Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Teknologia

Google investoi noin 6 miljardia dollaria Saksaan

Alphabet suunnittelee datakeskusten ja infrastruktuurin merkittävää laajentamista Euroopan suurimmassa taloudessa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Alphabetiin kuuluva Google suunnittelee lähteiden mukaan ( Reutersin kautta) noin 5 miljardin euron (5,8 miljardia dollaria) investointia Saksaan osana yhtiön strategiaa laajentaa infrastruktuuriaan ja datakeskuskapasiteettiaan maassa.

Investointi sisältää uuden datakeskuksen Dietzenbachiin Frankfurtin lähelle ja olemassa olevan toimipisteen laajentamisen Hanaussa. Aiempien raporttien mukaan suunnitelmissa on kyse keskimääräisestä miljardin euron summasta, vaikka Google ei ole vahvistanut tarkkaa lukua.

Painopisteenä innovointi ja kestävä kehitys

Google on korostanut, että sen laajentuminen Saksaan kohdistuu innovaatioihin tekoälyn ja ilmastoneutraalien teknologioiden alalla. Yhtiö on jo sitoutunut investoimaan maahan miljardeja ja samalla vastaamaan tulevaisuuden teknologisiin ja ympäristöhaasteisiin.

Tänään klo 17.30 on tarkoitus järjestää lehdistötilaisuus, jossa Saksan valtiovarainministeri Lars Klingbeil puhuu. Ilmoituksessa annetaan todennäköisesti lisätietoja Googlen Saksassa tekemien investointien laajuudesta ja vaikutuksista.

Google investoi noin 6 miljardia dollaria Saksaan
Hampuri, Saksa - 24. lokakuuta 2021: Google Germany Hampurissa // Shutterstock

Liittyy aiheisiin:

Teknologia


Ladataan seuraavaa sisältöä