IEM Cologne 2026: Team Falcons voitti Furian vakuuttavasti ja nappasi pokaalin
Joukkue on palannut huipulle useiden hopeasijoitusten jälkeen.
Vaikka Team Falcons on aina ollut mukana maailman parhaiden Counter-Strike 2 -turnauksien kärkikeskusteluissa, viime vuosina joukkue on joutunut tyytymään useammin morsiusneidon rooliin kuin morsiamen. Sen viimeisin merkittävä voitto oli PGL Bukarestissa huhtikuussa 2025, ja sen jälkeen joukkue on sijoittunut viisi kertaa toiseksi ja kerran kolmanneksi suurissa turnauksissa. IEM Cologne 2026:ssa se on vihdoin katkaissut tämän putken.
Saksan merkittävä CS2-turnaus päättyi viikonloppuna, ja finaalissa kohtasiv Team Falcons j Furia. Ottelu oli itse asiassa melko vakuuttava saudiarabialaiselle joukkueelle, sillä se voitti Furia in 3–0, voittaen jokaisen kolmesta ottelusta lukemin 13–8.
Tämän tuloksen ansiosta Team Falcons palaa kotiin 500 000 dollarin palkintorahojen ja tämän kauden IEM Cologne -pokaalin kanssa, mutta se myös nostaa joukkueen yhdeksi seurattavimmista joukkueista tulevissa BLAST Bounty Summer -turnauksessa ja Esports World Cupissa.
Lisäksi tämä tulos nostaa Team Falcons:n aivan maailman korkeimmin sijoittuneen joukkueen kärkeen, sillä VRS-rankingissa Team Falcons on nyt 1 990 pisteessä, mikä on 10 pistettä vähemmän kuin nykyisen ykkösjoukkueen Team Spirit (2 000) pisteet.







