Huhu: Microsoft kärsii 150 dollarin tappion jokaisesta Xbox Series S/X -konsolista
Ja tämä huolimatta siitä, että hinnat ovat nousseet ja nousseet, mikä herättää kysymyksiä siitä, mitä seuraava Xbox tulee maksamaan.
Nykyisten konsolien hinnat ovat nousseet vähitellen sen sijaan, että ne olisivat laskeneet, kuten yleensä tapahtuu, kun laitteisto vanhenee ja sitä valmistetaan massatuotantona suuremmassa mittakaavassa. Tämä koskee sekä PlayStation 5:tä että Xbox Series X:ää, jotka maksavat nykyään satoja dollareita enemmän kuin niiden julkaisuvaiheessa vuonna 2000. Lisäksi Switch 2:n hinnankorotus on myös näköpiirissä.
Tästä on valitettu äänekkäästi, sillä kukaan ei halua maksaa enempää. Konsolivalmistajat syyttävät tulleja ja piiripulaa, mutta se ei estä ihmisiä syyttämästä Sonya, Microsoftia ja Nintendoa ahneudesta. Mikä on siis todellinen tilanne, ja kuinka paljon voittoa nämä kalliit konsolit tuottavat?
Windows Central-sivuston artikkelissa toimittaja Jez Corden esittää, että Microsoftin olisi huono idea tarjota kilpaileville jälleenmyyjille Project Helix -konetta, josta on liikkunut laajalti huhuja. Hän uskoo, että tämä veisi suuren osan ylimääräisistä tuloista, joita Microsoft ansaitsee Xbox Storesta pelaajilta:
”Jos Xbox Helix on todellakin ’avoin’ PC, Xboxilla ei olisi muuta vaihtoehtoa kuin hinnoitella se ’avoimen’ PC:n tavoin. Myös Xbox Ally maksaa 999,99 dollaria, koska ASUS ei voi saada investointejaan takaisin ohjelmistomyynnistä, sillä sillä ei ole omaa todellista jakelualustaa.”
Sitten tulee todellinen pommi. Corden, joka on usein erittäin hyvin perillä asioista, kirjoittaa, että Microsoft kärsii hintojen korotuksista huolimatta valtavia tappioita jokaisesta myydystä Xbox Series S/X -konsolista:
”RAMpocalypsen ansiosta nämä jo ennestään ohuet katteet käyvät entistäkin hankalammiksi. Minulle on kerrottu, että Xbox menettää tällä hetkellä noin 150 dollaria jokaista myytyä Xbox Series X|S -konsolia kohden jopa elokuussa 2026 suunnitellun hinnankorotuksen jälkeen. Kuvittele nyt, että 50 % tai enemmän näistä Xbox Series X|S -käyttäjistä ohittaisi Xbox-ekosysteemin ja menisi suoraan Steamiin ostamaan pelejä. Kateprosentit olisivat vieläkin huonommat. Liiketoimintaa ei olisi lainkaan.”
Jää nähtäväksi, minkä tien Microsoft valitsee seuraavalle sukupolvelle, mutta 150 dollarin tappio kutakin myytyä konsolia kohden selittää hyvin, miksi hinta on noussut pilviin. Ja valitettavasti näyttää siltä, että hinnat saattavat nousta entisestään tulevaisuudessa. Emme tiedä, mikä tilanne on Sonyn ja Nintendon osalta, mutta PlayStation 5 ja Xbox Series X ovat suorituskyvyn suhteen melko samankaltaisia ja niiden pitäisi siksi olla vertailukelpoisessa asemassa.
