Vähän yli vuosi sitten Microsoftin asioista vuoti julkisuuteen paljon sellaista, mitä ei ehkä ollut tarkoitus julkiseksi laittaa. Juttu liittyi oikeudenkäyntiin koskien Microsoftin aikeita ostaa itselleen Activision Blizzard. Yksi vuodoista oli uusi peliohjain nimeltä "Sebile".
Ohjaimen erikoispiirteenä oli valkea yläosa, ja musta alaosa. Nyt sitten Windows Central on kertonut patentista joulukuun alusta, ja tämä patentti paljastaa mielenkiintoisen syyn sille, miksi ohjain on erikoisella tavalla kaksivärinen.
Ohjain tuntuu käsissä perinteiseltä Xboxin ohjaimelta, mutta kädensijoissa on mukana uudet haptiset värinämoottorit, ja moottorit ovat levitettynä kautta koko ohjaimen. Näin pystytään matkimaan isoa joukkoa ääniä ja liikkeitä. Lisäksi uusi ohjain mallintaa aiempien Xbox-sukupolvien värinätoimintoa ilman, että pelinkehittäjien itse täytyy tehdä jotain ylimääräistä.
Sebile tukee myös pilvipelaamista suoraan Wi-Fin avulla samalla tavalla kuin Googlen Stadia aikoinaan. Toisin sanoen nappien painamisen ja ruudulla toiminnon näkymisen viive on selvästi pienempi. Akku puolestaan vaikuttaa olevan niin ladattava kuin vaihdettava eli juuri niin kuin Microsoftilla on jo pitkään ollutkin. Mukana on myös Bluetooth 5.2 ja "lift to wake", joka siis käynnistää ohjaimen, kun se nostetaan ylös. Kierrätettyjä materiaaleja käytetään mahdollisimman paljon.
On toki muistettava, ettei kaikkia patentin ominaisuuksia välttämättä koskaan käytetä, mutta ainakin tässä tapauksessa ominaisuudet vaikuttavat hyviltä.