Japani höllentää asevientirajoituksia, mikä mahdollistaa tappavien aseiden myymisen
Rajoitukset, jotka rajoittavat asevientiä vain viiteen luokkaan, poistetaan.
Ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin Japani ottaa suuren askeleen pois pasifismista, kun se höllentää asekauppaansa koskevia rajoituksia. Näin maa voi nyt myydä tappavia aseita yli kymmeneen maahan, vaikka joitakin merkittäviä esteitä on edelleen olemassa.
Aiemmin asekauppa Japanista muihin maihin oli sallittua vain viidessä luokassa. Ne olivat pelastus-, kuljetus-, varoitus-, valvonta- ja miinanraivausaseet. Nämä rajoitukset poistetaan nyt. Joitakin kieltoja on kuitenkin edelleen. Japani ei esimerkiksi saa myydä aseita konflikteihin osallistuville maille. BBC:n mukaan Japanin viranomaiset mainitsevat sallivansa poikkeuksia "erityisolosuhteissa".
"Yhä vakavammaksi käyvässä turvallisuusympäristössä mikään yksittäinen maa ei voi enää yksin suojella omaa rauhaansa ja turvallisuuttaan", kirjoitti Japanin pääministeri Sanae Takaichi. "Uudessa järjestelmässä edistämme strategisesti kalustonsiirtoja ja teemme entistä tiukempia ja varovaisempia päätöksiä siitä, ovatko siirrot sallittuja."
Kiina on ilmaissut huolensa Japanin "holtittomasta militarisoinnista". Sen ulkoministeriö sanoi, että maa vastustaa Japanin tekemää päätöstä ja että se tulee olemaan erittäin valppaana asian suhteen.
Japani osallistui tänä vuonna myös Yhdysvaltojen ja Filippiinien välisiin vuotuisiin sotaharjoituksiin, joissa se yleensä istuu tarkkailijana. Kahdeksan vuosikymmenen pasifismin jälkeen näyttää siltä, että Japani on käynnistämässä sotakoneistoaan jälleen kerran, ja merkittävät rajoitukset ovat edelleen voimassa, mutta meidän on nähtävä, kuinka perusteltuja muiden maiden huolenaiheet ovat.
