Hakkeriryhmä väittää murtautuneensa Nintendon järjestelmiin
Jos se pitää paikkansa, se on jälleen yksi hälyttävä isku Japanin jo ennestään hauraalle kyberturvallisuusmaineelle.
Crimson Collective -niminen hakkeriryhmä väittää tunkeutuneensa onnistuneesti Nintendon sisäisiin järjestelmiin ja varastaneensa yritykseltä tiedostoja. Ryhmä on julkaissut kuvakaappauksen, jossa väitetään olevan useita kansioita todisteena väitetystä murrosta.
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Crimson Collective on päässyt otsikoihin. Ryhmä on aiemmin yhdistetty useisiin muihin verkkohyökkäyksiin, vaikka heidän motiivinsa tässä nimenomaisessa tapauksessa ovat edelleen epäselviä, kyseessä voi olla kiristys, varoituslaukaus tai puhdas provokaatio. Tapaus herättää jälleen kerran kysymyksiä siitä, kuinka vankat turvatoimet todella ovat maailman suurimmissa teknologiayrityksissä, joista monet tallentavat valtavia määriä arkaluonteisia käyttäjätietoja.
Toisin kuin yleisesti uskotaan, Japani on historiallisesti jäänyt jälkeen kyberturvallisuudessa, mikä tekee väitetyn Nintendon tietoturvaloukkauksen entistäkin uskottavammaksi ja huolestuttavammaksi.

