Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Francesco Bagnaia putoaa MotoGP:n kärkikolmikosta: "Lupasin itselleni, etten ajaisi kisaa loppuun viimeisenä"

Bagnaia kärsi jälleen kolarin, kun hän ponnisti liikaa välttääkseen sijoittumisen kymmenen parhaan ulkopuolelle Australiassa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Francesco Bagnaia on luopunut kaikista toiveista lopettaa 2025 positiivisesti, vaikka hävisi MotoGP-tittelin Marc Márquezille. Kaksi viikkoa sitten hän vielä toivoi päättävänsä kauden kakkosena Álex Márquezin perässä, mutta todellisuus iski kovaa, ja nyt hän on yleisessä luokittelussa neljäntenä italialaisen kollegansa Marco Bezzecchin takana Aprilialla.

Bagnaia voitti Japanin MotoGP-kilpailun 28. syyskuuta, voitto vesittyi, koska toiseksi tullut Marc Márquez nousi matemaattisesti mestariksi. Sitten kaksi DNF-erää (ei maaliin) peräkkäin, Indonesiassa ja viime viikonloppuna Australiassa, jossa hän kaatui kilpailun loppuvaiheessa.

Lauantain sprinttikilpailussa Bagnaia sijoittui toiseksi viimeiseksi, vain ennen tallikaveriaan Michele Pirroa, joka korvasi Marc Márquezin tämän kaaduttua Indonesiassa. Sitten sunnuntaina, taisteltuaan kuudennestatoista kahdestoista ja työntää kymmenen parhaan joukkoon, kaatuu neljä kierrosta ennen loppua, ja päätti lopettaa.

"Eilisen sprintin jälkeen lupasin itselleni, etten ajaisi kisaa loppuun viimeisenä, sillä se ei olisi ollut hyväksyttävä tulos", harmitteli Bagnaia. "Työnsin kovaa ja pääsin takaisin kärkisijoista taistelevaan ryhmään, jolla oli mahdollisuus sijoittua seitsemän parhaan joukkoon, mutta valitettavasti kaaduin. Kun olet äärirajoilla, tällaista voi tapahtua."

"Kaaduin, koska en halunnut jäädä taas viimeiseksi. Mieluummin kolaroin tuhat kertaa taistellessani pisteistä kuin viimeisenä. Taistelu kymmenennestä sijasta ei koskaan tee minua onnelliseksi", valitteli italialainen, kahdesti maailmanmestari vuosina 2022 ja 2023, ja syytti jälleen kerran pyöräänsä: "Ducatini on japanilainen; se, millä ajoin tänään, on kaukana siitä, mitä Ducati on".

MotoGP jatkuu ensi viikonloppuna 24. lokakuuta Malesian Grand Prix -kisalla.

Francesco Bagnaia putoaa MotoGP:n kärkikolmikosta: "Lupasin itselleni, etten ajaisi kisaa loppuun viimeisenä"
Abdul Razak Latif / Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

UrheiluPecco BagnaiaMotoGP


Ladataan seuraavaa sisältöä