Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

FIFA vaatii Haitia vaihtamaan MM-peliasunsa poliittisten viittausten vuoksi

Haitin peliasuissa oli kuvattu Vertièresin taistelu, joka päätti Haitin vallankumouksen Ranskaa vastaan ja johti maan itsenäistymiseen.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

FIFA on pakottanut Haitin maajoukkueen vaihtamaan pelaajien pelipaidat vain muutama päivä ennen kilpailun alkua ( kilpailu alkaa tänään, torstaina, ja Haiti pelaa ensimmäisen alkusarjan ottelunsa sunnuntaina Skotlantia vastaan). Syynä on se, että pelipaidan oikealla lonkalla oli siluetteja, jotka kuvasivat Vertièresin taistelua vuonna 1803, sotaa Saint-Dominguen ranskalaisen siirtomaavallan ja Ranskan välillä, joka päättyi Haitin itsenäistymiseen. Tarkemmin sanottuna kyseessä on hetki, jolloin vallankumoukselliset repivät Ranskan lipun valkoisen kaistaleen luodakseen Haitin uuden lipun, hetki, jota juhlitaan joka vuosi 18. toukokuuta Haitin lipun päivänä.

FIFA vaatii Haitia vaihtamaan MM-peliasunsa poliittisten viittausten vuoksi

Paitojen valmistaja Saeta vahvisti lausunnossaan, että FIFA katsoi, että "tietyt visuaaliset elementit saattaisivat tulkita eri tavoin sen varustesääntöjen nojalla, ja pyysi lopulta muutoksia malliin", ja että he tekevät yhteistyötä Haitin jalkapalloliiton kanssa uusien paitojen valmistamiseksi ajoissa MM-debyyttiä varten.

Kuvat ja viittaukset vanhaan peliasuun ovat kadonneet kaikilta FIFA:n verkkosivuilta ja verkkokaupoista. Saeta sanoi olevansa edelleen ylpeä siitä, että se on saanut olla mukana luomassa ”historiallista hetkeä Haitin jalkapallolle” (maalla on vain toinen kerta, kun se on päässyt MM-kisoihin vuoden 1976 jälkeen) ja totesi myös, että alkuperäinen mallinsa "oli tarkoitettu kunnianosoitukseksi miehille ja naisille, jotka tekevät päivittäin työtä Haitin tulevaisuuden hyväksi, eikä se ollut tarkoitettu poliittiseksi kannanotoksi."



Ladataan seuraavaa sisältöä