Itävallan Taylor Swift -terrori-iskusta epäilty 15 vuoden vankeuteen
21-vuotias mies jäi kiinni suunnittelemasta jihadisti-iskua yhteen poptähden konserttiin Wienin kaupungissa.
Pari vuotta sitten, kun Taylor Swift vielä kiersi maailmaa ennätyksiä rikkovalla Eras-kiertueellaan, poptähden piti järjestää useita konsertteja Itävallan pääkaupungissa Wienissä, mutta joutui lopulta perumaan keikat, koska ne todettiin lopulta mahdolliseksi terrori-iskuksi.
Itävallan viranomaiset pidättivät muutamaa päivää ennen konserttia Beren A:ksi kutsutun miehen (hänen todellista nimeään ei ole kerrottu Itävallan yksityisyydensuojalakien vuoksi) CIA:n vihjeen perusteella, jonka mukaan hän suunnitteli jihadistihyökkäystä Wienin Ernst Happl -stadionilla järjestettävää konserttia vastaan. Onneksi hyökkäys epäonnistui, eikä kukaan loukkaantunut.
Beren A asetettiin äskettäin syytteeseen näistä teoista, ja oikeudenkäynti alkoi huhtikuun lopulla, ja sen on tarkoitus päättyä ennen toukokuun loppua. Näin on nyt tapahtunut, ja BBC Newsin mukaan tiedämme , että Beren A on tuomittu 15 vuodeksi vankeuteen useiden terrorismiin liittyvien rikosten perusteella.
Tämä kaikki tapahtui samaan aikaan, kun Arda K, toinen henkilö, jota syytettiin kuulumisesta Islamilaisen valtion kanssa samaan jihadistiryhmään, tuomittiin 12 vuoden vankeusrangaistukseen muista terrorismiin liittyvistä rikoksista, vaikka Arda K ei ollutkaan mukana Swiftin konserttiin suunnitellussa iskussa.
