FIFA tutkii VAR:n käytön laajentamista virheellisiin kulmiin ja toisiin keltaisiin kortteihin
FIFA:n erotuomaripäällikkö haluaa laajentaa VAR:n käyttöä siten, että se voisi puuttua virheellisiin kulmiin tai toisiin keltaisiin kortteihin.
FIFA:n erotuomaripäällikkö Pierluigi Collina on puhunut mahdollisista muutoksista erotuomarisääntöihin, kuten VAR:n käytön laajentamisesta, ennen ensi kesän 2026 MM-kisoja. Lehdistötilaisuudessa Washington D.C:ssä ennen MM-kisojen arvontoja perjantaina Collina sanoi, että "olisi sääli, jos kilpailun tulosta ei ratkaise se, mitä pelaajat tekevät pelikentällä, vaan päätöksentekijän rehellinen virhe".
Virheiden määrän vähentämiseksi entisestään Kansainvälisen jalkapalloliiton hallitus (IFAB) keskustelee tammikuussa 2026 pidettävässä vuosittaisessa liikekokouksessaan joukosta sääntöjä, jotka hyväksyttäisiin maaliskuussa Walesissa. Yksi niistä asioista, jotka hän pyrkii toteuttamaan, on VAR:n käyttö kulmissa, kun erotuomari myöntää virheellisesti joukkueelle kulman, vaikka sen pitäisi olla toisen joukkueen hallussa.
"Tärkein kriteeri on, ettei viivytystä tapahdu. Kulmapotkuissa on fysiologinen viive, koska kun kulma annetaan, yleensä odotetaan, että kaksi keskushyökkääjää tulee ylös. Normaalisti kestää 10-15 sekuntia saada hyökkääjät valmiiksi". Collina selittää, että noissa sekunneissa on tarpeeksi aikaa todistaa, että päätös antaa kulmapotku on väärä: "Minulle on vaikea ymmärtää, jos heillä on mahdollisuus nähdä se, miksi meidän täytyy piilottaa päämme hiekan alle ja toivoa, että mitään ei tapahdu kulmapotkussa, joka annetaan."<em>
Tällä hetkellä VAR:ia käytetään vain tietyissä hetkissä, kuten punaisissa korteissa (oikeissa tai väärissä), rangaistuksissa tai paitsioissa, mutta tulevien sääntöjen mukaan VAR:ia voitaisiin käyttää virheellisten kulmapotkujen lisäksi myös silloin, kun toinen keltainen kortti on annettu virheellisesti. Oletko samaa mieltä VAR:n käytön laajentamisesta jalkapallossa?

