, kuten PS5:llä ja Xbox Series X/S:llä.
Tästä on tullut todellisuutta Far Cry 3:ssa, sillä parin päivän päästä 21. tammikuuta Far Cry 3 parannetaan päivityksellä, joka tuo konsolikäyttäjille sujuvan 60 fps:n pelattavuuden. Päivitys näyttäisi myös parantavan pelin visuaalista puolta, sillä alla olevassa uusimmassa trailerissa 13 vuotta vanhan pelin ulkonäköä on vaikea olla hieman hämmästelemättä.
Mutta tämäkin on hyvin todennäköisesti vasta alkua, sillä Ubisoftin aiemmissa teasereissa vihjailtiin, että kolme Far Cry -peliä saisi parannuksen, joista kaksi muuta ovat Far Cry: Primal ja Far Cry 3: Blood Dragon. Näille ei ole vielä saatu vahvistusta, joten on epäselvää, saavatko ne päivityksiä samaan tapaan kuin Far Cry 3 keskiviikkona, mutta sitä kannattaa silti pitää silmällä.




