Kun Microsoft alkoi ostamaan eri pelistudioita osaksi itseään, moni varmasti mietti suomalaisen Housemarquen ja Sonyn välistä sopimusta. Housemarque on tehnyt pelejä Sonyn konsoleille jo vuodesta 2007 ja viimeisin taidonnäyte studiolta on PS5-yksinoikeus Returnal, joka julkaistiin aiemmin tänä vuonna.
Nyt pohdiskeluille voi pistää stopin, sillä Housemarque on nyt virallisesti osa Sonya. Sony vahvisti asian tänään bloginsa kautta.
Housemarquen Ilari Kuittinen oli syystäkin tyytyväinen sopimukseen ja kertoi studion olevan innoissaan sopimuksesta. Erityisen hyvänä asiana Sonyn osana toimimista Kuittinen näki blogin perusteella Sonyn mahdollistaman tuen tuleville projekteille ja Kuittinen odottaakin tulevia suunnitelmia innolla.
Onnea siis Housemarque!