Suomi
Gamereactor
Urheilu

Formula 1 täyttää tänään 75 vuotta: Upeat väritetyt kuvat vuoden 1950 Britannian Grand Prix -kisasta julkaistu

Formula 1 juhlii 75-vuotista taivaltaan kauniilla, väritetyllä ilmeellä Silverstone Circuitilla vuonna 1950.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Formula 1 juhlii 75-vuotista taivaltaan vuonna 2025. Juhlia järjestetään ympäri vuoden, viime helmikuussa Lontoossa järjestetystä live-tapahtumasta ensi kesäkuussa Brad Pittin tähdittämän F1-elokuvan julkaisuun. Ja tänään, 13. toukokuuta, on virallinen vuosipäivä: tasan 75 vuotta sitten, 13. toukokuuta 1950, ensimmäinen Formula 1 -kilpailu ajettiin Silverstonen radalla, Britannian Grand Prix'ssä.

Vaikka Formula 1 -kilpailijat, joiden yksipaikkaiset autot tulivat suosituiksi toisen maailmansodan jälkeen, aloittivat aikaisemmin (ensimmäinen Formula 1 -säännöillä varustettu kilpailu oli Grand Prix Torinossa vuonna 1946), ensimmäiset viralliset kuljettajien maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1950, ja se on päivämäärä, joka tunnetaan laajalti Formula 1 Grand Prix -kisana ja -kautena.

Formula 1 juhlii 75-vuotista taivaltaan

Tilaisuuden kunniaksi Formula 1:n virallinen verkkosivusto on julkaissut ennennäkemättömiä kuvia ensimmäisestä Grand Prix -kisasta Silverstonessa (jonka voitti Giuseppe Farina), jotka on restauroitu ja väritetty tekoälyohjelmiston, referenssikuvien ja manuaalisten maalaustekniikoiden avulla, mikä on "vaivalloinen" prosessi, joka tuo uutta elämää 75 vuotta sitten tapahtuneisiin kohtauksiin.

Kolmen minuutin materiaali on ladattavissa ilmaiseksi täältä.

Lisäksi YouTube-video lähettää 24 tuntia ikonisimmista menneistä kilpailuista.

<social>https://www.youtube.com/live/KS0r7_7cFDI</social>

"Tänään on päivä, jolloin voimme osoittaa kunnioitusta niille, jotka ovat tulleet ennen meitä; kuljettajille, insinööreille, tallin omistajille ja tietysti faneillemme, joita ilman emme olisi nykyisessä asemassamme. 75 vuoden ajan olemme innovoineet ja vieneet maailmaa eteenpäin ja innostaneet fanejamme inhimillisen kestävyyden ja nopeuden saavutuksilla, jotka hämmästyttävät edelleen. Tässä on seuraavat 75 vuotta ja sen jälkeen tälle uskomattomalle urheilulle. Avanti Tutta!", sanoi Formula 1:n toimitusjohtaja Stefano Domenicali.

Formula 1 täyttää tänään 75 vuotta: Upeat väritetyt kuvat vuoden 1950 Britannian Grand Prix -kisasta julkaistu

Liittyy aiheisiin:

UrheiluKaava 1


Ladataan seuraavaa sisältöä