
Dansk
Svenska
Norsk
English
Deutsch
Italiano
Español
Português
Français
Nederlands
中文
Indonesia
Polski
日本語
한국어
Čeština
Ελληνικά
Türkçe
Tiếng Việt
عربي
Seuraa meitä
Viimeisimmät uutiset Suomesta. Ilmavoimien F/A-18 Hornet syöksyi maahan lähellä Rovaniemen lentokenttää keskiviikkona, ja lentäjä syöksyi turvallisesti ulos ja kuljetettiin myöhemmin sairaalaan tutkittavaksi.
Viranomaiset eivät ilmoittaneet loukkaantumisista maassa ja turvasivat nopeasti ympäröivän alueen paikallisen poliisin avulla. Lähistöllä näkyvästä savusta ja voimakkaasta hajusta huolimatta lentoaseman toiminta on jatkunut ilman häiriöitä tai viivästyksiä.
Vuosina 1992–2000 hankittu Suomen Hornet-hävittäjälaivasto on parhaillaan luopumassa Lockheed Martinin F-35-koneiden hyväksi. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten tämä tapaus vaikuttaa meneillään olevaan siirtymiseen uudempiin lentokoneisiin.