Invinciblen luoja paljastaa, että sarja aikoo luoda lisää omaperäisiä jaksoja ja "sivutehtäviä" tulevilla kausilla
Ottaen huomioon ensimmäisen omaperäisen juonikuvion vastaanoton, emme ole varmoja, että fanit ovat tästä yhtä tyytyväisiä.
Invincible aikoo luoda tv-sarjaan lisää omaperäisiä juonenkäänteitä tuleville kausille tultaessa. Sarjakuvasarjan luoja Robert Kirkman on vahvistanut tämän ja sanonut, että sarjan omaperäisen sisällön luominen on "hauskaa ja jännittävää".
"Uusien juonenkäänteiden puute televisiosarjassa ei johdu siitä, että käsikirjoittajat olisivat kuolleet ideoiltaan. Sarjan käsikirjoittajilla on tonneittain ideoita, joten kyllä, voitte odottaa enemmän sivutehtäviä ja asioita, jotka tulevat työskentelemään tiensä sarjan yleiseen kerrontaan sitä mukaa, kun jatkamme", Kirkman vahvisti The Directin haastattelussa.
Co-showrunner Simon Racioppa sanoi, että jotta alkuperäiset juonenkäänteet toimisivat, ne eivät saa tuntua täytesisällöltä. "Sen täytyy vain tuntua orgaaniselta sarjan kannalta, eikö niin? Meille on tärkeää, ettei mitään jaksoa voi jättää väliin", hän sanoi. "Jokaista jaksoa on vain kahdeksan vuodessa, kahdeksan kauden aikana. Jokaisen jakson on vietävä Markin tarinaa eteenpäin, sen on oltava tärkeä. Mitään ei pitäisi voida poistaa. Se on siis yksi sisältö. Meillä saattaa olla loistava idea jaksosta, mutta jos se ei sovi juoneen, jos se ei valaise jotakin Markin luonteen piirrettä, auta häntä kypsymään, vie häntä paikkaan, jossa hän ei ole ennen käynyt, joka silti pelaa koko kauden kannalta, niin se voi olla loistava idea, mutta se on loistava idea joksikin muuksi."
Tällä hetkellä 4. kauden jakso, jossa Mark matkustaa helvettiin Damien Darkbloodin kanssa, on sarjan huonoimmin arvioitu jakso IMDb:ssä. On aina mahdollista, että uusi alkuperäinen sisältö voisi tehdä paremman vaikutuksen, mutta se on selvästi uhkapeliä jo olemassa olevan fanikunnan kanssa.






