Grand Theft Auto London ei toimisi nykyään, koska IP:ssä on "niin paljon amerikkalaisuutta"
Rockstarin toinen perustaja Dan Houser kertoo, miksi pelisarja pitäytyy Yhdysvaltojen maisemissa.
Suurimmaksi osaksi Grand Theft Auto -pelit ovat sijoittuneet Yhdysvaltoihin. Silloin tällöin pelisarjassa on tehty satunnaisia retkiä muille alueille, mutta suurimmaksi osaksi sarja on pysynyt Amerikan rannikolla, ja siihen on syynsä.
Rockstarin toinen perustaja Dan Houser on puhunut Lex Friedmanin kanssa siitä, miksi sarja ei ole ottanut mallia menneisyydestä ja palannut Lontooseen tai johonkin muuhun suureen kaupunkiin Yhdysvaltojen ulkopuolella.
"Teimme 26 vuotta sitten Lontoossa pienen jutun, GTA Londonin, ylhäältä alaspäin PS1:lle. Se oli aika söpö ja hauska. IP:ssä oli niin paljon amerikkalaisuutta, että olisi ollut todella vaikeaa saada sitä toimimaan Lontoossa tai muualla. Tarvittiin aseita ja elämää suurempia hahmoja. Peli kertoi niin paljon Amerikasta, mahdollisesti ulkopuolisen näkökulmasta. Se oli niin paljon sitä, mitä sarja oli, että se ei olisi toiminut samalla tavalla muualla."
Uskotko, että GTA:lla on potentiaalia sijoittua muuallekin, ja jos näin on, mikä kaupunki/alue olisi hyvä paikka Grand Theft Auto -pelille?

