George Russell ymmärtää, miksi Verstappen lopettaisi Formula 1:n
Hän kritisoi kuitenkin vivahteikkaasti uusia F1-sääntöjä.
Max Verstappenia kohtaan tuntemastaan vihamielisyydestä tunnettu George Russell antoi hyvin urheilullisen vastauksen , kun häneltä kysyttiin, miltä hänestä tuntuisi, jos Verstappen jättäisi Formula 1:n: "Formula 1 on isompi kuin yksikään kuljettaja, joten et haluaisi menettää Maxia, koska uskon, että me kaikki nautimme kilpailemisesta Maxia vastaan" (BBC:n kautta).
Russell kertoi kuitenkin mielipiteensä siitä, miksi Verstappen suhtautuu niin kriittisesti uusiin Formula 1 -sääntöihin: hänellä ja Red Bullilla ei ole kilpailukykyistä autoa, toisin kuin Mercedeksellä, joka johtaa rakentajien mestaruutta, ja Russell on kuljettajien mestaruussarjassa toisena tallikaverinsa Andrea Kimi Antonellin takana. Hän sanoo ymmärtävänsä Russellin turhautumisen, mutta heidän tilanteensa on erilainen, koska Verstappen on voittanut jo neljä maailmanmestaruutta.
"Valitukset, joita hänellä on tällä hetkellä, ovat erilaisia kuin Mercedeksen, Ferrarin ja McLarenin valitukset, koska olemme ruudukon kärjessä. Tämä on vain luonnollista, ja ymmärrät ja tunnistat turhautumisen".
Russell sanoi, ettei nauttinut 2022:n ajamisesta: "auto oli iso ja raskas, eikä sillä ollut miellyttävää ajaa. Mutta hänellä ei ollut samoja valituksia, koska hän voitti".
"Ymmärrän täysin, miksi Nordschleifen ajaminen saa hänet hymyilemään. Olen ajanut simulaattorissa satoja kierroksia sen ympäri. Ja haluaisin mielelläni päästä ajamaan Nordschleifen ympäri. Mutta nyt tavoitteeni on tulla Formula 1:n maailmanmestariksi", Russell jatkoi. "Jos minulla olisi neljä sellaista takana, tekisin luultavasti samaa, joten hän on urallaan aivan eri vaiheessa."
