Intel ei ole poissa GPU-pelistä, toimitusjohtaja sanoo
Lip-Bu Tan on mies, jolla on suunnitelma.
Tietokoneiden näytönohjaimista on tulossa jokseenkin vaarallinen peli. RAM-muistien hinnankorotusten iskiessä kaikkiin kovaa, emme ehkä olisi olleet yllättyneitä nähdessämme Intelin, joka on tehnyt aiemmin mystisiä näytönohjaimia, kumartuvan pois tästä kilpailusta. Yhtiön toimitusjohtajan mukaan suunnitelma on kuitenkin olemassa.
Ciscon tekoälyhuippukokouksessa ( Wccftechin kautta ) puhunut Intelin Lip-Bu Tan sanoi , että yhtiö työskentelee edelleen näytönohjainten parissa, ja tekee niin lähitulevaisuudessa. Tan sanoi myös, että hän on "juuri palkannut GPU-pääarkkitehdin, ja hän on erittäin hyvä. Olen erittäin iloinen, että hän liittyi minuun".
Nvidiaan ja AMD:hen verrattuna Intel on melko nuori hevonen GPU-kisassa. Se on kuitenkin oppinut ja kasvanut joka kerta, ja Xe3 Celestial iGPU:t saivat kiitosta kautta linjan. Meidän on nähtävä, selviytyykö tämä orastava nuori näytönohjainmallisto tulevasta myrskystä, joka tulee PC-markkinoille hyvin pian.

